Motoryzacja, Paliwo tańsze wieszczy podwyżek - zdjęcie, fotografia

Październik nie przynosi zauważalnych zmian w cenach paliw. Można powiedzieć, że ustabilizowały się na stałych poziomach. Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie nie grożą nam podwyżki, a wręcz możemy spodziewać się spadków cen. Za tankowanie płacimy mniej niż przed rokiem.

Od pięciu tygodni zarówno za benzynę Pb95, jak i diesla płacimy poniżej 5 zł/l. Obecnie średnia krajowa detaliczna cena benzyny Pb95 to 4,94 zł/l, czyli dokładnie taka sama, jak przed tygodniem. Olej napędowy natomiast potniał w skali tygodnia symboliczny grosz do średniego poziomu 4,95 zł/l. Autogaz dla odmiany podrożał o grosz do 1,97 zł/l - podaje Rafał Zywert z BM Reflex, firmy monitorującej rynek paliw. - Zarówno benzyna, jak i olej napędowy są około 20 gr/l tańsze w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Za autogaz płacimy natomiast aż 50 gr/l mniej niż przed rokiem. Aktualnie wszystko wskazuje na to, że do końca października ceny paliw na krajowych stacjach pozostaną stabilne.

Zdaniem analityków e-petrol.pl w najbliższych kilku dniach krajowi producenci paliw wprowadzą dalsze zmiany zniżkowe do swoich cenników hurtowych. Prognozują, że do połowy tygodnia o kilkanaście złotych na metrze sześciennym mogą potanieć zarówno benzyny, jak i diesel w PKN Orlen i Grupie Lotos.

Dla kierowców sytuacja na międzynarodowym rynku paliw i zmiany w cennikach polskich rafinerii oznaczają, że już na początku tygodnia mogą spodziewać się dalszych korekt cen na pylonach stacji paliw, które będą największe w przypadku benzyny - mówi Grzegorz Maziak z e-petrol.pl.

Cena najpopularniejszego gatunku benzyny powinna mieścić się w przedziale 4,85 - 4,96 zł za litr, nieco drożej, w porównaniu z Pb95, może być oferowany diesel, który właściciele stacji paliw mogą sprzedawać po 4,91 - 5,02 zł/l.

W przypadku tego paliwa przestrzeni do obniżek praktycznie nie ma, bowiem od dłuższego czasu olej napędowy jest oferowany na stacjach z bardzo niską, czasem ujemną, marżą detaliczną, zatem każdy spadek cen w hurcie właściciele stacji benzynowych traktują jako szansę na poprawę warunków handlowych - tłumaczy Maziak.

Jeśli chodzi o ceny autogazu, to e-petrol.pl przewiduje stabilizację cen, co oznacza, że w najbliższych dniach najczęściej kierowcy mogą spotkać się cenami od 1,95 do 2,03 zł za litr tego paliwa.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Paliwo jest tańsze niż rok temu. Nic nie wieszczy podwyżek komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama