Na razie tylko w części alejki parkowe będą odnawiane. Miasto Białystok chce bowiem wyremontować ciągi spacerowe od Placu Katyńskiego do ulicy Akademickiej. Szuka właśnie wykonawcy tej inwestycji, która powinna zakończyć się w połowie wakacji przyszłego roku.

Niektóre ciągi spacerowe w Parku Planty są tak zniszczone, że leżący tam asfalt wyglądem zaczął bardziej przypominać kostkę brukową. Wyrwy, dziury, załamania oraz wszelkie nierówności – to widać nawet gołym okiem i do tego z daleka. Mieszkańcy od dłuższego czasu dopominali się przebudowy i modernizacji alejek spacerowych i wygląda na to, że się doczekają. Na razie jednak tylko niektórych części, bo jeszcze nie wszystkich.

Przedmiotem zamówienia jest przebudowa alejek w Parku Planty od Placu Katyńskiego do ulicy Akademickiej wraz z oświetleniem. Roboty budowlane należy wykonać zgodnie z pozwoleniem na budowę wydanym przez Prezydenta Miasta Białegostoku” – czytamy w ogłoszeniu przetargowym, jakie pojawiło się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Prawdopodobnie wybranie tej części, wskazanej jako pierwszej do przebudowy, nie jest przypadkowa, bo trzeba dodać, że nie jest to część najbardziej zniszczona. Fatalnie alejki wyglądają od drugiej strony, czyli od ulicy Legionowej. Ale tuż przy Placu Katyńskim znajduje się przecież pomnik „Inki” Danuty Siedzikówny, sanitariuszki z brygady dowodzonej przez Zygmunta Szendzielarza Łupaszkę. Dojście oraz przestrzeń wokół pomnika miała być zrealizowana do czasu jego odsłonięcia. Jednak do chwili obecnej, pomnik nie doczekał się oświetlonej alejki – jaka miała się tam docelowo pojawić, nie ma także bezpośredniego dojścia alejką od ulicy Skłodowskiej.

W tej części Parku Planty także odbywa się szereg uroczystości, które wymagają właściwej nawierzchni. Dość wspomnieć, że zbierają się w okolicy Sybiracy oraz młodzież z białostockich szkół, która co roku uczestniczy w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. I choć marsz przechodzi dalej ulicami Białegostoku, to jednak część osób przychodzi w to miejsce na rozpoczęcie zgromadzenia i później spacerkiem udaje się przez Park Planty w drogę powrotną.

Co istotne, wykonawca, który zgłosi się do realizacji alejek w Parku Planty, będzie musiał prowadzić prace pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ ta część wchodzi w skład założenia pałacowo – ogrodowego Branickich, wpisanego do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Nie dotyczy to tylko alejek, bo również oświetlenia, które ma się tam pojawić.

Miasto Białystok miało zapisane środki na ten cel w tegorocznym budżecie miasta w kwocie ponad 900 tys. złotych. Jeśli wykonawca tej inwestycji zostanie szybko wyłoniony i nie będzie poślizgów w realizacji zadania, to wszystkie prace powinny zakończyć się do 31 lipca przyszłego roku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Park Planty doczeka się nowych alejek komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama