Plażę Dojlidy odwiedziło w czasie wakacji prawie 100 tys. ludzi

Wiadomości, Plażę Dojlidy odwiedziło czasie wakacji prawie ludzi - zdjęcie, fotografia

W minione wakacje plażę miejską odwiedziło prawie 100 tys. osób. W tym sezonie kąpielowym padł zaskakujący rekord frekwencyjny – już w pierwszym miesiącu gościliśmy dwa razy tyle plażowiczów, co w miesiącach czerwiec w poprzednich sezonach. Wiele osób odpoczywało na Dojlidach także w sierpniu.

Sezon kąpielowy w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy”, którym zarządza Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, dobiegł końca. Trwał trzy miesiące – tradycyjnie od początku czerwca do końca sierpnia. W tym roku wejściówki na Dojlidy wykupiło dokładnie 96 482 osoby. W porównaniu do poprzednich sezonów, ten był zaskakujący. Dotychczas miesiące czerwiec były najsłabsze pod względem frekwencji. W kolejnym miesiącu liczba plażowiczów sukcesywnie rosła, by w sierpniu osiągnąć kumulację. W tym roku te tendencje nieco się odwróciły.

Od 1 do 30 czerwca 2019 r., czyli w pierwszym miesiącu sezonu kąpielowego, Dojlidy odwiedziło aż 46 tys. 653 osób. Rekordowym dniem w czasie wakacji 2019 była niedziela 9 czerwca – wówczas na plaży miejskiej bawiło się i wypoczywało 4 511 osób. Rekordowy tydzień odnotowaliśmy w dniach 8-16 czerwca 2019 r. w tym czasie było 29 089 osób. Zazwyczaj w czerwcu białostockie Dojlidy odwiedza ok. 20-23 tys. osób. W tym roku plażowiczów było dwa razy więcej. To efekt fali upałów, których doświadczyliśmy w tym miesiącu.

Inaczej było w lipcu 2019 r. Kapryśna pogoda nie zachęcała do plażowania. To spowodowało, że na Dojlidach było tylko 16 036 osób – w dużej mierze to osoby, które kupiły bilety normalne w godzinach popołudniowych. Rekordowym dniem w lipcu 2019 roku była niedziela 28 lipca  – wówczas na plaży miejskiej było 2 917 osób. W tym dniu odbyły się finały turnieju siatkówki plażowej Plaża Open. To był też najlepszy weekend lipca – przez dwa dni Dojlidy odwiedziło 3 539 osób.

Od kilku lat obserwujemy większe zainteresowanie Dojlidami w drugim miesiącu wakacji. Tak było i w tym roku. W sierpniu białostockie kąpielisko odwiedziło 33 793 osoby. W sobotę 24 sierpnia, która był rekordowa w sierpniu, na plaży było 3 772 osoby. W ostatni tydzień wakacji w dniach 24-31 sierpnia Dojlidy odwiedziło 18 603 osoby.

Tradycyjnie w wypożyczalni sprzętu pływającego największym zainteresowaniem cieszyły się rowery wodne i kajaki. W minione wakacje odnotowaliśmy 3 297 wypożyczeń tych pierwszych (najwięcej dwuosobowych – 1 864 wypożyczeń) i 630 tych drugich.

Na miejscach parkingowych dla kamperów odnotowaliśmy 1 613 noclegów (253 w czerwcu, 691 w lipcu i 669 w sierpniu). Połowę naszych gości stanowili turyści z Polski. Zza granicy gościliśmy osoby m.in. z Niemiec, Holandii, Finlandii, Litwy, Białorusi, Czech, Anglii, Francji, Estonii. Miejsce postoju kamperów funkcjonuje do końca października.

Przypomnijmy, że największym zainteresowaniem plaża miejska cieszyła się w sezonie tuż po gruntownym remoncie, który dobiegł końca w 2014 r. Latem 2015 r. ośrodek odwiedziło ok. 114 tys. osób. Tegoroczny bardzo dobry wynik sezonu kąpielowego jest drugim pod względem frekwencji od czasu modernizacji.

Dojlidy to ośrodek całoroczny. Wciąż działa tu wypożyczalnia sprzętu wodnego. W niej można korzystać z rowerów wodnych, kajaków, łodzi canoe, łodzi wiosłowych, łodzi żaglowych klasy Omega, desek windsurfingowych i smoczych łodzi. Od września 2019 r. wypożyczalnia czynna jest w godz. 9:00-18:00 (sprzęt można wypożyczać do godz. 17:00). Powinna działać do 15 października. Na terenie Dojlid dostępne są także kijki do nordic walking, rowery miejskie, rowery górskie dla dorosłych i dzieci.

To idealne miejsce do wypoczynku na łonie natury. Są tu liczne place zabaw dla dzieci, ścieżki spacerowe, leśna siłownia. Można także korzystać z piaszczystych boisk do siatkówki i piłki nożnej, zorganizować grilla lub ognisko. Wynajęcie miejsca ogniskowego z przygotowaniem ogniska kosztuje 75 zł. Wynajęcie miejsca grillowego kosztuje 15 zł za 60 min. Na terenie ośrodka można przebywać do ok. godz. 20:00.

(Źródło i foto: BOSiR/ oprac. Cezarion)

Reklama

Plażę Dojlidy odwiedziło w czasie wakacji prawie 100 tys. ludzi komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama