-5°C pochmurno z przejaśnieniami

Początek roku był spokojny, ale już w tym tygodniu kierowców czekają podwyżki cen paliw

Motoryzacja, Początek spokojny tygodniu kierowców czekają podwyżki paliw - zdjęcie, fotografia

W pierwszych dniach stycznia 2017 r. na stacjach mogliśmy zaobserwować niewielkie, symboliczne wręcz korekty cen benzyny o oleju napędowego. Za to w najbliższych dniach mamy już stopniowo płacić coraz więcej za tankowanie. Zdaniem ekspertów przynajmniej na razie jednak nie ma co obawiać się dynamicznych, skokowych zmian. Ceny mają rosnąć powoli.

Jak komentuje Rafał Zywert z Biura Maklerskeigo Reflex, pierwszy tydzień roku przyniósł dawno nieobserwowane symboliczne, niewielkie obniżki cen paliw. Średnie ceny benzyny i diesla (po wzrostach o ponad 20 gr./l w grudniu) spadły w pierwszym tygodniu stycznia odpowiednio o 3 i 2 grosze na litrze. Obecnie za litr benzyny Pb95 płacimy przeciętnie 4,76 zł/l, litr diesla kosztuje 4,67 zł/l. Natomiast w dalszym ciągu stabilne pozostają ceny autogazu. Litr tego paliwa potaniał w skali tygodnia 2 gr/l do średniego poziomu 2,25 zł/l.

- Spadek cen to efekt niewielkich obniżek cen hurtowych w mijającym tygodniu (3-4 gr/l) za sprawą umocnienia złotówki w stosunku do dolara i wyhamowania tempa wzrostu cen ropy naftowej. W dalszym ciągu średni poziom cen paliw w kraju jest najwyższy od połowy 2015 roku. Co więcej, w krótkim terminie szanse na większe obniżki pozostają niewielkie - wskazuje Rafał Zywert.

Dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl utrzymują, że ruch zwyżkowy, którego możemy być świadkami, nie będzie prawdopodobnie bardzo dynamiczny, ale w porównaniu z poziomami, na jakich rozpoczynaliśmy rok 2016 sytuacja niestety może wyglądać smutno. W okresie między 9 a 15 stycznia 2017 spodziewają się podwyżek dla wszystkich paliw tradycyjnych. Jeśli chodzi o litr benzyny 98-oktanowej, e-petrol.pl prognozuje średnią cenę z przedziału 5,03 - 5,15 zł/l. W przypadku bezołowiowej 95 kierowcy powinni oczekiwać cen na poziomie 4,73 - 4,84 zł/l. Olej napędowy zapewne ulokuje się w widełkach na poziomie 4,63 - 4,72 zł/l.

- Jedynym paliwem, które może wykazywać pewne obniżki będzie zapewne autogaz, dla którego spodziewamy się średniej ceny 2,21 - 2,28 zł/l - podkreślają analitycy.

(Piotr Walczak / Foto: sxc.hu)

Początek roku był spokojny, ale już w tym tygodniu kierowców czekają podwyżki cen paliw komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl