Piątek ostatnim dniem wystawy na Politechnice Białostockiej

Wiadomości, Piątek ostatnim dniem wystawy Politechnice Białostockiej - zdjęcie, fotografia

Na Politechnice Białostockiej można oglądać wystawę przygotowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczącą polskiej nauki i najwybitniejszych naukowców okresu międzywojnia.

Osoby, które wybiorą się do budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia (CNK) będą miały okazję zobaczyć, jak wyglądał m.in. autor przyjętych na całym świecie oznaczeń grup krwi ‒ Ludwik Hirszfeld. Ponadto wśród 52 zaprezentowanych postaci naukowców zobaczymy twórcę nowoczesnej kartografii Eugeniusza Romera i autora pierwszych europejskich elektrowni wodnych ‒ Gabriela Narutowicza, a także konstruktora pierwszego mostu spawanego ‒ Stefana Bryłę. Na zdjęciach znaleźli się również: wynalazca peryskopu czołgowego – Rudolf Gundlach, współtwórca walkie-talkie ‒ Henryk Magnuski i przedstawiciele Lwowskiej Szkoły Matematycznej.

Wystawa jest doskonałym pretekstem, by poznać bliżej sylwetki wybitnych polskich naukowców. W XX-leciu międzywojennym Polska mogła poszczycić się nie tylko prężnie odradzającym się życiem akademickim, ale przede wszystkim sukcesami w wielu dziedzinach nauki, od nauk humanistycznych po medycynę i nauki ścisłe. Funkcjonowało wówczas 25 szkół wyższych, w tym wśród szkół publicznych: 5 uniwersytetów i 2 politechniki. Na tych uczelniach kształciło się 48 tys. studentów.

Jest to wystawa mobilna, która zagości na wielu polskich uczelniach. W Białymstoku pozostanie do piątku.  Projekt powstał w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Wystawa "Polska nauka w XX-leciu międzywojennym" jest dostępna na Politechnice Białostockiej do 19 lipca w godzinach 10:00-18:00.

(Źródło i foto: PB/ oprac. Kalina)

Piątek ostatnim dniem wystawy na Politechnice Białostockiej komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama