Motoryzacja, będziemy płacić benzynę - zdjęcie, fotografia

Choć hurtowe ceny paliw poszły w ostatnim czasie w dół i na stacjach tankowania kierowcy również mogli zauważyć obniżki, to prognozy na najbliższe dni nie wskazują, byśmy za tankowanie mieli płacić jeszcze mniej. Powody? Właściciele stacji bazowali na wyjątkowo niskich marżach, na granicy opłacalności i teraz większość z nich prawdopodobnie będzie chciała odbić sobie gorszy okres. Nie oznacza to podwyżek, przynajmniej na razie, a raczej stabilizację i utrzymanie się cen detalicznych na obecnym poziomie.

Na krajowym rynku paliw w dalszym ciągu nie obserwujemy większych zmian cen. W skali tygodnia benzyna i olej napędowy potaniały średnio 3 gr/l - informuje firma BM Reflex.

Jak podają jej eksperci, obecnie średnio za litr benzyny Pb95 płacimy 4,94 zł. Średnia krajowa cen oleju napędowego kształtuje się na poziomie 4,96 zł. Autogaz z kolei potaniał o 2 gr do 1,98 zł.

To właśnie kierowcy tankujący LPG mają najwięcej powodów do zadowolenia. Autogaz bowiem jest nie tylko 60 proc. tańszy niż litr benzyny czy diesla, ale aż 20 proc. (50 gr/l) tańszy niż przed rokiem - wskazuje Rafał Zywert z BM Reflex. - Co prawda benzyna Pb95 i olej napędowy również są tańsze niż przed rokiem odpowiednio 19 gr/l i 21 gr/l, ale różnica ta najprawdopodobniej stopnieje w kolejnych tygodniach, biorąc pod uwagę aktualny poziom marż detalicznych oraz fakt, że w IV kwartale ubiegłego roku ceny paliw systematycznie spadały.

Zdaniem analityków e-petrol.pl na horyzoncie zbierają się już czarne chmury, bo znowu rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, które może przełożyć się na wzrost cen ropy. Czynnikiem ryzyka dla niskich cen paliw w Polsce są też niedzielne wybory - analiza danych pokazuje, że powyborczy krajobraz w ostatnich latach sprzyjał wyraźnemu wzrostowi detalicznych marż na sprzedaży paliw.

Nasza prognoza na nadchodzący tydzień zakłada, że koszty tankowania pozostaną na niskim poziomie, ale wspominanym wcześniej czynnikiem ryzyka jest notowany zarówno przy okazji ostatnich wyborów samorządowych, jak  i wyborów do europarlamentu, powyborczy wzrost marż detalicznych. W obu przypadkach na przestrzeni 2 - 3 tygodni od głosowania marże na benzynie i oleju napędowym rosły o 10 - 30 groszy na litrze paliwa - tłumaczy Grzegorz Maziak z e-petrol.pl.

Przewidywane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na trzeci tydzień wyglądają następująco: 4,91 - 5,02 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,92 - 5,03 zł oraz 1,95 - 2,02 zł/l dla autogazu.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Po ile będziemy płacić za benzynę? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama