Po futsalowej fuzji w Gliwicach Słoneczni mają nieoczekiwaną szansę. MOKS jednak w ekstraklasie?

Sport, futsalowej fuzji Gliwicach Słoneczni mają nieoczekiwaną szansę jednak ekstraklasie - zdjęcie, fotografiaKilka dni temu futsaliści MOKS Słoneczny Stok podsumowali bardzo udany sezon, gdzie tylko jeden gol dzielił ich od Ekstraklasy. Władze klubu już wcześniej zapowiedziały, że w nowym sezonie zrobią wszystko, żeby zespół tym razem wywalczył promocję. Wiele wskazuje jednak, że Słoneczni mogą znaleźć się w futsalowej elicie znacznie wcześniej. Dzięki fuzji.

Przypomnijmy: MOKS zajął 2. miejsce w grupie północnej I ligi i w barażu rozgromił wicemistrza z grupy południowej – Heiro Rzeszów. Ekipa Adriana Citki w barażach jak równy z równym walczyła z Clearexem Chorzów. Po domowej porażce 1:3 MOKS wygrał w Chorzowie 3:2. Awans z wielokrotnymi mistrzami Polski przegrał zaledwie jednym golem! Wyrównana walka z chorzowską drużyną – jedynym polskim klubem nieprzerwanie grającym w futsalowej ekstraklasie od jej powstania – zrobiła spore wrażenie na polskich kibicach halówki. Słoneczni stali się wielkim faworytem rozgrywek pierwszoligowych w nowym sezonie.

Tymczasem na początku czerwca – już po zakończeniu rozgrywek – pojawiły się pierwsze informacje, że do rozgrywek Ekstraklasy w nowym sezonie może nie przystąpić jeden z klubów. 10 czerwca okazało się, że GAF i Nbit Gliwice łączą się z GKS Piast Gliwice i będą grały pod jego szyldem. 10 czerwca na wspólnej konferencji prezesów Nbit, GAF i Piasta informacje zostały oficjalnie potwierdzone. Żadne dokumenty potwierdzające tę decyzję do Futsal Ekstraklasy jednak nie wpłynęły i sprawa nadal oficjalnie jest na faktem medialnym. A 15 czerwca GAF Gliwice napisał, że wycofuje zespół z rozgrywek ekstraklasy i konsekwentnie nie wystąpił o licencję na grę w tej lidze. Wniosek o licencję złożył natomiast Nbit.- Termin składania wniosków licencyjnych upłynął i w związku z tym, że jeden z klubów nie złożył wniosku w ekstraklasie pozostało 11 zespołów. Dlatego Komisja Ligi podjęła decyzję o przesunięciu GAF do rozgrywek I ligi  a w ich miejsce - zgodnie z regulaminem – wprowadziła AZS Uniwersytet Śląski, który był przedostatni w tabeli po sezonie 2015/16. Ponieważ nie istnieje procedura przywrócenia terminu na składanie wniosków licencyjnych powyższa decyzja ma charakter nieodwracalny. Jeśli kolejny z klubów ekstraklasy nie otrzyma licencji i decyzja ta się uprawomocni to zaproszenie do ligi otrzyma MOKS Słoneczny Stok Białystok – stwierdził Szymon Czeczko, przewodniczący ekstraklasowej Komisji Ligi.

Dlaczego Komisja potraktowała GAF jako zespół, który nie otrzymał licencji (skoro o nią nie wystąpił, nie mógł jej dostać)? Tego nie wiadomo. Choć fakt wysłania pisma o wycofaniu z rozgrywek Komisja Ligi potwierdza w komunikacie z 16 czerwca. Gdyby zgodnie ze stanem faktycznym uznała, że GAF wycofał się z rozgrywek, wówczas o sposobie uzupełnienia składu ligi musiałby decydować Zarząd lub Walne Zgromadzenie spółki. Dlaczego? Bo ani regulamin rozgrywek, ani uchwała o organizacji rozgrywek uchwalona przez Zarząd PZPN, nie reguluje sposobu uzupełniania składu ligi w sytuacji, gdy klub sam wycofa się przed startem nowych rozgrywek.

- Zamierzam skontaktować się z Maciejem Karczyńskim, nowym prezesem Ekstraklasy Futsalu i wskazać, że naszym zdaniem źle oceniono sytuację. Przecież nie doszło do odmowy przyznania licencji dla GAF Gliwice skoro ten klub pisemnie wycofał się z rozgrywek w nowym sezonie. Każda fuzja wymaga też zachowania pewnych procedur, a tu chyba nie są one dochowane. Niejasności jest sporo i trzeba je wyjaśnić – mówił Wacław Rekść, prezes MOKS.

Zanosi się więc na równie emocjonujący co nieoczekiwany okres dla MOKS. Jak deklarują władze klubu: Słoneczni są mocno zainteresowani grą w ekstraklasie w sezonie 2016/17.

- Sprawdzimy czy naruszono nasze prawa. Jeśli tak to powalczymy o to, żeby móc z nich skorzystać. A jeśli ktoś z ekstraklasy nie otrzyma licencji to rzecz jasna chcemy skorzystać z tej możliwości. Chcemy zagrać w ekstraklasie! – zakończył Rekść.

(Adam Remy/ Foto: sxc.hu/ balls)

Reklama

Po futsalowej fuzji w Gliwicach Słoneczni mają nieoczekiwaną szansę. MOKS jednak w ekstraklasie? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama