Gospodarka, Poczta Polska dużą inwestycją Białymstoku Później Białymstokiem - zdjęcie, fotografia

To na razie tymczasowa inwestycja Poczty Polskiej, która została otwarta w minioną środę, 30 października, przy ulicy Aksamitnej w Białymstoku. Docelowo, już w Choroszczy, ma powstać za kilka lat, ogromna sortownia paczek i przesyłek, która obsłuży województwo podlaskie i część województwa warmińsko – mazurskiego.

O budowie dużej sortowni Poczty Polskiej pod Białymstokiem mówiono już od wielu lat. Ogromne zasługi w tym miał Franciszek Herud, wieloletni dyrektor Rejonowego Urzędu Poczty Polskiej w Białymstoku. Wydeptał chyba wszystkie możliwe ścieżki, jakie tylko były do wydeptania, w tej właśnie sprawie. Próbował też przekonywać poszczególnych polityków i władze krajowe Poczty Polskiej o słuszności budowy dużej sortowni w naszym regionie. Jego upór i determinacja dla tej inwestycji, z perspektywy czasu, okazały się nieocenione. I od początku właściwie Franciszek Herud mówił o Choroszczy, aby było blisko do stolicy województwa oraz dróg krajowych. Bo to właśnie w Choroszczy będą przecinały się docelowo dwie ogromne arterie drogowe, czyli krajowa ósemka oraz dziewiętnastka.

Szanse na budowę Centrum Logistyczno-Spedycyjnego w Choroszczy pogrzebała kilka lat temu Platforma Obywatelska. Bo to właśnie ten poprzedni rząd w ogóle zrezygnował z tego projektu. A szkoda, bo tak duża inwestycja bardzo by się przydała w pobliżu Białegostoku. Wokół niej miałyby szansę rozwijać się także i inne, mniejsze firmy. To mogłoby napędzać rozwój gospodarczy, który w naszym regionie najszybszy przecież nie był i nie jest. Temat, można powiedzieć, wrócił dwa lata temu, ponieważ wówczas rozpoczęły się poważne rozmowy i nawet przygotowano harmonogram prac.

- Zdaniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku lokalizacja i wybudowanie Centrum Ekspedycjno-Rozdzielczego w Choroszczy ma nie tylko aspekt strategiczny, z uwagi na swoje położenie przy powstającej międzynarodowej trasie Via Carpatia łączącej północ i południe Europy, ale w szczególności na istotne znaczenie dla rynku pracy województwa podlaskiego oraz istniejących miejsc pracy – podkreślał w sierpniu 2017 roku Waldemar Pędziński, ówczesny przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku.

W tym samym czasie rozmowy o powstaniu Centrum Ekspedycjno-Rozdzielczego w Choroszczy prowadził także ówczesny minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz jego ówczesny doradca, Artur Kosicki, który w tej chwili jest już marszałkiem województwa podlaskiego. Dlatego obecność marszałka nie powinna dziwić i znających temat absolutnie nie dziwiła w kontekście otwarcia obiektu Poczty Polskiej w Białymstoku. Bo choć nie ma jeszcze węzła spedycyjnego w Choroszczy, to ten obiekt w Białymstoku jest niejako jego zaczątkiem.

W tym przypadku, można powiedzieć wręcz, że po latach starań inwestycja niejako zmaterializowała się. Choć w tej chwili jeszcze tylko częściowo. Na razie przy ulicy Aksamitnej sortownia będzie działała w wynajętych pomieszczeniach. To ogromna, bo licząca prawie 5,5 tys. m2 hala, w której średnio w ciągu doby trafiać będzie 28 tys. listów i 23 tys. paczek. I z niej te paczki i listy będą przekazywane dalej.

- Panie prezesie, dziękuję za to, co już zostało zrobione dla województwa podlaskiego, bo już od jakiegoś czasu rozmawiamy o tym miejscu, gdzie jesteśmy, czyli o węźle, który ma powstać na Podlasiu. Ale proszę o więcej, bo zasługujemy, jako mieszkańcy województwa podlaskiego na ten węzeł, o którym mówimy. Ja dziękuję, że możemy dziś się spotkać w nowoczesnym obiekcie, obiekcie, który poprawi oczywiście komfort pracownikom, który oczywiście wpłynie na jakość usług świadczonych przez Pocztę Polską, ale wiem i mam takie zapewnienia, że – mam nadzieję – pod koniec kadencji sejmikowej, w Choroszczy spotkamy się już w tym docelowym miejscu – mówił podczas otwarcia hali sortowni w Białymstoku marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

- Dzisiejsza uroczystość, bardzo ważna dla nas, to jest pierwszy krok w udowodnieniu, że Poczta Polska bardzo poważnie traktuje Białystok. Tak jak wspominał Pan marszałek, mam nadzieję, że za cztery, pięć lat, będziemy mogli się cieszyć już z docelowego, w pełni naszego obiektu w Choroszczy. Najnowocześniejszego w Polsce czy jednego z najnowocześniejszych, w którym rzeczywiście będziemy mogli wykonywać naszą pracę w sposób taki, jaki żeśmy zamarzyli – mówił Paweł Przechodzeń, wiceprezes do spraw logistyki w Poczcie Polskiej.

Nowa hala dla sortowni w Białymstoku znajduje się w północno-zachodniej części naszego miasta, około 8 km od ścisłego centrum, w sąsiedztwie drogi nr 65 oraz w pobliżu drogi ekspresowej S8. Do dyspozycji pracowników są 44 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i 6 miejsc dla samochodów ciężarowych. Hala została wyposażona w nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED.

Nowy obiekt, który otwarto w wynajmowanych jeszcze pomieszczeniach przy ulicy Aksamitnej w Białymstoku, znacząco poprawi jakość obsługi klientów Poczty Polskiej, ale także zwiększy komfort pracy jej pracowników. To ważne, ponieważ dotychczas sortownia znajdowała się łącznie aż w trzech lokalizacjach. I zanim powstanie obiekt docelowy w Choroszczy, w sortowni w Białymstoku, będzie pracowało 190 pocztowców. W trakcie szczytu paczkowego spodziewany jest wzrost przesyłek o średnio 20% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Zlokalizowanie tego docelowego węzła ekspedycyjno-rozdzielczego w Choroszczy z wielu powodów jest wskazane w naszym regionie. Po pierwsze usprawniłoby działania oraz pracę i świadczone usługi Poczty Polskiej, ale także dałoby możliwość zatrudnienia dodatkowym setkom ludzi. Warto też dodać, że w pobliżu ma przebiegać trasa ekspresowa Via Carpathia, której budowa ma rozpocząć się za około dwa lata. Jest w końcu także bardzo blisko do przejść granicznych ze wschodnimi sąsiadami.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

Poczta Polska z dużą inwestycją w Białymstoku. Później pod Białymstokiem komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama