21°C słabe opady deszczu

Pan Henryk. Producent nalewek

Blogi, Henryk Producent nalewek - zdjęcie, fotografia

Nalewki to nasz produkt regionalny Podlasia. Między innymi właśnie z nich Podlasie słynie.

- Jeśli zalejemy miętę alkoholem – opowiada – otrzymamy kolor zielony. Jeśli natomiast zalejemy najpierw wodą z cukrem, kolor nalewki będzie żółty. To wszystko w celach leczniczych rzecz jasna.

- Ależ oczywiście – odpowiadam. – Na co mięta pomaga?

- Na żołądek – odpowiada Pan Henryk i nalewa porcję leku.

Siedzimy na werandzie domu przy ulicy Ciołkowskiego. Niby miasto, ale atmosfera zupełnie jak na wsi. Przedmieścia są przedsionkiem raju.

- Ta jabłonka przy werandzie to odmiana grabsztyn – mówi żona Pana Henryka. – Drzewo ma już kilkadziesiąt lat. Tej odmiany już prawie nikt w Białymstoku nie ma. Tylko jedna pani sprzedaje grabsztyny na bazarku przy Mickiewicza. Ależ one mają sok. Aż płynie! Mąż jak budował werandę, to chciał wyciąć. Ale nie pozwoliłam, nie wyobrażam sobie życia bez drzew!

- No właśnie, a co Pan sądzi o Puszczy Białowieskiej? – pyta Pan Henryk.

- Jestem zdecydowanie przeciwny wycince – odpowiadam. – Przecież Puszcza Białowieska to zaledwie 1% lasów w Polsce. Naprawdę nie można wobec niej zastosować taryfy ulgowej? Tyle ludzi sprzeciwia się wycince, tylu naukowców pisze petycje, skąd zatem ten upór?!

- Tak – odpowiada Pan Henryk. – Czy pan uwierzy, że 20 lat temu w Dubiczach Cerkiewnych widziałem jak chłop przywiózł na punkt skupu grzybów pełną furę borowików? I zaczął je wyładowywać widłami. Pracownica skupu zaś wyszła i powiedziała „Praudzikou nie skupujemy, tylko żółte”. Chłop załadował więc grzyby na furę i odjechał. Stałem jak zamurowany. W końcu zapytałem o adres, i pojechałem za nim. Już siekał grzyby, żeby oddać kurom i świniom. Za kilka złotych kupiłem dwa wielkie kosze prawdziwków.

Siedzimy na werandzie w Białymstoku. Tymczasem nasze myśli krążą wokół Puszczy. Jedynej takiej w Europie. Wycinanej na deski niczym zwykły gospodarski las.

- To może spróbujemy jeszcze nalewki sosnowej? – pyta Pan Henryk.

- Na co pomaga? – pytam.

- Na nerwy- odpowiada pan Henryk.

(Wojciech Koronkiewicz)


Pan Henryk. Producent nalewek komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl