Polityka, Białystok potrzebuje ładowarek samochodów elektrycznych - zdjęcie, fotografia

Z pismami w sprawie montażu ładowarek do pojazdów elektrycznych do prezydenta Białegostoku oraz marszałka województwa podlaskiego zwrócili się politycy Prawa i Sprawiedliwości. Uważają, że takie pojazdy już w przyszłym roku mogłyby pojawić się licznie na naszych ulicach. Mogłyby, gdyby było je gdzie ładować. Dziś stacji ładowania zwyczajnie nie ma.

Właściciele pojazdów elektrycznych, na mocy ustawy o elektromobilności, są uprzywilejowani względem kierowców samochodów tradycyjnych, czyli spalinowych. Przypominał o tym Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mariusz Gromko, który obecnie jest kandydatem PiS do Senatu. Podkreślał, że takie udogodnienia nie idą w parze z udogodnieniami ze strony Miasta Białystok. Między innymi z powodu braku miejsc do szybkiego ładowania pojazdów, kierowcy niechętnie zamieniają tradycyjne samochody na samochody elektryczne.

- Jak wiecie, rząd Prawa i Sprawiedliwości dokonał wielu udogodnień dla posiadaczy samochodów elektrycznych. Możemy pojazdami elektrycznymi poruszać się po buspasach, możemy bezpłatnie parkować w strefach płatnego parkowania. Niestety nasz samorząd, samorząd Białegostoku, pod przewodnictwem pana prezydenta, nie zrobił nic aby podążać za tymi trendami. Główną barierą do tego, że jest tak mało samochodów elektrycznych w Białymstoku są problemy infrastrukturalne. Po prostu nie ma gdzie tych samochodów naładować – mówił Mariusz Gromko.

Z tego względu kandydat do Senatu i jednocześnie radny miejski, zaapelował do prezydenta Truskolaskiego o jak najszybsze zamontowanie takich miejskich ładowarek. Pismo w tej sprawie otrzyma również marszałek województwa podlaskiego. Zdaniem Mariusza Gromko takie stacje ładowania powinny się pojawić między innymi na miejskich parkingach i przy miejscach użyteczności publicznej.

- To jest przyszłość z punktu widzenia nie tylko samorządu lokalnego, ale z punktu widzenia kraju. Nie dogonimy lepiej rozwiniętych krajów idąc tą samą drogą, którą oni już przeszli na przykład w tradycyjnym przemyśle samochodowym, tylko są ileś tam lat przed nami. Możemy ich przeskoczyć, a przynajmniej ich dogonić w nowoczesnych gałęziach przemysłu. Tą szansą jest właśnie rozwój elektromobilności – dodawał Tomasz Madras, startujący z list PiS do Sejmu.

Jak przekazano, na przyszły rok, rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje uruchomienie 1000 ładowarek w całym kraju. W tym ma być 400 ładowarek do szybkiego ładowania pojazdów, zaś 600 – do całodobowego. Mówiła o tym Alicja Biały, także kandydatka PiS do Sejmu. Zwracała też uwagę, że mamy w Polsce dużego producenta pojazdów elektrycznych, co wskazuje, że to trend motoryzacji na przyszłość.

- Firma Solaris jest przodującą firmą, polską firmą, która tego typu samochody produkuje. Produkuje te samochody nie tylko na teren Polski, ale również na tereny innych państw europejskich. I liczymy na współpracę z firmą Solaris w Białymstoku – mówiła Alicja Biały.

Politycy PiS podkreślali, że wspierają pomysły ulokowania w Białymstoku lub niedaleko stolicy Podlasia firmy, która produkowałaby pojazdy elektryczne. Natomiast jako powód do tego, że do tej pory taka fabryka tu nie powstała, podają w blokadzie samorządu albo brakiem inicjatywy z jego strony.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

PiS: Białystok potrzebuje ładowarek do samochodów elektrycznych komentarze opinie

  • gość 2019-09-27 18:26:52

    Moja żona dostawała 1400 zł na rękę w szpitalu w Białymstoku (ma mgr.). O czym ty człowieku mówisz, tu jest Biedastok i jeszcze długo nikogo nie będzie stać na takie samochody. Tutaj nawet przewijaka dla dziecka w samym centrum w parku nie ma (całe planty), żeby pieluchę mu zmienić, a ty chcesz ładowarki do samochodów elektrycznych? Zejdź człowieku na ziemie i zacznij od podstawowych potrzeb ludzi!

  • gość 2019-09-27 20:41:48

    Może autorka powie przy okazji jak tam idzie pisowski plan PiSu w sprawie polskich samochodów elektrycznych?

  • glon - niezalogowany 2019-10-05 14:36:05

    Wg mnie przydałoby się kilka albo chociaz jedna, bo w tej chwili chyba najbliższa mamy stacje ładowania greenway w Łomży z tego co kojarzę

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama