Wiadomości, Pielgrzymi Białegostoku dotarli Ostrej Bramy - zdjęcie, fotografia

W minioną sobotę, 24 sierpnia, po dziewięciu dniach wędrówki, ponad 600 pielgrzymów z Białegostoku i Grodna na Białorusi dotarło do Wilna. W Ostrej Bramie Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył Abp Tadeusz Wojda, który ostatnie dwa dni spędził w drodze wraz pątnikami. Przez dziewięć dni pątnicy pokonali blisko 300 km. Wraz z nim wędrowało 14 księży, 7 kleryków i 6 sióstr zakonnych.

Ostatni dzień pielgrzymki rozpoczął się porannymi modlitwami w kościele parafialnym w Jaszunach. Po błogosławieństwie i słowie Abp. Tadeusza Wojdy pielgrzymi uczcili przechowywane w świątyni relikwie bł. Michała Sopoćki, które zostały tam przyniesione przez pielgrzymkę przed kilkoma laty.

Pierwszy postój miał miejsce w miejscowości Mariampol, gdzie południowym posiłkiem strudzonych pątników podęli parafianie i proboszcz parafii Porodomino, ks. Mirosław Pancewicz. Ostatni postój, bezpośrednio przed granicą miasta Wilna, nazywany tradycyjnie Przeprośną Górką, był czasem na wzajemnie pojednanie się i przeproszenie u kresu pielgrzymiego trudu.

Do Ostrej Bramy pielgrzymi dotarli przed godziną 16, klękając przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia i składając u Jej stóp cały bagaż spraw i intencji, które nieśli. Tu pielgrzymów XXVII Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna oczekiwał Arcybiskup Metropolita Wileński Gintaras Grušas, który powitał pielgrzymów.

Uroczystej Eucharystii w kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył Metropolita Białostocki. Szczególnym wydarzeniem w czasie Mszy św. było zawarcie Sakramentu Małżeństwa przez parę naszych pątników, którzy poznali się właśnie na Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymce do Wilna.

Małżeństwo pobłogosławił bp Henryk Ciereszko i on też skierował do wszystkich obecnych, szczególnie zaś do nowożeńców, słowo homilii, w której oprócz radości związanej z dotarciem do celu wędrówki pielgrzymki, nawiązał do ostatniego z siedmiu, omawianych podczas tegorocznych pielgrzymkowych kazań sakramentów, a więc małżeństwa.

Wieczorem pielgrzymi mieli możliwość zwiedzania Wilna, po którym oprowadzał historyk, ks. Adam Szot. Natomiast o godzinie 21.00 pielgrzymi raz jeszcze przybyli do Ostrej Bramy, gdzie pod przewodnictwem bp. Ciereszki modlili się modlitwą Apelu Maryjnego.

Pielgrzymom w drodze towarzyszyło 17 kapłanów, 9 kleryków i 9 sióstr zakonnych i jak podkreślał kierownik pielgrzymki, ks. Łukasz Żuk, w tym roku do pątników dołączyła się rekordowa ilość pielgrzymów z Litwy.

(Źródło i foto: archibial.pl/ oprac. ASM)

Pielgrzymi z Białegostoku dotarli do Ostrej Bramy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama