Wiadomości, nowym będą budowane kolejne bloki osiedlu - zdjęcie, fotografia

Na razie przy ulicy Bema wybudowane są trzy bloki komunalne, do których wprowadzili się już białostoczanie. Wiadomo było jednak od początku, że baza lokalowa w tym miejscu będzie rozwijana. W 2019 roku mają zacząć się budować kolejne lokale komunalne, za którą to inwestycję będzie odpowiedzialny Zarząd Mienia Komunalnego.

Przy ulicy Bema w Białymstoku jest już ponad 100 lokali mieszkalnych. Zarząd Mienia Komunalnego przekazał klucze białostoczanom nieco ponad dwa lata temu. Mieszkają tam obecnie przede wszystkim osoby, które stać jest na utrzymanie tych lokali, bo czynsze nie należą do najtańszych. To przede wszystkim byli najemcy lokali gminnych, którzy nie mieli żadnych zaległości w opłatach czynszowych, a którzy chcieli mieszkać w nowszym budownictwie.

- To już kolejne bloki komunalne wybudowane w tej części miasta. Pierwszy oddaliśmy do użytku w styczniu tego roku. Klucze odebrało wówczas 70 rodzin. Cieszę się, że coraz więcej białostoczan może wprowadzać się do nowych mieszkań – powiedział podczas wręczania kolejnych kluczy do mieszkań komunalnych przy ulicy Bema prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W przyszłym roku Miasto Białystok planuje kolejne inwestycje mieszkaniowe w tej samej lokalizacji. Było to wiadomo zresztą wcześniej, ale trzeba było postarać się jeszcze o środki na ten cel. Budowę oddanych już mieszkań wsparł Bank Gospodarstwa Krajowego i prawdopodobnie będzie tak samo przy nowej inwestycji. W sąsiedztwie ma powstać nawet do sześciu bloków komunalnych, w których znajdzie się dodatkowych około 800 mieszkań. Z zapowiedzi wynika, że będą to przede wszystkim mieszkania jedno i dwulokalowe. Na takie bowiem jest największe zapotrzebowanie – jak twierdzą urzędnicy.

Docelowo na osiedlu Bema ma powstać około 1000 mieszkań komunalnych. Jest to odpowiedź na zapotrzebowania społeczne w tym zakresie. Jednak potrzebne są także lokale socjalne, do których obecnie są znacznie większe kolejki. Powodem jest oczywiście stawka czynszu, która jest znacznie niższa w lokalu socjalnym. Tych lokali w Białymstoku też przybyło w ostatnich latach, ale wciąż za mało. Mieszkania socjalne pozyskiwane są przede wszystkim ze starych mieszkań z zasobów komunalnych, z których do nowych bloków wyprowadzili się dotychczasowi najemcy.

- Będą o wysokości od 4 do 6 kondygnacji, pod budynkami będą parkingi podziemne. Mieszkania będą dostosowane do potrzeb wypływających od mieszkańców, tzn. w większości będą to mieszkania dla osób pojedynczych lub mieszkania dwuosobowe, dlatego że takich wniosków najwięcej do nas wpływa – powiedział Polskiemu Radiu Białystok Andrzej Ostrowski, dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego o planowanej budowie lokali komunalnych przy ul. Bema.

W ostatnim dziesięcioleciu, w latach 2006–2016, Gmina Białystok wybudowała łącznie 558 mieszkań o powierzchni użytkowej ponad 23 tys. m2. Koszt budowy tych lokali to łącznie ponad 52 mln zł (dofinansowanie głównie z Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosło w sumie ponad 7 mln 100 tys. zł). Budowa nowych bloków przy Bema ma rozpocząć się około połowy przyszłego roku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: bialystok.pl)

Reklama

Po nowym roku będą budowane kolejne bloki na osiedlu Bema komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama