Wiadomości, Zarząd odwołania zlikwidowane kursy przywrócenia - zdjęcie, fotografia

W związku z likwidowaniem połączeń autobusowych na Podlasiu przez podlegającą marszałkowi województwa spółkę PKS Nova, partia Razem domaga się natychmiastowego przywrócenia skasowanych kursów. Oczekuje również odwołania osób odpowiedzialnych za umyślne niszczenie transportu publicznego w regionie.

- Od dłuższego czasu z niepokojem obserwujemy sygnały płynące od mieszkańców województwa oraz od ekspertów w dziedzinie transportu zbiorowego dotyczące tego, że do kolejnych podlaskich wsi przestaje dojeżdżać autobus - mówi Seweryn Prokopiuk (na zdj. z prawej. - Wiele osób, często w starszym wieku, traci swój podstawowy środek lokomocji, dzięki któremu mogły spokojnie dojechać do lekarza czy na zakupy.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego - które przytaczają działacze Razem - województwo podlaskie odnotowało w 2017 roku najwyższy spadek liczby autobusowych pasażerów (-27,5 proc.), natomiast - dla porównania - w tym czasie np. w województwie lubelskim nastąpił wzrost o 14,6 proc.

W związku z likwidowaniem połączeń autobusowych na Podlasiu przez podlegającą marszałkowi województwa spółkę PKS Nova, lewicowi działacze domagają się natychmiastowego przywrócenia skasowanych kursów. Oczekują również odwołania osób odpowiedzialnych za umyślne niszczenie transportu publicznego w regionie, żądają ukarania osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy, odwołania całego składu zarządu PKS Nova oraz przeprowadzenia niezależnego audytu działalności spółki.

- W bieżącym roku z budżetu samorządu województwa spółka PKS Nova została dokapitalizowana kwotą 2,3 mln zł - dodaje Piotr Figiel, wiceprezes Fundacji Nowe Spojrzenie (na zdj. z lewej). - Zamiast poprawy jakości usług i zagęszczenia kursów w rozkładzie jazdy, PKS podwyższa ceny biletów i likwiduje połączenia, odcinając mieszkańców mniejszych miejscowości od świata. Tylko w ostatnim czasie przewoźnik zlikwidował połączenia z Lipska, przez Janów, Sokółkę, do Białegostoku oraz Dąbrowa Białostocka - Suchodolina - Reszkowce - Romanówka - Jałówka - Majewo - Sokółka.

Przedstawiciel Fundacji Nowe Spojrzenie stwierdza, że marszałek Jerzy Leszczyński ponosi osobistą odpowiedzialność za działania swoich ludzi w urzędzie marszałkowskim oraz w spółce PKS Nova, a tym samym za likwidowanie połączeń autobusowych oraz antypasażerskie rozkłady jazdy pociągów regionalnych. Jego zdaniem być może marszałek Leszczyński nie zdaje sobie sprawy z wagi problemu, ponieważ jako radny sejmiku nie ma dyżurów dla mieszkańców. Apeluje zatem do Leszczyńskiego o wyciągnięcie odpowiednich konsekwencji wobec swoich podwładnych i wzywa go do debaty dotyczącej o przyszłości pasażerskiego transportu kolejowego i autobusowego w województwie.

Partia Razem złożyła petycję do marszałka, w której wnosi o przywrócenie zlikwidowanych połączeń, odwołanie zarządu spółki PKS Nova oraz niezwłoczne przeprowadzenie audytu w spółce PKS Nova.

(Piotr Walczak / Foto: Partia Razem)

Reklama

PKS Nova. Zarząd do odwołania, zlikwidowane kursy do przywrócenia komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama