Artykuł Partnerski, Planujesz dłuższą podróż samochodem Przygotuj - zdjęcie, fotografia

Samochody, których liczba w na naszych drogach znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dekad, to przede wszystkim narzędzia pozwalające swoim użytkownikom na znaczną swobodę. Ta ich właściwość może się jednak diametralnie zmienić, gdy nasz pojazd zacznie np. odmawiać posłuszeństwa – wówczas będzie to co najmniej kula u nogi i problem tym większy, im dalej zajedziemy, nawet jeśli ze skorzystaniem ze wszystkich niezbędnych w takich sytuacjach usług nie będzie kłopotu.

Przede wszystkim stan techniczny

Nawet jeżeli regularnie dokonywane przeglądy nie wykazywały dotąd żadnych problemów, przed każdą dłuższą trasą warto dmuchać na zimne i mimo to upewnić się, że ze strony naszego pojazdu nie musimy spodziewać się kłopotów. Warto więc nie tylko udać się do serwisu, ale baczniej przyglądać się jego zachowaniu podczas codziennej eksploatacji aby dostrzec pojawiające się w międzyczasie symptomy początkowego zużycia, czy to elementów zawieszenia czy też układu kierowniczego, albo np. hamulców. Troski, zwłaszcza w okresie letnim, wymaga także układ chłodzenia. Każdy wyjazd to mniejszy lub większy wydatek – lepiej nie być zaskoczonym, gdy serwisant poinformuje nas o dodatkowych kosztach.

Ponadto dokonujemy rzecz jasna rutynowych czynności w postaci kontroli poziomu oleju silnikowego (może warto wymienić?), płynu chłodniczego i hamulcowego. Badając stan opon nie zapomnijmy, że gotowe do użycia powinno być także spoczywające w bagażniku koło zapasowe.

Oprócz głębokości bieżnika ważne jest ciśnienie – poza obniżeniem dynamiki i wzrostem zużycia paliwa, zbyt niskie przy wysokich, dużo większych niż na co dzień prędkościach na trasie będzie groziło przegrzaniem, a w konsekwencji potencjalnie niebezpiecznym wystrzałem. Pamiętajmy, by nie sprawdzać go dopiero przed samym wyjazdem, bo nie zdążymy zaobserwować, czy ogumienie zdolne jest je utrzymywać. Naszej bądź serwisanta uwadze nie powinny umknąć także wszystkie filtry, akumulator oraz oświetlenie czy inne płyny jeśli długo nie były kontrolowane, np. olej wspomagania.

Bądź gotów na wszystko

Malejąca liczba kierowców jest skłonna do tego, by opanowywać zdolność samodzielnego usuwania jakichkolwiek usterek, w wielu nowych modelach jest to zresztą coraz bardziej utrudnione. Podstawowe narzędzia, a także taśma czy linka do holowania mogą jednak okazać się bardzo przydatne i niekiedy pozwolić na kontynuację podróży szybciej niż z pomocą lawety. Przed wyjazdem warto przeczesać internet pod kątem typowych bolączek naszego modelu.

Pełna gotowość do drogi pod względem technicznym to oczywiście nadal nie wszystko. Kompletując wyposażenie pamiętajmy o obowiązujących u nas i w innych w odwiedzanych krajach przepisach (czy np. termin legalizacji naszej gaśnicy już nie upłynął?), a nade wszystko o odpowiednim planowaniu trasy. W dobie nawigacji rzecz wydaje się prosta – miejmy jednak na uwadze, że nie wszędzie może równie dobrze działać internet (bywa więc konieczne pamiętanie o pobieraniu map offline). Niezwykle przydatny będzie dobry uchwyt na telefon do samochodu. Producenci takich akcesoriów, jak można przekonać się np. w sklepie Pancernik, dostarczają rozwiązania coraz doskonalsze, łatwe do pewnego zamocowania w każdej desce rozdzielczej.

Wreszcie – ubezpieczenie. Zależnie od celu podróży, warto m.in. udać się po Zieloną Kartę, która potwierdza zawarcie umowy OC.  

(Artykuł Partnerski/ red. DDB)

Planujesz dłuższą podróż samochodem? Przygotuj się komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama