Wiadomości, Partia Razem proponuje pakiet rozwiązań osób niepełnosprawnych - zdjęcie, fotografia

Ugrupowanie chce wspierać osoby niepełnosprawne. Jaki ma na to plan i program z poziomu samorządu? O tym mówi Grzegorz Janoszka.

- W tym roku Polską wstrząsnął głośny protest osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów - przypomina Janoszka, dwójka w wyborach do sejmiku województwa z Białegostoku. - Przez wiele tygodni ich przedstawiciele okupowali sejmowe korytarze walcząc o należne im podwyżki świadczeń. Rząd postanowił przetrzymać strajkujących. Ich postulaty, jak zwykle, nie zostały w pełni zrealizowane. Obecny kandydat na prezydenta Białegostoku z ramienia PiS Jacek Żalek mówił wówczas o protestujących opiekunach i opiekunkach, że "traktują dzieci jak żywe tarcze i nie można dawać im pieniędzy, bo mogą być wśród nich zwyrodnialcy". Zresztą ani PiS, ani rządząca wcześniej PO nie potraktowały poważnie protestów niepełnosprawnych. Nie oglądajmy się na Warszawę, nasi radni i radne w sejmiku podlaskim będą walczyć o godne warunki życie dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Z wykluczeniem i dyskryminacją można skutecznie walczyć na poziomie samorządu.

Grzegorz Janoszka podkreśla, że duża część działań pomocowych skierowanych do osób z niepełnosprawnościami i niesamodzielnych leży w kompetencji gmin. Tłumaczy, że niestety skupiają się one głównie na prowadzeniu DPS-ów. Z powodu niskich płac w wielu domach pomocy społecznej brakuje wykwalifikowanego personelu. Samorządy coraz częściej dla oszczędności korzystają z prywatnych placówek, nad którymi nie ma żadnej kontroli.

Według partii Razem codzienność osób niesamodzielnych i ich opiekunów to nie tylko głodowe świadczenia (renty i zasiłki), ale także wiele małych niedogodności i przeszkód, które utrudniają normalne funkcjonowanie.

- Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim musi pokonywać wysokie krawężniki i schody. Brak odpowiedniej ilości autobusów niskopodłogowych powoduje, że każdy przejazd staje się uciążliwy i upokarzający. Leczenie i rehabilitacja to także koszty transportu dla siebie i opiekuna. Mimo licznych programów wciąż brakuje atrakcyjnych ofert pracy dla osób z niepełnosprawnościami - mówi.

Stwierdza, że dd dawna specjaliści alarmują, że samorządy robią zbyt mało, by skutecznie pomagać osobom niesamodzielnym. Potrzebne są nowe formy wsparcia: środowiskowe domy samopomocy, specjalne programy, mieszkania chronione, rodzinne domy pomocy czy domy dziennego pobytu. Samorząd wojewódzki nie może zrzucać całej odpowiedzialności na gminy i miasta.

Zdaniem kandydata do sejmiku województwa w Białymstoku mamy sporo przykładów niedogodności i przeszkód, które utrudniają normalne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. Takim symbolem ignorancji samorządu wobec problemów osób z niepełnosprawnością, który przychodzi do głowy jako pierwszy jest droga, którą te osoby muszą przebyć, żeby dostać się z dworca PKP na dworzec PKS lub odwrotnie. Dworce te oddalone są od siebie w prostej linii o niecałe 100 metrów. Łączy je kładka dla pieszych rozpięta nad torami kolejowymi. Kładka ma dziesiątki niełatwych do pokonania stopni, jednak korzystając z niej zdrowa osoba przemieści się z jednego dworca na drugi w ciągu trzech minut.

- No właśnie: zdrowa. Jeżeli nie jesteś w stanie pokonać stromych schodów albo poruszasz się na wózku, zapomnij o przedostaniu się z jednego dworca na drugi - dodaje Janoszka. - To znaczy, owszem, przedostaniesz się, ale trasa, którą musisz pokonać, wydłuża się ze stu metrów do niemal 1,5 kilometra! Trzeba przebrnąć przez 1300 metrów dziurawego chodnika, w tym jakieś 200 metrów pod górkę i trzy przejścia dla pieszych. Innej możliwości nie ma! Jak bardzo pozbawieni emocji i empatii muszą być ci samorządowcy, którzy mając możliwość realnego wpływu na zmianę tej sytuacji, przez tyle lat nie kiwnęli w tym kierunku palcem? Nie jestem w stanie nazwać tego inaczej niż cynizmem i pogardą dla osób słabszych i wykluczonych. Mojej zgody na taką ignorancję samorządu nie ma i nigdy nie będzie.

Partia Razem chce by osoby niepełnosprawne/niesamodzielne stały się pełnoprawnymi obywatelami. Deklaruje stworzyć dla nich miejsca pracy w samorządzie, umożliwić udział w demokracji lokalnej przez tłumaczenia na język migowy, zapewnić darmowe przejazdy, również dla ich opiekunów, dostosować infrastrukturę transportu miejskiego do zróżnicowanych potrzeb. Razem obiecuje zlikwidować bariery architektoniczne, aby miasto było przyjazne dla wszystkich mieszkańców, również seniorów czy rodziców z wózkami.

Oto specjalny pakiet rozwiązań dla osób niepełnosprawnych/niesamodzielnych przygotowany przez Razem:

* Darmowe przejazdy dla niepełnosprawnych i ich opiekunów - zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i ich opiekunowie będą mogli podróżować po województwie całkowicie za darmo. Do ich potrzeb powinna zostać dostosowana infrastruktura transportu publicznego. Samorządy każdego szczebla będą zamawiać wyłącznie pojazdy niskopodłogowe, wyposażone w komunikację głosową i inne niezbędne udogodnienia.

* Przeprowadzony będzie audyt we wszystkich domach pomocy społecznej i innych placówkach pomocowych, zwłaszcza tych prowadzonych przez osoby prywatne i instytucje kościelne.

* Koniec z barierami architektonicznymi - krawężniki, schody i wysokie progi znikną z przestrzeni publicznej. Przygotowana zostanie strategia likwidacji barier, z którymi w urzędach i budynkach podlegających samorządom stykają się osoby z niepełnosprawnościami. Nowe budynki będą projektowane zgodnie z najwyższymi standardami dostępności.

* Język migowy stanie się drugim językiem urzędowym w każdym województwie. Obrady sejmiku wojewódzkiego, posiedzenia jego komisji oraz wszystkie wydarzenia współfinansowane przez władze samorządowe będą tłumaczone na polski język migowy. Wprowadzony będzie także dostęp do tłumaczy migowych w placówkach zdrowotnych, edukacyjnych i administracyjnych. Strony internetowe urzędów i jednostek publicznych dostosowane zostaną do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.

* Razem chce zwiększyć zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Samorządy będą zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami zgodnie z prawem.

(Piotr Walczak/ Foto: Partia Razem)

Partia Razem proponuje pakiet rozwiązań dla osób niepełnosprawnych komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama