Polityka, tylko programy społeczne stoimy przedsiębiorcami - zdjęcie, fotografia

Podlascy politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że działania ich partii są ukierunkowane nie tylko na pomoc socjalną, na rodziny czy inne osoby potrzebujące wsparcia finansowego, ale również na wspieranie przedsiębiorców. Szczególnie tych drobnych, którzy oczekują większego zaangażowania państwa i przyjrzenia się ich problemom ze strony rządu.

Nie tylko i wyłącznie pomagamy tym, którzy są najsłabsi, nie radzą sobie na rynku, ale staramy się również doprowadzić do tego, by przepisy funkcjonujące w Polsce były przyjazne dla przedsiębiorców, sprzyjały rozwojowi gospodarczemu. Pan premier Morawiecki (Mateusz - red.) wielokrotnie już o tym mówił, sam przecież zajmował się działalnością gospodarczą, sam zresztą szczególną uwagę do tego typu działań przywiązuje. Mieliśmy już "Konstytucję dla Biznesu", mieliśmy szereg przepisów, które ułatwiają działalność gospodarczą. I teraz kolejny pakiet, który ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Dariusz Piontkowski, szef podlaskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, "jedynka" na liście do Sejmu w okręgu nr 24, obejmującym województwo podlaskie.

Z kolei Mariusz Gromko, który sam na co dzień prowadzi działalność gospodarczą, kandydat PiS do Senatu (okręg nr 60), stwierdził, że z największym optymizmem i zadowoleniem przyjął zapowiedzi premiera. Wymienił m.in. propozycje zmian w opłatach ZUS. Ma bowiem zostać wprowadzony tzw. mały ZUS, który obejmie ponad 270 tysięcy polskich przedsiębiorstw. Będzie polegał na tym, że firmy, których dochód nie będzie przekraczał miesięcznie sześciu tysięcy złotych, będą miały niższą stawkę ZUS. Oszczędności dla przeciętnego przedsiębiorcy - według wyliczeń - w skali roku wyniosą około 6 000 zł.

Współpracując właśnie z takimi przedsiębiorcami, których obroty nie były zbyt duże, często słyszałem niezadowolenie, że są na równi traktowani z dużymi firmami, mającymi obroty kilkunastu czy kilkudziesięciu milionów złotych. Teraz tego nie będzie. Wszystkie te 270 tysięcy przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z niższej stawki ZUS, natomiast pozostali przedsiębiorcy pozostaną na dotychczasowych warunkach. Czyli nie będzie czegoś takiego, że mniejsi przedsiębiorcy zyskają kosztem tych większych. Mniejsi dostają ulgi, więksi pozostają na tych samych warunkach - podkreślał Gromko.

Wspomniał również o zapowiedziach Morawieckiego, iż skończą się różne interpretacje urzędnicze. Bo to co nie jest zabronione prawem, jest dozwolone. To znacznie ma usprawnić prowadzenie działalności gospodarczej, gdyż nie będzie już różnych rozważań, jak dany przepis zastosować.

Mariusz Gromko dodał także, że do 9 proc. zostanie zmniejszona stawka CIT, co będzie najniższą wartością w Europie.

PiS troszczy się o przedsiębiorców. Ich los leży naszej partii na sercu - zaznaczył prof. Henryk Wnorowski, poseł, nie będący co prawda członkiem żadnego ugrupowania ale kandydujący do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Wnorowski mówił o tzw. nowej piątce Morawieckiego, czyli pięciu bardzo korzystnych rozwiązaniach dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dwie z tych propozycji dotyczą ZUS-u, dwie dotyczą podatku dochodowego i jedna wsparcia działalności innowacyjnej z budżetu państwa.

Jeśli chodzi o ZUS, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest mały ZUS, rozszerzenie tego rozwiązania dla wszystkich, których przychody są niższe niż 10 tysięcy, a dochód niższy niż 6 tysięcy miesięcznie. Będą mieli ulgę w ZUS. Średnio to 500 zł, niektórzy będą mieli 700 zł ulgi. Drugie rozwiązanie to utrzymanie dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorców, których przychody są wyższe niż 10 tysięcy miesięcznie dotychczasowego rozwiązania ZUS-u ryczałtowego. Natomiast podatek dochodowy to jest prosty PIT, zwiększony limit ryczałtu do miliona euro, do tej pory było to 250 tysięcy. I limit ten ma stopniowo rosnąć do 2 milionów euro - wyjaśniał prof. Henryk Wnorowski.

Tłumaczył, że nie jest tak, iż PiS interesuje się tylko polityką społeczną, socjalną, ale bardzo dużą wagę przywiązuje do wspierania przedsiębiorców.

(Piotr Walczak)

Reklama

PiS: Nie tylko programy społeczne, stoimy też za przedsiębiorcami komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama