Wiadomości, Piła poszła Lesie Solnickim - zdjęcie, fotografia

Ogołocony z drzew całkiem spory połać lasu zaniepokoił licznych internautów i mieszkańców Białegostoku. Jeszcze pod koniec grudnia w sieci pojawiły się zdjęcia z wycinki drzew prowadzonej w Lesie Solnickim. Wiele osób zastanawiało się, czy ma to związek z likwidowaniem przeszkód lotniczych na Krywlanach.

Około tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia w mediach społecznościowych pojawiły się niepokojące zdjęcia. Widać było na nich Las Solnicki, ale w nieco innej odsłonie, niżeli las wyglądał zazwyczaj. Natomiast to, co zwracało najmocniej uwagę, to w zasadzie to coś czego nie było – mianowicie drzewa. Zdjęcia wrzucone do sieci pokazywały ogołoconą z drzew sporą połać lasu.

Prawie natychmiast rozpoczęły się dociekania, skąd ta wycinka i w jakim celu. Część osób twierdziła, że zapewne rozpoczęła się zapowiadana długo wcześniej likwidacja przeszkód lotniczych w związku z certyfikacją pasa startowego i lotniska Krywlany w Białymstoku. Jeszcze inni wieszczyli wycinkę planowaniem nowej drogi w tym miejscu, a jeszcze inni zapędy w budownictwie mieszkaniowym. Jedną z osób, która zwracała się do prezydenta Białegostoku i urzędników z pytaniem o powód wycinki, była Katarzyna Sztop – Rutkowska z Inicjatywy dla Białegostoku.

Środek Lasu Solnickiego. Czyżby zaczęła się już wycinka drzew jako przeszkód lotniczych? Czy już wiadomo ile pójdzie lasu do ścięcia? @WBialystok @TTruskolaski” – pytała na twitterze Katarzyna Sztop – Rutkowska, która sama niedawno startowała w wyborach samorządowych na urząd prezydenta Białegostoku.

Niestety, odpowiedzi się nie doczekała żadnej na tym nośniku. Nie było chętnych do udzielenia informacji dlaczego wycinane są drzewa w Lesie Solnickim. Prezydent Truskolaski, choć jest aktywny na twitterze, raczej unika niewygodnych tematów i odpowiada przede wszystkim tym, z którymi politycznie mu po drodze. Co może dziwić, że nie odpowiedział Katarzynie Sztop – Rutkowskiej, z którą jak twierdził już po ostatnich wyborach, chciał bliżej współpracować.

Niezależnie od tego, wiadomo już co jest powodem wycinki drzew w Lesie Solnickim. Za ogołacaniem terenu leśnego stoją Lasy Państwowe, które realizują plan pozyskiwania drewna. Zgodnie z zatwierdzonym przez ministra środowiska planem urządzenia lasu Nadleśnictwa Dojlidy na lata 2017–2026 należało usunąć część drzew znajdujących się nieopodal drogi. Zaś sama wycinka nie ma nic wspólnego z żadną inwestycją, ani z likwidacją przeszkód lotniczych.

Projekt planu cięć, rodzaje rębni i sposoby użytkowania oraz nawroty cięć, zostały zaproponowane na Naradzie Techniczno-Gospodarczej jako zgodne z postanowieniami Komisji Założeń Planu oraz notatki służbowej ze spotkania terenowego. Proponowany etat w gospodarstwie specjalnym i lasów ochronnych przyjęto z potrzeb hodowlanych. Poszczególne pozycje cięć zostały przeanalizowane przez autora planu, RDLP i przedstawicieli Nadleśnictwa Dojlidy. Wszystkie rozbieżności zostały omówione i ustalono wersję, którą zaproponowano na Naradzie Techniczno-Gospodarczej” – czytamy między innymi w obszernym dokumencie, jakim jest Plan Urządzenia Lasu obejmujący okres od 01.01.2017 r. do 31.12.2026 r.

Las Solnicki jednak nadal jest zagrożony i to znacznie poważniejszą wycinką. Aby certyfikować Lotnisko Krywlany być może trzeba będzie wyciąć drzewa nawet z około 80 hektarów terenu leśnego. Do sprawy tej wkrótce wrócimy.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: zrzut ekranu z twittera/ Katarzyna Sztop – Rutkowska)

Piła poszła w ruch w Lesie Solnickim komentarze opinie

  • gość 2019-01-05 05:06:01

    Trzeba tego pilnować!

  • gość 2019-01-05 19:25:31

    Ha ha ha. Truskolaski polegnie na tym temacie. Zobaczycie. To jest sprawa z pogranicza nieudolności i mafii. Lasy Państwowe w trosce o soje dobre imię i bezpieczeństwo prawne powinny jak najszybciej wycofać się z tej roboty, bo niepotrzebnie będą uwikłane w działania zorganizowanej grupy przestępczej.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama