Wiadomości, Podlascy emeryci coraz częściej wybierają przelew listonosza - zdjęcie, fotografia

Ubankowienie emerytów i rencistów to bardzo długotrwały proces. Na przestrzeni ostatnich 14 lat liczba świadczeniobiorców, korzystających z usług banków, wzrosła o prawie 30 proc. Warto podkreślić, że to właśnie przede wszystkim emeryci sięgają po to udogodnienie. Zdecydowanie najczęściej z rachunków bankowych korzystają byli nauczyciele pobierający świadczenie kompensacyjne.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od lat stara się wśród swoich najstarszych klientów rozpowszechnić możliwość odbioru świadczeń na rachunek bankowy. Obecnie konto dla seniorów oferuje przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Bank Pocztowy, a także Banki Spółdzielcze zrzeszone w Banku Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielczej Grupie Bankowej. Zawsze przy współpracy z ZUS podstawowym wymogiem jest m.in. oferta otwarcia konta i prowadzenia rachunku za 0 zł, brak opłat za kartę oraz wpłaty i wypłaty w placówkach banku czy darmowe przelewy - mówi Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Pomoc i proponowane udogodnienia w skorzystaniu z możliwości założenia rachunku bankowego dla świadczeniobiorców służą przede wszystkim ochronie przed zagrożeniami związanymi z przechowywaniem pieniędzy w domu.

Jeśli zaufają naszej instytucji, która gwarantuje terminowe wypłaty świadczeń i dba o jak najlepszą jakość obsługi, to mogą zaufać ofertom bankowym, w których ZUS pośredniczy - podkreśla Krupicka.

Już dziś 75 proc. emerytów i rencistów w naszym regionie otrzymuje świadczenia na konto, gdy jeszcze w 2005 r. by to 45 proc. a w 2010 r. - 56 proc. Wśród samych tylko emerytów, w pierwszym kwartale 2019 r., osoby korzystające z rachunków bankowych stanowiły 77 proc. Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (97 proc.) oraz klienci otrzymujący emerytury pomostowe (93 proc.).

Najrzadziej z odbioru świadczenia na konto bankowe korzystają osoby pobierające renty rodzinne (56 proc.) oraz renty socjalne (57 proc.). Częściej z rachunku bankowego korzystają kobiety na emeryturze. 74 proc. emerytek posiada konto w banku, na które ZUS przelewa świadczenie. U mężczyzn wskaźnik ten wynosi 72 proc. Wskaźnik ubankowienia szybciej rośnie u nowych świadczeniobiorców. W grupie 60-letnich kobiet jest to 83 proc. a w grupie 65-letnich mężczyzn - 78 proc.

(P. Walczak / Foto: pixabay.com)

Podlascy emeryci coraz częściej wybierają przelew niż listonosza komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama