Wiadomości, Novemu czyli kolejne połączenia likwidacji - zdjęcie, fotografia

Coraz mniej podmiejskich połączeń autobusowych ma PKS Nova. Wbrew temu co pod koniec 2016 roku zapowiadali marszałkowie z Polskiego Stronnictwa Ludowego połączenie PKS-ów miało pozwolić utrzymać połączenia z mniejszymi miejscowościami. Miało być taniej, efektywniej i wygodniej dla pasażerów. Dziwnym trafem zaraz po wyborach zarządzany przez specjalistów z ludowej partii PKS Nova zawiesił kilkanaście kursów autobusowych.

Władze nowej spółki mają duży talent do kontrowersyjnych lub szkodliwych decyzji. Brak napisu Białystok na dworcu autobusowym w stolicy województwa, zamykanie dworca przed pasażerami jeszcze zanim odjadą ostatnie autobusy, sprzedaż przystanków i dworców w mniejszych miejscowościach zmniejszanie liczby połączeń, zwiększone ceny biletów to tylko niektóre z nich. Od 1 grudnia PKS Nova zawiesił  kilkanaście kursów autobusów do podbiałostockich miejscowości: Zabłudowa, Wasilkowa, Gródka, Studzianek Czarnej Białostockiej, Sokółki. Nieco wcześniej ograniczył liczę połączeń z Łapami. Zmiany weszły w życie 1 grudnia 2018 roku. Poza połączeniami między Białymstokiem a tymi miejscowościami PKS Nova ograniczył połączenia między mniejszymi miejscowościami a wioskami je otaczającymi. 

Władze samorządowe ościennych gmin nie kryją zaskoczenia: otrzymały tylko zdawkową informację ze strony przewoźnika. Nie było żadnych negocjacji, dyskusji czy wyjaśnienia całej sytuacji. To tym bardziej kuriozalne, bo PKS Nova należy w 100 procentach władz województwa. Zawieszane połączenia nie dotyczą tylko dni roboczych, ale i dni świątecznych i niedziel. 

PKS Nova nie podaje powodów ograniczenia połączeń. Poza ekonomicznymi (trudno jednak poważnie traktować założenie, że na transporcie publicznym czyli realizacji zadań samorządu da się zarabiać) w grę wchodzą jeszcze personalne. Nie jest żadną tajemnicą, że PKS Nova ma kłopoty z werbunkiem nowych kierowców. Część pracowników przechodzi na emeryturę, inni otrzymywali atrakcyjniejsze warunki pracy u przewoźników prywatnych oraz białostockiej komunikacji. 

Likwidowane połączenia to spore utrapienie zarówno dla pasażerów jak i władz gminy. Według naszych informacji władze Wasilkowa, Gródka i Łap już zaczęły prowadzić rozmowy na temat uruchomienia połączeń z prywatnymi przewoźnikami. 

(PS/ Foto: wrotapodlasia.pl)

PKS po Novemu czyli kolejne połączenia do likwidacji. komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama