21°C słabe opady deszczu

Paliwo dość znacznie podrożało. Możemy płacić jeszcze więcej

Motoryzacja, Paliwo dość znacznie podrożało Możemy płacić jeszcze więcej - zdjęcie, fotografia

Pierwszy tydzień lipca przyniósł wyraźne, od dawna nie widoczne na polskich stacjach tankowania podwyżki w takim zakresie. Powodem jest sytuacja na globalnym rynku, co przekłada się na ceny w hurcie, a następnie w detalu. Zdaniem ekspertów na tym nie koniec i najbliższe dni mogą przynieść kolejne wzrosty.

- Ceny w kraju, zgodnie z oczekiwaniami, rosły średnio o 4-5 groszy na litrze, poza benzyną bezołowiową 98, która podrożała średnio o 2 gr/l. W konsekwencji średnie ceny paliw w kraju kształtują się obecnie na poziomie odpowiednio: benzyna bezołowiowa 95 - 4,43 zł/l, benzyna bezołowiowa 98 - 4,75 zł/l, olej napędowy - 4,26 zł/l, autogaz - 1,88 zł/l i są najwyższe od początku wakacji - podaje Urszula Cieślak z Biura maklerskiego Reflex.

Tłumaczy przy tym, że sytuacja na poszczególnych stacjach jest bardzo zróżnicowana. Na niewielkiej ich części wciąż notowane są niskie ceny paliw, tak jakby ceny jeszcze nie uwzględniały wcześniejszych podwyżek w hurcie. W innych miejscach z początkiem lipca ceny rosły drugi tydzień z rzędu. W sumie w ciągu ostatnich dwóch tygodni ceny rosły średnio o 8 groszy na litrze.

Przed minionym weekendem ceny hurtowe ponownie wzrosły, co może podtrzymać prawdopodobieństwo podwyżek cen na stacjach także w kolejnych dniach, ale ich skala powinna być nieco niższa.

Marta Feliksik i dr Jakub Bogucki, analitycy portalu branżowego e-petrol.pl uważają podobnie. Również spodziewają sie w najbliższych dniach wzrostów, ale twierdzą, że możliwe, iż nie będą tak znaczące jak w ubiegłym tygodniu. Prognozowane przez nich przedziały cenowe: dla Pb 95 4,41-4,51 zł/l, dla Pb 98 4,75-4,85 zł/l, dla diesla 4,24-4,31 zł, natomiast dla LPG 1,87-1,93 zł/l.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)


Paliwo dość znacznie podrożało. Możemy płacić jeszcze więcej komentarze opinie

  • gość 2017-08-10 13:15:47

    Można poważnie zaoszczędzić na kosztach paliwa. Wystarczy zadzwonić pod numer 730 262 603

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl