Wiadomości, Paweł Adamowicz będzie uhonorowany Białymstoku czerwca - zdjęcie, fotografia

Nie na koniec maja, ani nie na uroczystości z okazji Dni Miasta Białegostoku, jak planował pierwotnie prezydent oraz koalicyjny z nim klub radnych, ale dopiero na koniec czerwca zapowiada się uroczystość nadania zmarłemu Pawłowi Adamowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku. Uroczystości mają odbyć się mimo dużego oporu mieszkańców stolicy Podlasia.

Pomysł z nadaniem tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku wyszedł od Przewodniczącego Rady Miasta – Łukasza Prokoryma. Poparło go bardzo szybko zaplecze polityczne z Koalicji Obywatelskiej, jak również pomysłowi przyklasnął prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Wbrew zdecydowanej większości mieszkańców na ostatniej, majowej sesji Rady Miasta, podjęta została uchwała w tej sprawie. I tylko głosami radnych Koalicji Obywatelskiej. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości był temu pomysłowi przeciwny i głosował również w całości, przeciwko nadawaniu nieżyjącemu politykowi honorowego obywatelstwa.

- Ciągle jest polityka, ciągle jest dzielenie naszego społeczeństwa, ciągle jest dzielenie Białegostoku. Nie potraficie przepuścić nawet zmarłym. To wstyd – powiedział wówczas do radnych PiS po głosowaniu Tadeusz Truskolaski.

Choć to pomysłodawcy stanęli tu okoniem i podzielili mieszkańców oraz Radę Miasta, to wstyd jednak powinno być przede wszystkim pomysłodawcom tej inicjatywy. Po pierwsze nie skonsultowali tego pomysłu z mieszkańcami. Po drugie – publicznie ustami Przewodniczącego Rady Miasta odpowiedzieli, że uhonorowanie pośmiertne Pawła Adamowicza było najlepiej skonsultowanym projektem uchwały w historii lokalnego samorządu z ostatnich lat. Po trzecie – mieszkańcy dopiero po tych słowach dowiedzieli się, że takiego honorowego obywatela chcieli. Jest i po czwarte – na koniec czerwca przeżyją uroczystości, na które się zdecydowana większość z tych mieszkańców jednak nie godziła.

- Chcemy to zrobić w sposób uroczysty, godny, bo prezydent, śp. Paweł Adamowicz swoim całym życiem zasłużył na to, żeby być uhonorowany – przekazał w miniony piątek Tadeusz Truskolaski.

Poinformował również, że uroczystość ta zaplanowana jest na 28 czerwca i że specjalnie na nią przyjedzie do Białegostoku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz wdowa po Adamowiczu – świeżo upieczona europosłanka – Magdalena Adamowicz. I najprawdopodobniej w tym gronie politycznym, bez udziału mieszkańców, bez żadnych innych radnych, oprócz radnych i polityków Koalicji Obywatelskiej uroczystość się odbędzie.

- Nie wybieram się na żadne uroczystości i raczej nie wybiera się nikt z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przynajmniej nie mam żadnych informacji, aby ktokolwiek chciał w takim wydarzeniu uczestniczyć – powiedział naszej redakcji szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Henryk Dębowski.

Wydaje się zatem, że te uroczystości mogą być bieda uroczystościami, na dodatek zorganizowanymi wbrew woli zdecydowanej większości mieszkańców. Może oprócz polityków Koalicji Obywatelskiej przyjdą jeszcze na nie urzędnicy, bo w końcu są pracownikami magistratu, który podjął się wykonania karkołomnego przedsięwzięcia, jakim jest próba uhonorowania w Białymstoku człowieka, który w rzeczywistości z Białymstokiem nic wspólnego nie miał.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: twitter.com)

Reklama

Paweł Adamowicz będzie uhonorowany w Białymstoku 28 czerwca komentarze opinie

  • gość 2019-06-10 04:12:59

    Jak mozna uzywac okreslen tego typu ....."Wbrew zdecydowanej większości mieszkańców na ostatniej, majowej sesji Rady Miasta, podjęta została uchwała w tej sprawie".
    Jakich mieszkancow ?
    Czy to jest ta wiekszosc , ktora brala udzial w wyborach samorzadowych?

  • Gość VIOLETTA - niezalogowany 2019-06-10 09:31:02

    Jak można powiedzieć że większość osób było na nie. Skąd wiadomo czy było referendum. To jest wstyd dla miasta , czym się różni Pan Adamowicz od ludzi którzy zginęli w katastrofie samolotowej. Różni się że został ZAMORDOWANY na oczach milionów ludzi. Ci wszyscy którzy są na nie to powinni ze wstydu zapaść się pod ziemię. Najlepiej jak dotąd honorowac biskupów czy innych z kościołem zwiazanych. Chociaż ja do prawdziwych duchownych nic nie mam. I sama często wspominam św pamięci księdza Andrukiewicza.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama