Gospodarka, Platforma ponad pół mówiła wizach zakupowych Parlamencie Europejskim walczy Jurgiel - zdjęcie, fotografia

Od stycznia tego roku Platforma Obywatelska informowała, podczas licznych konferencji prasowych, o problemach handlowych na linii Polska – Białoruś. Zebrano nawet około tysiąca podpisów o przywrócenie wiz zakupowych dla Białorusinów. A jak przyszło co do czego, to o wizy w Parlamencie Europejskim walczy Krzysztof Jurgiel europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Od początku tego roku zmieniły się przepisy, na mocy których obywatele Białorusi nie mogą już przyjeżdżać na zakupy do Polski na starych zasadach. Problemem stało się zniesienie wiz zakupowych, o co politycy Platformy Obywatelskiej oskarżali od początku ministra spraw zagranicznych polskiego rządu. Na nic zdawały się tłumaczenia, że taka decyzja nie jest wymysłem ani ministra, ani nikogo z polskiego rządu, tylko wynika to z przepisów unijnych, które ujednoliciły kwestie wizowe dla obywateli wszystkich krajów spoza strefy Schengen.

Mimo to politycy Platformy Obywatelskiej kontynuowali przekaz medialny oskarżając polskiego ministra i rząd o zamieranie handlu w naszym regionie, który opierał i nadal opiera się przede wszystkim o handel z Białorusią. W trakcie kampanii do Parlamentu Europejskiego politycy PO nawet zbierali podpisy wśród kupców z Targowiska przy Kawaleryjskiej, które miały wpłynąć na zmianę decyzji polskiego rządu. Zebrano ich ponad tysiąc, ale gdzie finalnie trafiły, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że jeśli gdzieś powinny trafić, to do Parlamentu Europejskiego, a właściwie do Komisji Europejskiej, która ma możliwość zmiany prawa w tym zakresie. Bo jak wspomnieliśmy, kwestie wizowe zostały uregulowane dla wszystkich obywateli spoza strefy Schengen.

I co dalej? Dalej było to, że ponownie, całkiem niedawno, kiedy rozpoczynała się w zasadzie kampania wyborcza do polskiego Parlamentu, politycy Platformy Obywatelskiej znów pojechali na białostockie Targowisko i znów mówili o potrzebie przywrócenia wiz zakupowych. I na tym mówieniu w zasadzie się skończyło. Choć nie do końca. Działania podjął bowiem polityk z naszego regionu, tyle, że to polityk z PiS.

- Od 2 stycznia 2019 roku zostały zmienione wizy typu C na zakupy wydawane obywatelom Białorusi udającym się do Polski. W wyniku unijnych regulacji, mogą oni korzystać z wiz turystycznych pod warunkiem spełnienia wielu wymagań formalnych: posiadanie rezerwacji hotelu, posiadanie określonej sumy pieniędzy. W efekcie spadła liczba Białorusinów z terenów przygranicznych przyjeżdżających na zakupy do naszego regionu, do województwa podlaskiego. Handel przygraniczny zapewnia liczne miejsca pracy, daje utrzymanie mieszkańcom, a to jest obecnie zagrożone. Należy rozważyć przywrócenie wiz zakupowych lub uproszczenie przy wizach turystycznych. Nowe rygory wizowe stoją ponadto w sprzeczności z duchem i zasadami partnerstwa wschodniego Unii Europejskiej – apelował w miniony wtorek, 17 września w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Krzysztof Jurgiel.

Co zrobiła Platforma i jej politycy w tej sprawie, o którą tak bardzo walczyli od stycznia tego roku? Oprócz zebrania około tysiąca podpisów, z którymi nie wiadomo co się stało, to aż przyjęto stanowisko na forum Rady Miasta, które nie ma żadnej mocy wiążącej dla nikogo. Na dodatek było to stanowisko, w jakim radni POKO zaapelowali do ministra spraw zagranicznych, który nie może zmienić samodzielnie przepisów Unii Europejskiej.

Który z polityków Platformy z naszego regionu skierował jakieś choćby pisma do Komisji Europejskiej lub prosił o załatwienie lub poruszenie tematu europosłów z grona swojej formacji? Tego nie wiadomo i o tym nikt nie mówi. Ale za to być może jeszcze w trwającej obecnie kampanii do polskiego Parlamentu znów usłyszymy o konieczności przywrócenia wiz zakupowych i pomstowania na rząd, który nie może przejąć kompetencji Komisji Europejskiej. I to już kolejna sprawa, o której Platforma głośno mówi, a jak przychodzi do działania, to zajmuje się tym PiS.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Platforma ponad pół roku mówiła o wizach zakupowych. W Parlamencie Europejskim walczy o nie Jurgiel z PiS komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama