14°C bezchmurnie

Pierwsze 100 tys. wzięte i pas startowy na Krywlanach się buduje

Wiadomości, Pierwsze wzięte startowy Krywlanach buduje - zdjęcie, fotografia

Rozpoczęły się już pierwsze prace przy budowie pasa startowego na Krywlanach, a w miniony wtorek, 5 grudnia, została podpisana pierwsza umowa na dofinansowanie tej inwestycji przez zarząd województwa podlaskiego.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podpisał w miniony wtorek (5 grudnia) umowę z marszałkiem Jerzym Leszczyńskim i wicemarszałkiem Maciejem Żywno na dofinansowanie budowy lotniska w Białymstoku. Pierwsza dotacja, jaką Miastu przekaże Urząd Marszałkowski, wynosi 100 tys. zł. Całkowita kwota, którą samorząd województwa postanowił przeznaczyć na tę inwestycję, to 16 mln zł. Zostanie przekazana w 2018 roku, już po przyjęciu budżetu województwa.

Pieniądze, które otrzymamy w ramach tej pierwszej umowy, zostaną przekazane na prace, które już się rozpoczęły, czyli prace ziemne – poinformował prezydent Tadeusz Truskolaski. – Myślę, że budowa pasa startowego to optymalna dla nas droga. Może wiele osób chciałoby mieć lotnisko regionalne, ale ono z wielu powodów nie jest możliwe. Lotnisko w Białymstoku wymaże więc tę białą plamę, a jeśli jeszcze powstanie lotnisko w Suwałkach, to krok po kroku będziemy tę komunikację lotniczą rozwijać z bardzo ekonomicznym rachunkiem.

Początek prac ziemnych na Krywlanach będzie polegał na rozbiórce starego pasa startowego, wyrównaniu terenu i zdjęciu wierzchniej, trawiastej warstwy. Następnie rozpocznie się zwożenie kruszywa na teren budowy. Na te wydatki zostanie przeznaczona pierwsza dotacja samorządu województwa.

Dla mieszkańców Białegostoku i całego województwa to bardzo dobra wiadomość, bo oznacza początek prac nad tak oczekiwanym przez wielu lotniskiem. Budowany pas startowy na razie zabezpieczy wprawdzie tylko mały ruch lotniczy, ale z perspektywą rozwoju. Jako samorząd wsparliśmy ten projekt, bo to bardzo ważna inwestycja – powiedział Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.

Przed nami więc dwie umowy: pierwsza, którą podpisujemy dzisiaj, opiewa na 100 tys. zł. W przyszłym roku, już po uchwaleniu budżetu, podpiszemy dużą umowę na 16 mln zł – podkreślił wicemarszałek Maciej Żywno. – To jasny sygnał dla mieszkańców Podlaskiego, że nie dyskutujemy o teoretycznym pasie, ale wspieramy inicjatywę, która ten wieloletni temat pozwoli ruszyć do przodu i pokazać że w Białymstoku te samoloty będą lądować. To kolejny dobry przykład współpracy samorządu i miasta dla dobra mieszkańców.

Na Krywlanach powstanie pas startowy o wymiarach 1350 m na 30 m i pas trawiasty o wymiarach 840 m na 160 m. Wybudowane zostaną: płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe. Powstanie także strefa lądowania skoczków spadochronowych oraz niezbędna infrastruktura techniczna wraz z oświetleniem.

Lotnisko lokalne będzie przystosowane do obsługi samolotów pasażerskich zabierających do 50 pasażerów. Ich zasięg to 1,5–2 tys. km. Korzystać z niego będą mogły lotnicze ośrodki szkoleniowe, lotnicze pogotowie ratunkowe, straż graniczna i inne lotnicze służby państwowe. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2018 r. Zacząć funkcjonować wszystko powinno przed końcem 2018 roku.

(Źródło i foto: bialystok.pl/ oprac. ASM)


Pierwsze 100 tys. wzięte i pas startowy na Krywlanach się buduje komentarze opinie

  • gość 2017-12-09 03:38:21

    Przygladam sie komentarzom zamieszczanym po artykulami zwiazanymi z tematyka budowy lotniska w Bialymstoku i przyznam , ze nie rozumiem z jakiego powodu najbardziej aktywni sa oponenci , ktorzy z gory zakladaja niepowodzenie a jednoczesnie wylewaja swoje zale i preferencje polityczne. Od dawna mieszkam w USA ale z wielka przyjemnoscia przynajmniej raz do roku odwiedzam rodzinny Bialystok i w takiej perspektywie czasowej dostrzegam co sie zmienilo a gdzie jest jeszcze wiele do zrobienia aby dorownac coraz wiekszym wyzwaniom postepu cywilizacyjnego. Kurier Poranny zamieszcza "historyczne" zdjecia z lat 90- tych i malo kto pamieta , ze juz wtedy byly pierwsze przymiarki do budowy lotniska na Krywlanach , jednak miejscy wlodarze nie potrafili ruszyc z miejsca takiej inwestycji z roznych powodow natomiast miasto Bialystok do dzis pozostaloby w swoim wygladziez tych lat gdyby nie pojawil sie ktos kto dokonal diametralnych zmian. Tak wiec czy sie komus podoba czy nie decyzja o budowie jest realizowana a ja , jesli nie samolotem rejsowym to najtanszym prywatnym bede mogl wyladowac i po raz kolejny odwiedzic rodzinne strony majac dodatkowe mozliwosci komunikacyjne. Na zakonczenie. Pozdrawiam Bialystok i wszystkich wspanialych jego mieszkancow.

  • gość 2017-12-09 03:41:03

    Przygladam sie komentarzom zamieszczanym pod artykulami zwiazanymi z tematyka budowy lotniska w Bialymstoku i przyznam , ze nie rozumiem z jakiego powodu najbardziej aktywni sa oponenci , ktorzy z gory zakladaja niepowodzenie a jednoczesnie wylewaja swoje zale i preferencje polityczne. Od dawna mieszkam w USA ale z wielka przyjemnoscia przynajmniej raz do roku odwiedzam rodzinny Bialystok i w takiej perspektywie czasowej dostrzegam co sie zmienilo a gdzie jest jeszcze wiele do zrobienia aby dorownac coraz wiekszym wyzwaniom postepu cywilizacyjnego. Kurier Poranny zamieszcza "historyczne" zdjecia z lat 90- tych i malo kto pamieta , ze juz wtedy byly pierwsze przymiarki do budowy lotniska na Krywlanach , jednak miejscy wlodarze nie potrafili ruszyc z miejsca takiej inwestycji z roznych powodow natomiast miasto Bialystok do dzis pozostaloby w swoim wygladzie z tych lat gdyby nie pojawil sie ktos kto dokonal diametralnych zmian. Tak wiec czy sie komus podoba czy nie decyzja o budowie jest realizowana a ja , jesli nie samolotem rejsowym to najtanszym prywatnym bede mogl wyladowac i po raz kolejny odwiedzic rodzinne strony majac dodatkowe mozliwosci komunikacyjne. Na zakonczenie. Pozdrawiam Bialystok i wszystkich wspanialych jego mieszkancow.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl