Polityka, triumfuje Koalicja Europejska przemyśleć taktykę jesień - zdjęcie, fotografia

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa kolejne z rzędu wybory w Polsce, co też jest bardzo dobrym prognostykiem na jesień, kiedy Polacy ponownie pójdą do urn. Koalicja Europejska będzie musiała natomiast przemyśleć taktykę przed wyborami do polskiego Parlamentu, ponieważ nawet połączenie niemal wszystkich sił przeciwko PiS-owi okazało się niewystarczające.

Nieukrywana radość w sztabie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości zapanowała natychmiast po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborczych w zakończonych właśnie wyborach do Parlamentu Europejskiego. I trudno się dziwić, ponieważ przeciwko tej formacji w ostatnich miesiącach prowadzonych było wiele działań inspirowanych przez polityczną konkurencję. Jednak ani dmuchane afery w sprawie budowy wieżowca w Warszawie, ani „rewelacje” odnośnie premiera Mateusza Morawieckiego, ani też strajk nauczycieli, nie przyniosły pożądanych efektów.

Jeśli popatrzeć na nasz region – tu różnica pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Koalicją Europejską jest bardzo duża. Biorąc pod uwagę, że to Koalicja Europejska mogła w dużej mierze liczyć na przychylność mediów lokalnych, zdobyty wynik przez listę PiS daje politykom tej formacji dobry prognostyk na jesień, kiedy będziemy wybierać przedstawicieli do polskiego Parlamentu. Według wstępnych danych z sondażu exit poll IPSOS w okręgu nr 3 wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 51,1 proc. głosów.

- Cieszymy się z wygranej w tych wyborach. Potwierdziły się sondaże, które dawały nam niewielką przewagę. Ta przewaga sondażowa jest jeszcze większa. To cieszy. Ten wynik jest dobrą prognozą przed wyborami jesiennymi. Wydaje się, że z punktu widzenia Polaków będą to ważniejsze wybory. Cieszymy się, że udało nam się zmobilizować naszych sympatyków. Do tej pory mieliśmy z tym pewne problemy. Oni nie widzieli powiązań między sytuacją w Polsce, a wyborami europejskimi. Tym razem jest inaczej. Na pewno chcielibyśmy utrzymać to wysokie poparcie – mówił w niedzielny wieczór Dariusz Piontkowski, pełniący obowiązki szefa okręgu PiS w województwie podlaskim.

Druga, według tego samego sondażu exit poll IPSOS w okręgu nr 3 jest Koalicja Europejska z 30,9 proc. Patrząc na to, że Koalicję tworzyło pięć partii politycznych przeciwko Prawu i Sprawiedliwości, wynik jest bardzo słaby. Na dodatek, Koalicja Europejska postawiła wyłącznie na lidera listy w naszym okręgu wyborczym i wszyscy na niego pracowali – poza Forum Mniejszości Podlasia, które skupiło się na promocji swojego przedstawiciela. Prawo i Sprawiedliwość prowadziło intensywną kampanię i robiło to co najmniej kilku kandydatów, z których najbardziej widoczny był minister Krzysztof Jurgiel oraz Karol Karski. Koalicja Europejska pracowała – jak wspomnieliśmy – niemal w całości wyłącznie na Tomasza Frankowskiego. Tym bardziej aż tak duża przewaga PiS-u nad Koalicją Europejską jest w oczach mieszkańców naszego regionu porażką tego drugiego komitetu.

Jako, że Koalicja Europejska prowadziła kampanię ignorując całkowicie tysiące ludzi czytających chociażby Dzień Dobry Białystok, ale także przez dłuższy czas bojkotowała Telewizję Polską, zapracowała sobie sama na taki wynik. Jak również i brak komentarza kogokolwiek z tego komitetu na naszych łamach. Zamiast liderów Koalicji Europejskiej przemówili zatem mieszkańcy.

- Ten twór nie miał programu. Nie wiem na czym może znać się pan Frankowski poza kopaniem piłki, bo nie usłyszałem żadnego programu, ani niczego, co może zdziałać dla województwa. W Unii Europejskiej potrzebni są ludzie, co znają się na polityce i wiedzą z kim i jak rozmawiać. A pan Frankowski o czym może tam rozmawiać? Nie zdziwi mnie jak przegrają – powiedział naszej redakcji jeszcze przed podaniem wyników Marek Żukowski, mieszkaniec Białegostoku.

- Niepotrzebnie Platforma atakowała Kościół. Niepotrzebnie zaangażowała się w promocję środowisk LGBT i zamiast mówić o tym co chce zrobić dla ludzi, atakowała PiS za wszystko. Ludzie myślę widzieli, że tam nic sensownego nie znajdą. W mojej ocenie na Platformę głosowali ci, co byli po prostu antypis i więcej dla nich nic nie miało znaczenia – to z kolei słowa Moniki Orlińskiej, również mieszkanki Białegostoku.

Według tego samego badania, czyli sondażu exit poll IPSOS w okręgu nr 3, trzecią pozycję zajęła Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy z 6,7 proc. poparcia. Wynik wyraźnie lepszy od Wiosny, jakiej lideruje Robert Biedroń, która zdobyła poparcie 5,5 proc. głosujących w niedzielę. Konfederacja nie miała wsparcia w mediach, można wręcz powiedzieć, że duże nośniki mediowe ignorowały ten komitet, mimo to, udało się jej wyprzedzić znacząco Wiosnę, która brylowała z kolei bardzo mocno w liberalnych oraz lewicowych mediach z TVN i Gazetą Wyborczą oraz Nesweekiem na czele. Nawet w mediach społecznościowych Konfederacja była mocno blokowana, w przeciwieństwie do Wiosny i środowisk ją wspierających.

Prawo i Sprawiedliwość z pewnością ma powody do radości z racji na to, że według tych sondaży, jeśli by się potwierdziły – zdobyłoby dwa mandaty do Parlamentu Europejskiego. Mandaty te przypadłyby Karolowi Karskiemu oraz Krzysztofowi Jurgielowi. Łącznie zdobyli blisko 300 tys. głosów wyborców z województwa podlaskiego oraz warmińsko – mazurskiego.

- Dziękuję wszystkim, którzy poszli na wybory. To ważny dzień dla całej Polski jak i naszego regionu. Pozwolicie Państwo, że z gratulacjami naszym reprezentantom w Europarlamencie, poczekam do ostatecznych wyników. Nadal trzymam kciuki za 3 mandat z naszego województwa – przekazał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki przez swój profil społecznościowy na Facebooku.

- Cieszę się z wygranej Prawa i Sprawiedliwości, cieszę się, że wygraliśmy i przystępujemy do dalszej pracy, jak powiedział pan prezes. W województwie, w naszym okręgu, wykonaliśmy bardzo dużo pracy. Nie znam jeszcze szczegółowych wyników, ale wierzę, że będzie bardzo dobrze – powiedział zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników minister Krzysztof Jurgiel.

I wiele na to wskazuje, że będzie dobrze Prawu i Sprawiedliwości. Trzeci mandat europosła, jeśli przypadnie tej formacji, to przypadnie konkretnie Krzysztofowi Jurgielowi. Aktualnie wciąż trwa liczenie głosów. Pełne wyniki poznamy być może jeszcze dziś, a najdalej – mają być znane w najbliższy wtorek.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

PiS triumfuje. Koalicja Europejska musi przemyśleć taktykę na jesień komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama