Polityka, Paweł Krutul Wiosny podlaską jedynką liście Lewicy - zdjęcie, fotografia

Połączone siły partii SLD, Wiosny oraz Razem przedstawiły w niedzielę, 18 sierpnia, liderów list w poszczególnych okręgach wyborczych. Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o tym, że podlaską listę do Sejmu będzie otwierał szefujący tu Wiośnie Paweł Krutul.

Trzej liderzy ugrupowań, które podały sobie ręce, przedstawili w niedzielę, 18 sierpnia, liderów list w poszczególnych okręgach wyborczych. Na listach w kraju znajdziemy dobrze znane nazwiska jeszcze z czasów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, jak też i polityków znanych już w życiu publicznym, po kompletnie mało znane twarze. Między innymi jedynką w Gdańsku została Joanna Senyszyn, w Sosnowcu Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg w Warszawie, Marek Dyduch w Wałbrzychu, Krzysztof Śmiszek we Wrocławiu, czy Monika Falej w Elblągu, która w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego z naszego okręgu, nie zdobyła mandatu.

Wśród liderów list znalazł się białostoczanin Paweł Krutul, o którym mówiło się już od jakiegoś czasu, jako liderze listy Wiosny, a później połączonych sił trzech partii. Jego start został wynegocjowany przez centralne władze, więc Piotr Kusznieruk, szefujący podlaskim strukturom Sojuszu Lewicy Demokratycznej, będzie musiał zadowolić się drugim miejscem na liście. Trzecia będzie kobieta z partii Razem. To Katarzyna Rosińska, która w różnych wyborach kandydowała kilkukrotnie, ale za każdym razem bezskutecznie. Rosińska to również współorganizatorka pierwszego marszu równości w Białymstoku, na który zjechało wielu aktywistów z Polski.

- Idzie do Sejmu silna drużyna, która upomni się o prawa człowieka, która upomni się o politykę mieszkaniową, która upomni się o demokrację, która będzie odważna, która nie będzie tchórzyć – mówił w niedzielę, 18 sierpnia, Adrian Zandberg, podczas prezentacji kandydatów do Sejmu.

- Zaczynamy naszą podróż do Sejmu, tam gdzie nas nie ma – powiedział w Warszawie szef sztabu Lewicy Robert Biedroń i dodał później. – Z dumą jako szef sztabu mogę zaprezentować wielopokoleniową drużynę. Wierzymy, a sondaże to pokazują, że 13 października damy niezłego czadu – kontynuował Biedroń.

Lider podlaskiej listy do Sejmu świeży w polityce nie jest. Paweł Krutul od samego praktycznie początku był w Nowoczesnej i chętnie pokazywał się z Ryszardem Petru, później z Krzysztofem Truskolaskim. Tak było do czasu, aż szeregi Nowoczesnej opuścił i dołączył do Platformy Obywatelskiej. Jednak i w Platformie Obywatelskiej długo miejsca nie zagrzał. Kiedy zaczęły się tworzyć zręby Wiosny, znalazł się w jej szeregach. Szybko też zastąpił na stanowisku koordynatora lokalnych struktur mało znanego w Białymstoku Michała Saniewskiego. Teraz Paweł Krutul poprowadzi listę Lewicy i z pewnością będzie chciał sięgnąć po mandat poselski.

Lewica porozumiała się także chwilę temu z Koalicją Obywatelską oraz Polskim Stronnictwem Ludowym i Kukiz ‘15 w sprawie wspólnych kandydatów do Senatu. Ma być wystawiony tylko jeden wspólny dla wszystkich kandydat przeciwko kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości. W Białymstoku o mandat do Senatu będzie walczył na pewno Mariusz Gromko z PiS, Jan Dobrzyński – jako niezależny, zaś kontrkandydatem połączonych sił Lewicy, a także POKO, PSL i Kukiz ‘15 ma być najprawdopodobniej Zbigniew Nikitorowicz, obecny zastępca prezydenta Białegostoku. Z naszych informacji wynika, że na giełdzie nazwisk jest jeszcze Katarzyna Sztop – Rutkowska.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

Paweł Krutul z Wiosny podlaską jedynką na liście Lewicy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama