Pod urzędem marszałkowskim stanęła pierwsza samorządowa ładowarka aut elektrycznych

Motoryzacja, urzędem marszałkowskim stanęła pierwsza samorządowa ładowarka elektrycznych - zdjęcie, fotografia

W miniony piątek (11 października) podczas konferencji prasowej z udziałem marszałka Artura Kosickiego, wicemarszałka Stanisława Derehajły i Mariusza Gromko, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Białegostoku zaprezentowano pierwszą w naszym województwie „samorządową” ładowarkę samochodów elektrycznych. Urządzenie znajduje się przy urzędzie marszałkowskim, a korzystanie z niego jest bezpłatne.

Inicjatorem instalacji ładowarki do samochodów elektrycznych był Mariusz Gromko. O zamontowanie urządzeń zwrócił się przed kilkoma tygodniami do dwóch białostockich instytucji – urzędu marszałkowskiego i białostockiego magistratu.

- W Białymstoku jest cały czas mało samochodów elektrycznych, być może jedną z przyczyn jest brak ładowarek – mówił Mariusz Gromko.

Przypomniał też, że obowiązująca ustawa o elektromobilności daje spore korzyści kierowcom samochodów elektrycznych, m.in. możliwość poruszania się po buspasach, zwalnia je z opłat za parkowanie.

- Myślę, że to dobry impuls dla kolejnych samorządów, aby takie urządzenia instalowały – dodał wiceprzewodniczący białostockiej rady miejskiej.

Urządzenie znajduje się przy budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ulicy Poleskiej 89 w Białymstoku.

- To miejsce jest nieprzypadkowe, ponieważ sam obiekt już od kilku lat zasilany jest energią ze źródeł odnawialnych, dzięki znajdującej się na dachu instalacji fotowoltaicznej. Teraz będzie tu też stacja ładowania samochodów elektrycznych – mówił marszałek Artur Kosicki. – Na temat elektromobilności nie chcemy tylko mówić, ale przede wszystkim działać – dodał.

Wicemarszałek Stanisław Derehajło podkreślał, że rewolucja, która zadziała się na rynku odnawialnych źródeł energii pozwoli na czystsze poruszanie się po naszym województwie.

W miniony piątek, w ramach testów, został naładowany pierwszy samochód elektryczny. Natomiast sama ładowarka zostanie oddana do publicznego użytkowania w najbliższym czasie, po wykonaniu odpowiedniego oznaczenia miejsca. Wtedy też każdy, kto posiada samochód elektryczny będzie mógł z niej skorzystać. Przez dwa lata ładowanie będzie bezpłatne.

Samorząd Województwa Podlaskiego jest pierwszym samorządem w naszym regionie, który zdecydował się na montaż tego typu instalacji. Władze województwa mają nadzieję, że w ślad za tą inicjatywą pójdą również podlaskie miasta i gminy.

(Źródło i foto: wrotapodlasia.pl/ oprac. Cezarion)

Pod urzędem marszałkowskim stanęła pierwsza samorządowa ładowarka aut elektrycznych komentarze opinie

  • gość 2019-10-14 18:55:19

    Tak bo tylko tych darmozjadów stać na Tesle

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama