11°C bezchmurnie

Panuje susza. Premier powinien ogłosić stan klęski żywiołowej

Wiadomości, Panuje susza Premier powinien ogłosić klęski żywiołowej - zdjęcie, fotografia

Na Podlasiu od blisko dwóch miesięcy panują bardzo złe warunki w rolnictwie. Doskwiera brak deszczu, zagrożone są plony. Działacze ruchu Kukiz ’15 robią krok do przodu i apelują do wojewody podlaskiego oraz premiera rządu o ogłoszenie w województwie podlaskim stanu klęski żywiołowej.

Działacze ruchu Kukiz ’15 – jak sami mówią – robią nieco krok do przodu, jeszcze przed wszystkimi. Już teraz zwracają uwagę na bardzo trudną sytuację w rolnictwie w naszym regionie. Spowodowana jest ona suszą, która wpływa bezpośrednio na plony. Jak wiadomo, od blisko dwóch miesięcy nie pada deszcz, jest gorąco, momentami wręcz upalnie. Wszystko na polach jest wysuszone.

- Województwo podlaskie, to jak wiadomo jest głównie przemysł mleczarski, hodowla w kierunku mleczarskim, ale i wołowiny, bo tak naprawdę innej hodowli my już nie mamy. Bardzo skutecznie rząd wyeliminował województwo podlaskie z hodowli trzody chlewnej. No, niestety, w skali kraju jest podobna sytuacja. Została tylko znacząca hodowla drobiu. Stąd niezwykle ważny jest ten bilans paszowy z punktu widzenia województwa podlaskiego – powiedział Krzysztof Tołwiński.

Ale to nie wszystko, ponieważ susza doskwiera w każdej gałęzi rolnictwa. Najnowszy raport ma wykazać, że suszą dotknięte są wszystkie gminy naszego regionu, co wpłynie znacząco na dochody rolników. Dlatego też nie czekając na wójtów czy burmistrzów, którzy zapewne za chwilę będą wnosić o pomoc, działacze Kukiz ’15 apelują do wojewody podlaskiego i ministra rolnictwa, aby ci wpłynęli na premiera rządu, który w tej sytuacji powinien ogłosić stan klęski żywiołowej. Zwracają się również do samorządowców na Podlasiu.

- Jednocześnie apelujemy do samorządów, do wójtów, burmistrzów o składanie wniosków do urzędu wojewódzkiego o powoływanie komisji do spraw szacowania strat w rolnictwie. Bo wiemy od gospodarstw, tych, których dotknęła już susza, że chcą po prostu pomocy. To jest równoznaczne z tym, aby praca w samorządach ruszyła również pełną parą – przekazała Wanda Jankowska.

Działacze Kukiz ’15 wnoszą również do ministra rolnictwa prośbę o zwiększenie limitów na paliwo, przez co rolnicy będą mogli otrzymać wyższe dopłaty do paliwa, które ostatnio mocno podrożało. Jak przekazali członkowie ruchu, wniosek w sprawie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej już wpłynął do wojewody podlaskiego.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)


Panuje susza. Premier powinien ogłosić stan klęski żywiołowej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl