Polityka, proponuje przywrócenie szkolnictwa zawodowego - zdjęcie, fotografia

Trzy podstawowe filary chce realizować Prawo i Sprawiedliwość w obszarze edukacji. Po to, aby szkoła przygotowywała uczniów do kontynuacji nauki lub podjęcia pracy, jak też i po to, aby nadążała za współczesnymi trendami. Niezbędne jest również – zdaniem polityków tej partii – odbudowanie szkolnictwa zawodowego, które znalazło się w zapaści w ostatnich latach.

Na pewno trzy projekty dotyczące polskich szkół chce kontynuować Prawo i Sprawiedliwość. To przede wszystkim projekt „Aktywna Tablica”, który wiąże się z dofinansowaniem lub całkowitym sfinansowaniem pomocy dydaktycznych. Drugim jest „Posiłek w szkole i w domu”, czyli odbudowa stołówek szkolnych. I w końcu projekt rozwoju czytelnictwa, który będzie realizowany z ministerstwem kultury. Ten polega przede wszystkim na zakupie lektur szkolnych oraz innych ciekawych pozycji, które mają zachęcić dzieci i młodzież do czytania książek.

Przy okazji omawiania tematu szkolnictwa, minister edukacji, który ubiega się obecnie o mandat posła, przypomniał, że wydatki z miejskiej kasy w Białymstoku na ten cel, realnie nie wzrosły. Dariusz Piontkowski przypomniał, że ministerstwo przekazuje więcej pieniędzy na wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli, czy na inne cele, kiedy liczba uczniów nie wzrasta proporcjonalnie do większych środków, jakie trafiają na potrzeby szkolnictwa.

- Mówienie o tym, że oświata więcej kosztuje, a my się z tym zgadzamy bo rosną chociażby wynagrodzenia nauczycieli. My je systematycznie podnosimy i to powoduje wzrost subwencji, wzrost wydatków, ale jednocześnie miasto ma tych wydatków mniej w swoim budżecie. To znaczy, że realnie oświata nie kosztuje więcej – licząc pod uwagę procenty. Bo to jest najbardziej obiektywny wskaźnik. To pokazuje wręcz, że miasto nie chce inwestować w oświatę – mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

- Jest rok 2012, pan prezydent Tadeusz Truskolaski wraz z większością Platformy Obywatelskiej przeprowadza zamach na szkolnictwo zawodowe w mieście Białymstoku. Wówczas z mapy oświatowej zniknęło sześć placówek zajmujących się szkolnictwem zawodowym. Z mapy zniknęła właśnie ta kolejówka, znikł tak zwany „mleczak”, szkoła melioracji wodnych oraz dwie szkoły mechaniczne. Niestety, to był błąd, który staraliśmy się nagłośnić. Nie słuchano nas. Dziś widzimy, że miejsc do kształcenia ludzi w konkretnym zawodzie brakuje w Białymstoku – mówił radny Mariusz Gromko, kandydat PiS na senatora.

Tomasz Madras z kolei, były radny miejski, a obecnie kandydat z listy PiS na posła przypomniał, że lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości jeszcze rok temu proponowali utworzenie silnego technikum informatycznego na osiedlu Starosielce. W budynku po dawnej – tak zwanej – kolejówce.

- Przykład informatyki, która przestaje być praktycznie jednym zawodem, cała grupa, cała rodzina zawodów, wiąże się właśnie z kształceniem informatycznym. Dla samorządów dobre szkoły mogą być kołem zamachowym rozwoju miejscowości, ponieważ dobre szkoły, tak samo jak dobre uczelnie, przyciągają młodych ludzi. I to przyciągają najzdolniejszych, najbardziej energicznych, najbardziej dynamicznych – wyjaśniał Tomasz Madras.

Politycy PiS zwracali uwagę na potrzeby przywrócenia szkolnictwa zawodowego. Z kilku powodów. Najważniejszym jest kształcenie w zawodach, po których łatwo jest o pracę lub zasadne jest założenie własnej działalności gospodarczej. Drugim ważnym powodem jest zapewnienie nauki w szkole bez konieczności pozostawania w niej do późnych godzin wieczornych. Podkreślano także, że rozbudowa sieci szkół to nic innego jak inwestycja w przyszłość oraz w rozwój gospodarczy.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

Reklama

PiS proponuje przywrócenie szkolnictwa zawodowego komentarze opinie

  • Lelek - niezalogowany 2019-09-26 05:13:28

    To dobra decyzja. Braki szkolnictwa zawodowego widać na każdym kroku. Brakuje fachowców w wielu zawodach. Jesteśmy pokoleniem nic nie potrafiących magistrów.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama