Polityka, nadal utrzymuje przewagę konkurencją - zdjęcie, fotografia

Kilka minut przed godziną 2.00 w nocy pojawiły się oczekiwane długo wyniki late poll z głosowania w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Przekazano w nich, że Prawo i Sprawiedliwość wciąż utrzymuje znaczącą przewagę nad konkurentami politycznymi. Poparcie 43,6 proc. wyborców oznacza, że PiS-owi przypadłoby 239 mandatów w Sejmie oraz samodzielne rządy, tak jak do tej pory.

Pierwotnie wyniki late poll miały się pojawić około godziny 23.00 w niedzielę, 13 października. Jednak podano je na kilka minut przed godziną 2.00 w nocy już w poniedziałek. Z danych tych wynika, że procentowe poparcie prawie w ogóle nie zmieniło się od tego, które podawała pracownia Ipsos kilka sekund po godzinie 21.00 w czasie wieczorków wyborczych w ogólnopolskich mediach. I dotyczy to wszystkich komitetów wyborczych.

Wyniki oznaczają zwycięstwo dla partii Jarosława Kaczyńskiego oraz samodzielne rządy. Na PiS głosowało 43,6 proc. wyborców, co w przeliczeniu na mandaty dawałoby 239 posłów w nowej kadencji Sejmu. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej, którą wskazało 27,4 proc. Polaków, co z kolei przekłada się na 131 mandatów. Natomiast ostatnie miejsce na tak zwanym „pudle” przypadło Lewicy, na którą zgodnie z badaniami zagłosowało 12,4 proc. wyborców. Taki wynik daje sojuszowi Wiosny, SLD i Razem aż 46 mandatów w Sejmie.

Jak twierdzą niektórzy komentatorzy, czarnym koniem wyborów okazało się Polskie Stronnictwo Ludowe z Kukiz ’15. Na nich głosy oddało 9,1 proc. Polaków. To więcej niż podawały sondaże przedwyborcze, które niekiedy przewidywały, że PSL do Sejmu w ogóle nie wejdzie. Podobnie zresztą jak Konfederacja, której sondaże nie dawały większych szans na miejsca w Sejmie. Zarówno PSL, jak i Konfederacja balansowały na granicy progu wyborczego w większości sondaży. A tymczasem wyborcy zdecydowali, że parlamentarzyści z Konfederacji się pojawią w liczbie 13 posłów, bo komitet zakończył wybory z wynikiem 6,4 proc. poparcia według danych late poll.

Minionej nocy część polityków Prawa i Sprawiedliwości przekazywała na twitterze, że z protokołów, które spływają z komisji obwodowych wynika, że ostateczny wynik partii będzie lepszy, oscylujący w okolicy 45 proc. do Sejmu oraz około 46 proc. do Senatu.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

PiS nadal utrzymuje przewagę nad konkurencją komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama