Partie lewicowe zorganizują protest na Rynku Kościuszki w Białymstoku

Polityka, Partie lewicowe zorganizują protest Rynku Kościuszki Białymstoku - zdjęcie, fotografia
LIP 28
Rynek Kościuszki w Białymstoku godz: 14:00

W najbliższą niedzielę ponownie wiele oczu, kamer i aparatów fotograficznych prawdopodobnie będzie skierowanych w stronę Białegostoku. Trzy partie lewicowe, które niedawno ogłosiły wspólny start w wyborach parlamentarnych zapowiadają protest, który ma się odbyć w Białymstoku na Rynku Kościuszki.

Protest, który zapowiadają trzy partie lewicowe: Razem, Wiosna oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, ma być zorganizowany przeciwko przemocy, ale również jako wsparcie dla ofiar nienawiści. Z tą drugą częścią może być nieco kłopotu, ponieważ do wczoraj Policja nie posiadała żadnych danych o osobach poszkodowanych w marszu równości, który przeszedł ulicami Białegostoku w minioną sobotę. Niemniej, takie zgromadzenie i w tej właśnie sprawie zapowiada Robert Biedroń, który ma przyjechać do Białegostoku wspólnie z przedstawicielami wymienionych wyżej partii politycznych. Szykuje się zatem mocno partyjny wiec pod hasłem walki z przemocą.

Już w najbliższą niedzielę widzimy się w Białymstoku. Bądźmy tam wspólnie, aby zaprotestować przeciwko przemocy w przestrzeni publicznej oraz okazać solidarność ze środowiskami LGBT i wszystkimi ofiarami nienawiści” – napisał Robert Biedroń na swoim profilu na twitterze.

Samo środowisko LGBT w Białymstoku, którego przedstawicielką jest aktywistka z Tęczowego Białegostoku – Katarzyna Rosińska, była też jedną z organizatorek sobotniego marszu równości, sama należy do partii Razem. Kilkukrotnie startowała bez powodzenia w wyborach – jesienią w samorządowych, ostatnio, w maju, do Parlamentu Europejskiego. Zresztą w marszu, który zgromadził razem z dowiezionymi z Polski i zza granicy uczestnikami około 800 osób, szli inni członkowie partii Razem, ale także i Wiosny, jak też Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz innych środowisk politycznych związanych z ugrupowaniami lewicowymi.

W najbliższą niedzielę odbędzie się być może zatem nie tyle zgromadzenie przeciwko przemocy, ale bardziej wiec polityczny, ponieważ kampania wyborcza do polskiego parlamentu już się rozpoczęła. Można się zastanawiać, czy przypadkiem ta kampania nie zaczęła się tak naprawdę 20 lipca, aby budować odpowiednią pod to narrację polityczną. Tym bardziej, że w sieci już się pojawia mnóstwo wpisów typowo politycznych, po sobotnich zajściach w stolicy Podlasia. Padają oskarżenia pod adresem partii rządzącej, jak i polityków tej formacji. W tę narrację włączył się również prezydent Białegostoku, który oskarżył samorządowców o sprawstwo w incydentach chuligańskich. Incydentach, z którymi nie mieli oni nic wspólnego.

- Policja poprosiła nas, marszałka Kosickiego, przewodniczącego zgromadzenia – Roberta Jabłońskiego, który jest zastępcą gabinetu marszałka o to, abyśmy nawoływali ludzi do zejścia z ulicy. I to robiliśmy – mówił w telewizji Republika w miniony wtorek, 23 lipca, Sebastian Łukaszewicz radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości.

Mimo to, na podstawie zdjęć wykonanych z pewnej odległości, prezydent wyciągnął wniosek, że marszałek, jego zastępca gabinetu oraz radni, zachęcali do blokowania marszu równości, kiedy wykonywali czynności dokładnie odwrotne. W tej sprawie prezydent będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za pomówienia wszystkich osób, których naruszenia dóbr osobistych się dopuścił.

Niezależnie od tego, Policja nie ma żadnych zgłoszeń o osobach, które zwróciły się z zawiadomieniami o pobiciach, czy innych formach przemocy. Jeszcze w miniony wtorek po południu rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji Tomasz Krupa przekazał, że nie ma takich danych. Poinformował natomiast o prowadzonych czynnościach przez mundurowych.

- 68 ustalonych osób w związku z popełnionymi czynami zabronionymi. Z 40 osobami są lub zostały już wykonane czynności, tj. 7 osób w związku z popełnionymi przestępstwami, natomiast co do pozostałych osób, będą prowadzone czynności do popełnionych wykroczeń – przekazał nadkom. Tomasz Krupa.

Ale nadal nie ma ani jednej osoby, która zwróciłaby się do organów ścigania o ustalenie sprawców pobicia, naruszenia nietykalności cielesnej lub innej formy stosowania przemocy. Także szpitale, które mają obowiązek zgłaszania takich zdarzeń nie przekazały Policji ani jednego doniesienia o pobiciach. Jednak politycy lewicy i osoby ich wspierające i tu znalazły odpowiedź na wyjaśnienie tej dziwnej sytuacji. Sytuacji, która przecież została rozdmuchana przez polityków lewicy, prezydenta Białegostoku, radnych Koalicji Obywatelskiej oraz lewicowe media mainstreemowe niemal do pogromów, o których pisał między innymi Radosław Sikorski, były minister, a obecnie europoseł.

To, że po atakach w Białymstoku nie zgłaszają się pokrzywdzeni jest wynikiem przekonania, iż policja i prokuratura upublicznią (przecieki ) ich dane osobowe. Wtedy są wystawiani na hejt i chuliganom do ataku fizycznego” – skomentował na twitterze Ryszard Kalisz, były minister spraw wewnętrznych i administracji.

Internauci ostro skrytykowali tę tezę, a w sieci pojawia się coraz więcej komentarzy, że akty agresji mogły być zwykłymi „ustawkami” i prowokacją ze strony zwolenników marszu równości. Planowane zgromadzenie w niedzielę przez partie lewicowe jest tym bardziej kontrowersyjne w swoim przekazie, ponieważ jeden z szefów partii nie ma najlepszej karty w swoim życiorysie, aby zabierać głos w sprawie przeciwstawiania się agresji. Mowa tu o Robercie Biedroniu, który w przeszłości dotkliwie pobił własną matkę, a kilka lat później został zatrzymany pod zarzutami o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji podczas blokady legalnego zgromadzenia jakim był Marsz Niepodległości.

„@RobertBiedron organizuje "Marsz przeciwko przemocy", przypomnijmy zatem; Robert Biedroń blokujący legalny Marsz Niepodległości, z zarzutami o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza.

GOŁĄBEK POKOJU.

PS. Czy jego mama będzie na marszu?#StrefaWolnaOdNienawisci” – zamieścił twitta Dariusz Matecki, radny ze Szczecina.

Policja poinformowała także w miniony wtorek, że na wniosek sąd zdecydował o zatrzymaniu na dwa miesiące mieszkańca powiatu monieckiego, który jest podejrzewany o udział w dwóch pobiciach. Mężczyzna sam zgłosił się do policjantów, kiedy upubliczniony został jego wizerunek. Nadal natomiast nic więcej nie wiadomo o potencjalnych ofiarach tego mężczyzny, oprócz krótkiej wzmianki o pobiciu 14 – letniego chłopca, który dopiero miał wziąć udział w marszu równości.

Zgromadzenie przeciwko przemocy w Białymstoku, zapowiadane wcześniej, organizowane przez liderów trzech partii lewicowych, jest zaplanowane na najbliższą niedzielę, na godzinę 14.00, na Rynku Kościuszki. Na razie prezydent Białegostoku nie przekazał, czy weźmie udział w tym zgromadzeniu, ani jak się do niego ma zamiar ustosunkować. Wiadomo natomiast, że dziś marszałek województwa podlaskiego złoży zawiadomienie w Prokuraturze o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Białegostoku w związku z niedopełnieniem przez niego obowiązków służbowych.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Partie lewicowe zorganizują protest na Rynku Kościuszki w Białymstoku komentarze opinie

 • gość 2019-07-24 08:00:38

  I prezydent pozwoli na zgromadzenie w pasie drogowym (Rynek Kosciuszki) mimi że zawiadomienie wpłyneło niezgodnie z prawem tj. mniej niz 30 dni od zgromadzenia?

 • gość 2019-07-24 09:59:01

  Niech się czerwoni odwalą od Białegostoku!

 • Gość - niezalogowany 2019-07-24 12:09:57

  Gdyby nie policja, faszystowska dzicz dokonała by pogromu bezbronnych uczestników tęczowego marszu. Butelki, kamienie i wulgarne "modlitwy" niezłomnych obrońców kk panującego nam pis widział już i usłyszał cały świat. Wielki szacunek dla dzielnych uczestników tęczowego pochodu, którym starczyło odwagi by stawić czoła rozwrzeszczanej dziczy. Chwała policji za stopniowe wyłapywanie wszystkich bandytów !

 • Gość - niezalogowany 2019-07-24 13:21:30

  TO PROWOKACJA !!!

  Nikt nie powinien z mieszkańców chodzić i tego oglądać. Można również odwrócić się plecami

 • Gość - niezalogowany 2019-07-24 13:25:33

  TO PROWOKACJA !!!

  Nikt nie powinien z mieszkańców chodzić i tego oglądać. Można również odwrócić się plecami

 • Gość - niezalogowany 2019-07-24 21:19:22

  Prowokacje elgieBetow są obrzydliwe.

 • gość 2019-07-24 22:24:44

  Ja nie idę na ten protest. Zjem obiad z rodziną.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-25 06:05:28

  Brawo tęczowi! Białystok to dzicz skansen kategoria c ciemnota. Daleko nam do cywilizacji.
  Chrześcijanie którzy tak bronią życia poczętego a kiedy się okazuje że te poczęte życie to gej to już się go nie broni.

 • gość 2019-07-25 12:57:27

  woje konserwatywny Białystok niż różowy lub tęczowy

 • gość 2019-07-25 13:01:05

  To, że po atakach w Białymstoku nie zgłaszają się pokrzywdzeni jest wynikiem przekonania, iż policja i prokuratura upublicznią (przecieki ) ich dane osobowe. Wtedy są wystawiani na hejt i chuliganom do ataku fizycznego.
  — Ryszard Kalisz (@RyszardKalisz) July 23, 2019

  Rysiu a może nie ma pokrzywdzonych

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama