5°C rozproszone chmury

PKS Nova restrukturyzuje się poprzez sprzedaż nieruchomości

Wiadomości, restrukturyzuje poprzez sprzedaż nieruchomości - zdjęcie, fotografia

W Siemiatyczach i w Augustowie już sprzedany, w Ciechanowcu i w Łomży dopiero będzie sprzedany dworzec PKS. W taki sposób spółka PKS Nova, która funkcjonuje od stycznia tego roku, dokonuje restrukturyzacji. Na razie nie wiadomo na co pójdą pieniądze ze sprzedaży dworców. Wiadomo tylko tyle, że zdaniem władz spółki, dworce generują niepotrzebne koszty.

Szczególnie władzom Augustowa nie podoba się sprzedaż dworca PKS. Letnia stolica naszego regionu zostanie wkrótce tym samym odcięta od autobusowej komunikacji pasażerskiej. Zupełnie niedawno prezes PKS Nova – Cezary Sieradzki – poinformował, że dworzec w Augustowie będzie kupiony za ponad 3,2 mln zł netto przez firmę, która w przetargu pokonała czterech innych oferentów.

Burmistrz, ale i cały augustowski samorząd, zostali postawieni przed faktem dokonanym. Teraz zastanawiają się, skąd mają odjeżdżać turyści, którzy zechcą podróżować po Mazurach. Wojciech Walulik nie krył oburzenia, bo nikt nie informował, że taka sytuacja będzie miała miejsce tak błyskawicznie. Z tym, że turyści to jedno, ale mieszkańcy Augustowa korzystający z przewozów pasażerskich, także zostaną na lodzie. PKS Nova nieruchomość sprzedała, ale nie zaproponowała niczego w zamian.

- Tak istotne sprawy, jak transport lokalny, nie załatwia się w ten sposób. Rozumiem trudną sytuację finansową firmy i zdaję sobie sprawę przed jakimi wyzwaniami stoi samorząd, ale umówmy się, że najważniejsze jest dobro obywatela. I teraz, żebym ja mógł odpowiedzialnie podejść do tego problemu i starać się w jakiś sposób pomóc dla władz samorządu województwa podlaskiego, muszę mieć na to czas, żeby opracować logiczną strategię i na nią znaleźć pieniądze – mówił burmistrz Augustowa.

Dworzec w Augustowie ma funkcjonować tylko do końca sierpnia tego roku. Później zostanie zamknięty, bo już jest sprzedany. Te nieco ponad dwa miesiące, to zdecydowanie za krótko, żeby dało się znaleźć jakąkolwiek inną lokalizację nowego dworca i pieniądze na jego działanie. Burmistrz Augustowa dodaje również, że organizacja transportu międzymiastowego nie należy do obowiązków gminy, tylko samorządu województwa. I ten powinien poczuć się w obowiązku pomocy rozwiązania tego problemu.

Pomysł ma za to Cezary Sieradzki, prezes PKS Nova, który widziałby w Augustowie zorganizowanie centrum przesiadkowego, służącego wszystkim przewoźnikom. Z tym, że tego rodzaju inwestycja nie powstanie z dnia na dzień, ani też do końca wakacji tego roku. Wymaga szeregu ustaleń i pozyskania środków finansowych na ten cel.

- Będziemy się wspólnie zastanawiać, jak z tego impasu, problemu wybrnąć – powiedział burmistrz Augustowa, który jeszcze w tym tygodniu ma spotkać się z przedstawicielami władz województwa podlaskiego.

Lepsza sytuacja jest natomiast w Siemiatyczach. Tam zastrzeżono jeszcze przed sprzedażą, że nabywca nieruchomości w postaci dworca PKS, zapewni dwa stanowiska odjazdu autobusów oraz punkt do sprzedaży biletów. Wiadomo, że z tej transakcji do kasy spółki PSK Nova trafi nieco ponad 1,7 mln złotych.

Jeszcze w tym roku, a najpóźniej w 2018, mają także zostać wystawione na sprzedaż dworce w Łomży oraz w Ciechanowcu. Tym samym sprawdzają się czarne wizje związkowców z dawnych spółek komunikacyjnych i części opozycyjnych radnych. Przed połączeniem twierdzili, że nowa spółka szybko zacznie wyprzedawać majątek, aby reperować swoją trudną sytuację finansową.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)


PKS Nova restrukturyzuje się poprzez sprzedaż nieruchomości komentarze opinie

  • gość 2017-06-22 12:26:53

    Czyli połączyli PKS-y z województwa, żeby ratować tonący PKS Białystok...

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl