Paliwo jest droższe niż przed rokiem. Szykują się podwyżki cen?

Motoryzacja, Paliwo droższe przed rokiem Szykują podwyżki - zdjęcie, fotografia

W minionym tygodniu ceny na większości polskich stacji były podobne do tych z początku lutego. Jak zauważają analitycy rynku, w ostatnich dniach bywały co prawda zmiany w cennikach, ale były one kosmetyczne. Co czeka kierowców w najbliższym czasie? Wygląda na to, że dojdzie do korekt, ale zwyżki nie powinny być duże.

Mała zmienność cen paliw na stacjach jest możliwa dzięki wyhamowaniu gwałtownych zmian cen na rynku hurtowym. Tak wskazują eksperci Biura Maklerskiego Reflex. Odnosząc się do ubiegłego tygodnia tłumaczą, że poza autogazem, który taniał niemal na wszystkich stacjach, ceny pozostałych paliw w większości pozostały na niezmienionym poziomie. Za litr bezołowiowej 95 płacimy średnio 4,79 zł, oleju napędowego 5,04 zł. a autogazu 2,21 zł. Są to ceny wyższe niż przed rokiem odpowiednio o 12, 47 i 12 groszy na litrze.

- Wciąż utrzymuje się duża różnica między cenami poszczególnych paliw na stacjach różnych operatorów, sięgająca ponad 50 groszy na litrze. Dodatkowo, średnio o 25 groszy na litrze droższy jest olej napędowy od benzyny bezołowiowej 95 - podaje Urszula Cieślak z BM Reflex.

Jej zdaniem w tym tygodniu na części stacji możemy zaobserwować minimalne korekty w górę, ale bez znaczącego wzrostu średnich cen w skali kraju. Warto podkreślić, że pierwszy tydzień lutego na rynku hurtowym upłynął pod znakiem podwyżek cen, a ich kontynuacja w następnych dniach niesie ryzyko podwyżek cen w detalu.

Według analityków portalu branżowego e-petrol.pl ostatnie dni to czas ważnych deklaracji mogących zmienić trudną sytuację między Chinami i USA, a także kłopotliwą sytuację w Wenezueli - te czynniki będą mogły zdecydowanie wpłynąć na nastroje na rynku międzynarodowym.

W okresie między 11 a 17 lutego 2019 analitycy portalu e-petrol.pl spodziewają się, że benzyna 98-oktanowa ulokuje się w przedziale 5,06 - 5,14 zł/l, a benzyna Pb95 w przedziale 4,75 - 4,86 zł/l. Nieznaczny ruch spadkowy możliwy jest w przypadku cen detalicznych paliwa dieslowskiego, które uplasuje się w "widełkach"  4,98 - 5,10 zł/l. Wyraźnie spadkowe nastroje dotknąć mogą cen autogazu. Tutaj przewidywany poziom cen to 2,14 - 2,20 zł/l.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Paliwo jest droższe niż przed rokiem. Szykują się podwyżki cen? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama