17°C bezchmurnie

Po Podlasiu w okresie wakacyjnym pociągi jeżdżą zapchane pod korek

Ogromną popularnością cieszą się na Podlasiu przewozy kolejowe, szczególnie w okresie wakacyjnym. Najtrudniej przejechać jest w weekendy na trasach chętnie odwiedzanych przez turystów – między innymi w rejon Puszczy Białowieskiej czy też w stronę Suwałk. Jest problem ze znalezieniem wolnego miejsca.

Kilka dni temu trafiliśmy na dość ciekawy film zamieszczony na kanale youtube. Autor pokazał na nim wyraźnie, jak mocno obłożone są niektóre połączenia. Jest tak dużo chętnych do przejazdów, że w zasadzie wszyscy nie są w stanie się zmieścić. Znaczna część podróżnych to turyści, którzy przemierzają nasz region rowerem.

Przewozy Regionalne zapewniły przewóz rowerów swoimi pociągami i szynobusami już dawno temu. Jednak raczej chyba mało kto się spodziewał aż takiego zainteresowania. Turyści chętnie korzystają z możliwości przejazdu z jednej miejscowości do innej miejscowości, bo niektórych tras nie są w stanie sami pokonać własnym rowerem. Inni są umówieni z grupą znajomych. Jeszcze inni mają zaplanowane trasy rowerowe z wykorzystaniem połączeń kolejowych. Wydaje się, że Przewozy Regionalne powinny zadbać albo o większą liczbę połączeń, albo większe maszyny, z większą ilością miejsc stojących do przewożenia podróżnych.

Ale turyści to jedno. Są jeszcze podróżni, którzy dojeżdżają do pracy lub do rodziny. Kiedy pociąg jest zatłoczony tak bardzo jak widać to na załączonym wyżej filmie, nie ma szans nawet dostania się do wnętrza pociągu lub szynobusu. Nic nie wskazuje też, aby ten trend nagle uległ zmianie i podróżnych miałoby jeździć mniej. Sezon turystyczny będzie trwał przynajmniej do połowy września, więc podróżni, którzy muszą korzystać z przejazdów kolejowych, muszą brać na poprawkę – brak miejsc. Kompletny brak miejsc, nawet stojących.

Z pewnością ruch pasażerski nieco uspokoi się, kiedy nadejdzie jesień. Jednak w naszym regionie turyści – zwłaszcza w rejon Puszczy Białowieskiej – przyjeżdżają w zasadzie przez okrągły rok. Władze spółki kolejowej, będą musiały zastanowić się nad zwiększeniem połączeń, a być może nad zakupem większej ilości szynobusów, tudzież innego taboru, który będzie w stanie pomieścić wszystkich z zakupionym przecież biletem.

Warto dodać, że Podlasie jest jednym z regionów, w których połączeń kolejowych nie ma specjalnie dużo. Ale widać wyraźnie, że wzrasta zapotrzebowanie na przewozy kolejowe. Skoro tak, to tym bardziej trzeba w najbliższym czasie dokonać zmian zarówno w rozkładach jazdy, jak też i inwestycjach kolejowych. Lekceważenie dużego zainteresowania przewozami kolejowymi, z pewnością odbije się negatywnie na ocenie jakości usług, co skutkować będzie odpływem zainteresowanych podróżą tym środkiem transportu zbiorowego.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: zrzut ekranu z youtube.com)


Po Podlasiu w okresie wakacyjnym pociągi jeżdżą zapchane pod korek komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się