Wiadomości, Lubomirskich straci drzew będą wycięte przejdą cięcia pielęgnacyjne - zdjęcie, fotografia

Setki drzew w Parku Lubomirskich mają namalowane pomarańczowe kropki. To zaniepokoiło wielu spacerowiczów, ponieważ takie kropki oznaczają zazwyczaj tyle, że drzewo ma zostać potraktowane piłą motorową. I tak też się stanie. Drzewa będą potraktowane piłą – 27 całkowicie, pozostałe tylko częściowo.

Zgodę na wycinkę drzew w Parku Lubomirskich wydał miejski konserwator zabytków. Jak ustaliło Polskie Radio Białystok, te 27 drzew z zabytkowego parku ma zniknąć, ponieważ są uschnięte i zagrażają bezpieczeństwu przebywających tam ludzi. Miejski Konserwator Zabytków poinformował też, że w ich miejsce pojawią się nowe – jak to określił – szlachetniejsze nasadzenia. Co oznacza, że w ostatecznym rachunku w Parku drzew nie ubędzie. Choć na pewno trzeba będzie poczekać, aż urosną. Ale już na sam pomysł wycinki oraz planowanych nasadzeń zwrócił uwagę były radny, ale nadal aktywny społecznik Wojciech Koronkiewicz.

Mam zatem kilka pytań do Pana Konserwatora Dariusza Stankiewicza

1. Skoro park jest zabytkowy, a drzewa nie, czy po wycięciu drzew nadal będziemy mieli park?

2. Co to znaczy „szlachetniejsze nasadzenia”? Czy drzewa mają szlachectwo? Jakie? Kto im te szlachectwo nadaje?” – pisze na swoim profilu facebookowym Wojciech Koronkiewicz i zachęca, aby pytania te kierować do miejskiego konserwatora zabytków drogą mailową, tak samo do przewodniczącego Rady Miasta oraz do Prezydenta Miasta Białegostoku.

Swoją drogą to dość ciekawa sprawa, patrząc na jej ogólny zarys. Park Lubomirskich jest zabytkowy, ale drzewa w nim już zabytkowe nie są. Można zastanawiać się, czy park byłby nadal zabytkowy, gdyby wycięto w nim wszystkie drzewa? Bo czy wówczas to nadal byłby park, jeśli nie byłoby w nim ani jednego drzewa? Według Słownika Języka Polskiego, Park to „rodzaj dużego ogrodu z alejkami spacerowymi”. I może faktycznie w takim Parku Lubomirskich pozostałby tylko ogród, gdyby zniknęły wszystkie drzewa. Ale taki ogród byłby raczej mało uporządkowany i wydaje się, że kompletnie nieatrakcyjny do spacerowania. I co z tą zabytkowością, jeśli diametralnie zmieniłby się cały wygląd owego zabytku?

Niezależnie od definicji oraz wyobrażeń, urzędnicy miejscy zapewniają, że w Parku Lubomirskich wyciętych będzie 27 drzew, a nie wszystkie oznaczone pomarańczowymi kropkami. Pozostałe drzewa, właśnie te z kropkami, mają pozostać, ale ich wygląd się zmieni. Czekają je pielęgnacyjne przycięcia. Podobne zabiegi pielęgnacyjne są prowadzone również w innych parkach na terenie naszego miasta.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Park Lubomirskich straci 27 drzew, one będą wycięte. Inne przejdą cięcia pielęgnacyjne komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama