17°C bezchmurnie

Platforma proponuje kupno drewna na opał i czeka na pomysły mieszkańców

Wiadomości, Platforma proponuje kupno drewna opał czeka pomysły mieszkańców - zdjęcie, fotografia

Jak skutecznie walczyć ze smogiem w Białymstoku? Radni Platformy Obywatelskiej proponują w tej sprawie zakup i przekazanie ludziom drewna na opał oraz montaż większej ilości czujników do pomiaru jakości powietrza. Odnośnie innych pomysłów mają się wypowiedzieć już sami mieszkańcy Białegostoku.

Od godziny 14.00, dziś, na Rynku Kościuszki przedstawiciele Platformy Obywatelskiej będą czekać na mieszkańców Białegostoku. Bardzo liczą na to, że pojawią się pomysły skutecznej walki ze smogiem. Ten problem pojawił się w naszym mieście stosunkowo niedawno, ale jest bardzo niebezpieczny. Smog powoduje różnego rodzaju choroby i może nawet prowadzić do śmierci. Stąd radni PO chcą wdrożenia programu, nad którym pracują, choć dodają, że to głos mieszkańców jest tu istotny.

- Jeżeli macie pomysły, których my nie podjęliśmy, napiszcie nam o nich, a podejmiemy dyskusję. Bo wierzymy w to, że razem jesteśmy w stanie napisać naprawdę świetny program dla naszego miasta – powiedział radny Maciej Biernacki.

To zaproszenie do odwiedzania facebookowego fanpage „Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku”, przez który także można zgłaszać swoje pomysły odnośnie polepszenia jakości powietrza w stolicy Podlasia. Tam również znajduje się zarys koncepcji i pomysłów, które do tej pory zostały przygotowane przez polityków i sympatyków Platformy Obywatelskiej. Inne pomysły będzie można zgłaszać w czwartek, 19 lipca, na Rynku Kościuszki w Białymstoku, bo takie zaproszenie do mieszkańców wystosowali politycy PO.

Z innych pomysłów, jakie zaprezentowali, jest między innymi montaż większej ilości czujników do pomiarów smogu. Radni wskazują, że te powinny być zamontowane bliżej osiedli domów jednorodzinnych. Obecnie Białystok ma tylko dwie stacje pomiarowe i obydwie znajdują się w centrum Białegostoku. Jedna przy ul. Warszawskiej, druga przy Waszyngtona, ale tam nie ma akurat zbyt dużej ilości pieców. Innym pomysłem jest zakup drewna opałowego i rozdawanie go tym mieszkańcom, którym brakuje funduszy na ten cel.

- Część mieszkańców, która pali w piecach, chcę powiedzieć, że ludzie palą tym, czym mają. I być może nie stać ich na dobry opał. W związku z tym warto by było zadać pytanie – czy tym ludziom trzeba pomóc. Tym, których nie stać na dobry materiał do spalania. Wiadomo, że palą odpadami, śmieciami, byle jakim drzewem – mówił Stefan Nikiciuk.

Takie pytanie odnośnie doposażania mieszkańców drewnem na zimę oraz jeszcze dziewięć innych znajdzie się w specjalnej ankiecie, która także dostępna będzie dziś na Rynku Kościuszki oraz na facebookowym fanpage, o którym wspomnieliśmy wyżej. Radni Platformy Obywatelskiej przekonują, że ich pomysły nie muszą okazać się najlepsze, dlatego właśnie chcą przygotować wspólnie z mieszkańcami dobry program poprawiający jakość powietrza w Białymstoku. Takie konsultacje mają trwać do jesieni tego roku. Po nowym roku radni PO chcą przyjęcia skonsultowanego programu antysmogowego i wdrożenia go w życie.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)


Platforma proponuje kupno drewna na opał i czeka na pomysły mieszkańców komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl