Piknik ekologiczny w Lesie Turczyńskim. Mieszkańcy przypomną, że trzeba go chronić

Wiadomości, Piknik ekologiczny Lesie Turczyńskim Mieszkańcy przypomną trzeba chronić - zdjęcie, fotografia
WRZ 21
Las Turczyński godz: 13:00

To już w zasadzie tradycja, ponieważ od kilku lat we wrześniu spotykają się przyjaciele Lasu Turczyńskiego, ale także nowi znajomi, którzy przyjaciółmi zostają po jednej, czasem po kilku wizytach. Cóż to za wydarzenie? Piknik ekologiczny, połączony z szeregiem aktywności. W tym roku jedną z nich, oprócz sprzątania, będzie obrona Lasu przed wycinką.

Las Turczyński wciąż nie jest bezpieczny od wycinki. Od ponad roku aktywiści, ale przede wszystkim zwykli mieszkańcy, spotykają się wspólnie przy różnych okazjach, aby bronić zieleni w tej części Białegostoku, choć również sąsiednich gmin. Formalnie bowiem Las Turczyński znajduje się w obrębie administracyjnym gminy Choroszcz. Z tym, że chyba najczęściej z jego uroków i walorów korzystają mieszkańcy Kleosina, należącego do gminy Juchnowiec oraz osiedla białostockiego Nowe Miasto. Choć zdarza się, że na spacery przybywają tu również mieszkańcy białostockiego osiedla Leśna Dolina czy Zielone Wzgórza. Niemniej Las Turczyński przyjmie każdego, bo jest świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu.

Jak pisaliśmy, Las Turczyński jest zagrożony wycinką i to na bardzo dużym obszarze, bo od 64 do nawet aż 120 hektarów. Ostatnio mowa jest już o wycince na obszarze 29 hektarów. Ale to wciąż wielkość ponad 25 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. W tym miejscu miałby powstać nowy cmentarz wraz z infrastrukturą służącą do prowadzenia usług związanych z pochówkami. Mieszkańcy nie godzą się na wycięcie tak ogromnej połaci Lasu, który do tej pory był i jest miejscem spacerów, grzybobrań, był również strzelnicą wojskową, miejscem do grillowania czy ognisk, a także wielu innych aktywności różnych ludzi.

Jedna z tych aktywności będzie miała miejsce w sobotę, 21 września. Na ten dzień zaplanowany został piknik ekologiczny. W jego trakcie najważniejszą aktywnością będzie sprzątanie Lasu Turczyńskiego, wszak trwa wciąż akcja Sprzątania Świata. Zbiórka chętnych na dawnej strzelnicy, czyli niespełna około 300 metrów od przejazdu kolejowego dzielącego osiedle Nowe Miasto i Kleosin. Z niego w zasadzie wjeżdża się do Lasu Turczyńskiego.

Stowarzyszenie Okolica zaprasza na coroczny piknik ekologiczny w Lesie Turczyńskim 21 września 2019 r.

PROGRAM:

• Sprzątanie lasu turczyńskiego

• Konkurs odpadowy do wykonania w domu "ODPADOWE OWADY"

• warsztaty: "SZABLA DLA DZIECI"

• POKAZ SAMOOBRONY W WYKONANIU PODLASKIEGO STOWARZYSZENIA "MŁODA KREW"

• zaprojektuj i zjedz: "ARBUZOWE OPOWIEŚCI"

• "SPRAWNOŚCI ROWEROWE"

• zabawy sprawnościowe: "STRĄCANIE JABŁUSZKA "

• warsztat: "RADY NA ODPADY"

• "GRY I ZABAWY TRADYCYJNE"

• bańki wielkoformatowe

• strzały na bramkę

• PINIATA

• konkurs na najlepsze ciasto

• ognisko z kiełbasą i bułkami” – napisali organizatorzy na stronie wydarzenia.

Wszyscy chętni mogą dołączyć do pikniku ekologicznego. Rozpoczyna się on o godz. 13.00 i potrwać ma aż do zmroku, do godz. 20.00. Wszystkim chętnym polecamy ubrać się ciepło, ponieważ na sobotę synoptycy zapowiadają tylko 14 stopni Celsjusza i to w najcieplejszym momencie dnia. Co jeszcze trzeba ze sobą zabrać, to przyda się jeszcze parasol, bo może padać deszcz, ale przede wszystkim dobry humor.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Facebook/ Ratuj Las)

Reklama

Piknik ekologiczny w Lesie Turczyńskim. Mieszkańcy przypomną, że trzeba go chronić komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama