Pierwszy krok do zabicia wolności słowa został wykonany

Wiadomości, Pierwszy zabicia wolności słowa został wykonany - zdjęcie, fotografia
CZE 30
Suwałki, Plac Marii Konopnickiej godz: 16:00

Projekt unijnej dyrektywy, na podstawie której zapłacimy za przesyłanie sobie linków z różnymi artykułami w Internecie, została przyjęta na komisji branżowej niewielką przewagą głosów. To zabijanie wolności słowa i zagrożenie dla istnienia małych lokalnych redakcji. Właśnie takie są dziś w większości w rękach Polaków w Polsce. Sprawa jeszcze nie jest zamknięta, bo szykują się duże międzynarodowe protesty.

Dziś część osób nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że jeśli unijna dyrektywa o podatku od linków internetowych wejdzie w życie, to ludzie nie będą mogli przesyłać sobie linków, udostępniać ich na własnych kontach w mediach społecznościowych, bo trzeba będzie zapłacić. Płacić będą musieli wydawcy i płacić będą musieli użytkownicy Internetu. To oznacza, że na takie opłaty stać będzie wyłącznie duże koncerny medialne, zaś małe lokalne redakcje nie będą w stanie podołać, ani nowym przepisom, ani opłatom z tego tytułu.

- Wielkie koncerny medialne chcą wyeliminować mniejsze portale, także tworzone przez Polaków, trzeba z tym walczyć żeby z tą cenzurą w internecie walczyć. Urzędnicy brukselscy odlecieli w kosmos. Będą ścigać miliony Europejczyków w internecie przesyłających linki? – mówił w miniony wtorek, 26 czerwca, poseł Adam Andruszkiewicz w TVP Info.

Niestety, tak może wyglądać rzeczywistość w Internecie i to już niedługo. Do tego dojdzie wszechobecna cenzura, a nawet wymagana prawem autocenzura. Pierwsze głosowania w tej sprawie, czyli de facto za wprowadzeniem cenzury do Internetu, zostały przyjęte niewielką większością głosów. I jeśli zgromadzenie plenarne zaplanowane na 4 lipca 2018 roku nie odrzuci tego pomysłu, niebawem w Internecie można będzie zobaczyć i przeczytać wyłącznie jedynie słuszne treści z jedynym słusznym przekazem dużych mainstreemowych mediów. Mniejsze redakcje, takie jak między innymi nasza, zostaną praktycznie pozbawione możliwości funkcjonowania.

W takim kraju jak Polska, po wprowadzeniu unijnych przepisów, znikną najprawdopodobniej niemal wszystkie wydawnictwa lokalne. Na rynku utrzymają się w zasadzie tylko duże koncerny medialne, znajdujące się dziś przede wszystkim w rękach obcego kapitału zagranicznego, głównie niemieckiego. Pozostaną także nadawcy publiczni, jak Telewizja Polska czy Polskie Radio. To – jak mówi coraz więcej polityków – jest prawdziwy zamach na wolność mediów, ale nade wszystko na wolność słowa

Wyrażamy zdecydowany sprzeciw ograniczeniu naszej wolności w Internecie, ostatnim miejscu, w którym wszyscy mogą bezpłatnie się wypowiedzieć. Nie zgadzamy się, aby Internet został zawłaszczony przez koncerny medialne. Nie pozwolimy zniszczyć niezależnych blogerów, niszowych wydawców, czy startupów. Udało nam się zatrzymać porozumienia ACTA, ale teraz zagraża nam nowe, znacznie bardziej restrykcyjne prawo” – piszą organizatorzy protestów, które w najbliższy piątek przetoczą się przez Polskę oraz przez inne kraje Unii Europejskiej.

Protesty mają trwać do 1 lipca. Wielu obserwatorów życia publicznego wierzy, że w Polsce włączy się w nie Komitet Obrony Demokracji, a także posłowie opozycji. To oni bowiem najaktywniej manifestowali miłość do wolności słowa i mediów około dwóch lat temu. Paraliż Sejmu trwał dość długo, a nawet później wielokrotnie działacze tych organizacji domagali się poszanowania wolności słowa. Będą mieli teraz doskonałą okazję by się wykazać w działaniu.

W naszym regionie do ogólnopolskiego protestu przeciwko ACTA 2 – jak nazywają dyrektywę internauci, zgłosiły się jak dotąd tylko Suwałki. Tam do demonstrantów można dołączyć w dniu 30 czerwca, w sobotę, na Placu Marii Konopnickiej. Początek demonstracji jest o godz. 16.00 i ma trwać około dwie godziny.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: pixabay.com/ vision)

Pierwszy krok do zabicia wolności słowa został wykonany komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama