Wiadomości, Białymstokiem znów może jeździć kolejka wąskotorowa - zdjęcie, fotografia

Burmistrzowie i nadleśniczy z gmin Supraśl oraz Czarna Białostocka chcą odtworzyć kolejkę wąskotorową. Jeśli wszystko pójdzie po myśli, być może już podczas kolejnych wakacji będzie można delektować się przejażdżką po Puszczy Knyszyńskiej.

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski spotkał się w minioną środę (21.08) z Burmistrzem Czarnej Białostockiej Jackiem Chrulskim, a także z Nadleśniczymi: Nadleśnictwa Supraśl – Jarosławem Karpiukiem oraz Nadleśnictwa Czarna Białostocka Januszem Samociukiem. Celem spotkania jest rozpoczęcie działań zmierzających do odtworzenia historycznej kolejki wąskotorowej.

To niewątpliwa atrakcja, zwłaszcza w tej części naszego regionu. Podobne kolejki wąskotorowe zostały po okresie przestoju ponownie uruchomione kilka lat temu między innymi w Puszczy Białowieskiej. Głównie w Nadleśnictwie Hajnówka. Przejażdżki cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno grup zorganizowanych, jak też i turystów indywidualnych. Jedni i drudzy lubią oglądać piękną, podlaską przyrodę z kolejki, która porusza się z odpowiednią do tego prędkością.

Trzeba przyznać, że uruchomienie podobnej atrakcji tuż pod Białymstokiem, to świetny pomysł. Tym bardziej, że naokoło jest mnóstwo ciekawych terenów do zobaczenia i odwiedzenia. Na dodatek z dobrym połączeniem z Białegostoku, aby dało się dojechać na miejsce, skąd można by było wystartować w podróż po Puszczy Knyszyńskiej.

Plany są takie, że kolejka wąskotorowa miałaby połączyć miejscowości Kopna Góra (Gmina Supraśl) z Buksztelem (Gmina Czarna Białostocka), zwiększając tym samym atrakcyjność i ruch turystyczny na terenie obu gmin. Zarówno Supraśl oraz Czarna Białostocka będą aplikować o dodatkowe środki na ten cel m.in z programu Interreg Litwa – Polska.

(Źródło: UM w Supraślu/ oprac. ASM/ Foto: M.Mackiewicz)

Pod Białymstokiem znów może jeździć kolejka wąskotorowa komentarze opinie

  • gość 2019-08-28 09:07:05

    Pomysł super, oby niepełnosprawni na wózku również mogli korzystać z kolejki.

  • Emigrant - niezalogowany 2019-08-28 09:35:50

    Niestety, zamiast podtrzymywać, nawet minimalnie, infrastrukturę tej kolejki to są to takie "skoki" zainteresowania. Pytanie czy nie taniej jest remontować na bieżąco tą kolejkę niż raz na 30 lat od nowa "odbudowywać". Tak czy siak, super, że coś pozytywnego może się w tym temacie zadziać. Trzymam kciuki!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama