5°C rozproszone chmury

Płacimy więcej i więcej. I będzie jeszcze drożej

Motoryzacja, Płacimy więcej więcej będzie jeszcze drożej - zdjęcie, fotografia

Chociaż ceny paliw na stacjach rosną niemal nieprzerwanie od trzeciej dekady marca, to właśnie miniony tydzień charakteryzował się największą dynamiką zmian. Średnio ceny rosły o 10-12 groszy na litrze, ale na niektórych stacjach podwyżki sięgały nawet 20 groszy. Takie informacje podają eksperci z Biura Maklerskiego Reflex.

Tak gwałtowny wzrost cen to odpowiedz na serię podwyżek na rynku hurtowym. Ceny benzyny osiągnęły poziom najwyższy od lipca 2015 roku, a oleju napędowego od listopada 2014.

Analiza sytuacji na rynku hurtowym i detalicznym wskazuje - według Urszuli Cieślak z BM Reflex - że na większości stacji w dalszym ciągu ceny mogą rosnąć jeszcze w tym tygodniu, a średni poziom cen benzyny 95 przekroczy 5 zł/l. Pocieszeniem może być to, że ewentualne podwyżki nie powinny być już tak wysokie jak w zeszłym tygodniu. Dalej najkorzystniej wygląda sytuacja na rynku autogazu, ale i tu nie obyło się bez podwyżek. W stosunku do cen przed rokiem za benzynę płacimy już 41 gr/l więcej, a za olej napędowy aż 53 gr/l, ale za LPG jedynie 4 gr/l.

- Chociaż pojawiła się szansa na wyhamowanie obecnych podwyżek cen na stacjach, to brak jest sygnałów świadczących o zmianie tendencji.  Zatem musimy liczyć się z tym, że najbliższym czasie za benzynę czy olej napędowy będziemy musieli zapłacić około 5 zł/l - zapowiada Urszula Cieślak z BM Reflex.

Podobnie uważają analitycy e-petrol.pl. Ich zdaniem kierunek zmian na stacjach w najbliższym czasie nie ulegnie raczej zmianie, a za sprawą nowej politycznej inicjatywy - w postaci proponowanej przez rząd opłaty emisyjnej - na wyraźniejsze obniżki nie ma też raczej co liczyć w dłuższej perspektywie. Jeśli nowy paliwowy podatek wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku, to pomimo uspokajających zapewnień koncernów, można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że kierowcy odczują jego negatywne skutki.

W tym tygodniu Grzegorz Maziak z e-petrol.pl spodziewa się podobnego do tego obserwowanego na przełomie kwietnia i maja tempa podwyżek na stacjach. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,92-5,03 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,85-4,96 zł/l i 2,07-2,14 zł/l dla autogazu.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)


Płacimy więcej i więcej. I będzie jeszcze drożej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl