-0°C bezchmurnie

PKS Nova znów chce sprzedać dworzec w Augustowie

Lokalny biznes, znów sprzedać dworzec Augustowie - zdjęcie, fotografia

Przetarg z czerwca tego roku, w którym wystawiono na sprzedaż dworzec PKS w Augustowie, nie doszedł do skutku. Nabywca zrezygnował z nieruchomości i wycofał się z przetargu w ogóle. Ale za to spółka PKS Nova nie rezygnuje z zamiarów sprzedaży i kolejny raz ogłosiła przetarg. Tymczasem władze Augustowa proszą o zmianę warunków przetargowych.

Jeszcze pod koniec czerwca informowaliśmy, że spółka PKS Nova rozpoczęła restrukturyzację. Polega ona głównie na sprzedaży nieruchomości. Jak wyjaśniał zarząd – tych nieruchomości, które generują koszty, a nie przynoszą zysku. Jednymi z takich są dworce. Dlatego postanowiono o ich sprzedaży. Jeden z nich, w Siemiatyczach, ma już nowego właściciela. O mały włos, nowego właściciela miałby też dworzec w Augustowie. Jednak tam zwycięzca przetargu wycofał się z postępowania. Co akurat ucieszyło władze tego miasta. Ale na krótko.

Jeszcze w trakcie postępowania przetargowego burmistrz Augustowa wyrażał swoje niezadowolenie. Podkreślał, że samorządowi pozostawiono niewiele czasu na zorganizowanie dworca zastępczego. To akurat niezbędne w takim mieście, jak Augustów, gdzie nawet poza sezonem letnim przyjeżdżają turyści czy pensjonariusze do istniejących hoteli, pensjonatów i sanatorium. Ponadto mieszkańcy miasteczka zostaliby bez dworca, a przecież muszą dojeżdżać do innych miejscowości, w tym sporo z nich dojeżdża do pracy do Suwałk.

- Tak istotne sprawy, jak transport lokalny, nie załatwia się w ten sposób. Rozumiem trudną sytuację finansową firmy i zdaję sobie sprawę przed jakimi wyzwaniami stoi samorząd, ale umówmy się, że najważniejsze jest dobro obywatela. I teraz, żebym ja mógł odpowiedzialnie podejść do tego problemu i starać się w jakiś sposób pomóc dla władz samorządu województwa podlaskiego, muszę mieć na to czas, żeby opracować logiczną strategię i na nią znaleźć pieniądze – narzekał w czerwcu burmistrz Augustowa.

Te słowa są aktualne także i teraz, kiedy spółka PKS Nova ogłosiła kolejny raz przetarg. Bo po sprzedaży, dworzec trafi w prywatne ręce. Mieszkańcy i turyści zostaną zostawieni sami sobie, albo obowiązek pomocy w obsłudze pasażerskiej spadnie na samorząd Augustowa. Ten nie jest przygotowany na zapewnienie z dnia na dzień miejsca do sprzedaży biletów czy też zorganizowania miejsc postojowych autobusom i autokarom. Bo na takie rzeczy potrzebne są fundusze, których gmina w tej chwili nie ma.

Burmistrz Augustowa apeluje do władz PKS Nova o zmianę warunków przetargowych. Chodzi o to, aby pojawiły się w nim zapisy, takie jak przy sprzedaży dworca w Siemiatyczach. Tam zastrzeżono, że nabywca nieruchomości w postaci dworca PKS, zapewni dwa stanowiska odjazdu autobusów oraz punkt do sprzedaży biletów.

Właśnie takich zapisów w ogłoszeniu przetargowym chce augustowski samorząd. Przynajmniej, żeby nowy nabywca zapewnił pomoc w obsłudze pasażerskiej na kilka miesięcy. W tym czasie Augustów poszukałby pieniędzy na organizację przystanków czy kas biletowych. Trudno sobie wyobrazić, że w przyszłym sezonie wakacyjnym turyści pozostaną bez dworca.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: portal.augustow.pl)


PKS Nova znów chce sprzedać dworzec w Augustowie komentarze opinie

  • gość 2018-02-11 15:54:46

    prezes pks nova z bialegostoku nie ma zadnych praw do dworcow pks w ciechanowcu tym bardziej w augustowie nawet wszystkie dworce autobusowe pks w polsce przeszly pod skarb panstwa polskiego rzadu pis - ktury wydal nowa ustawe zakazujaca sprzedazy dworcow pks w polsce prezesom i radom nadzorczym w polsce calej od 1. 01 .2018 roku zakazane sprzedaz dworcow pks i majatkow tych przewozow pks w polsce odtej chwili zaden prezes pks nie ma prawa sprzedawania majatku ktury doniego nie nalezy i niejset jego wlasnoscja prywana od tej chwili wszystkie dworce naleza do skaru panstwa polskieg zarzadzanego przez rzad pis w polsce i premiera polski wszystkie dworce autobusowe pks w polsce od tego roku od lutego 2018 roku ...

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl