5°C rozproszone chmury

Podlascy lekarze przekonują się do zmian

Wiadomości, Podlascy lekarze przekonują zmian - zdjęcie, fotografia

Termin ostatecznego wycofania zwolnień papierowych zostanie prawdopodobnie przesunięty na 1 grudnia 2018 r. Ale w naszym województwie co trzecie zwolnienie jest w wersji online. Lekarze, którzy korzystają z wersji elektronicznej, nie chcą już wracać do poprzedniej, na blankietach - mówi naszej redakcji Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku. I przypomina, że w razie problemów pomocą w udzielaniu wskazówek służą doradcy od e-ZLA, którzy są dostępni we wszystkich placówkach ZUS.

To nowa usługa, która pojawiła się od 19 kwietnia na salach obsługi klienta we wszystkich jednostkach białostockiego oddziału ZUS. Pisaliśmy już o tym, ale jako że zmiana dotyczy tysięcy mieszkańców Podlasia, należy o niej przypominać. Co istotne, każdy pacjent, który otrzymał elektroniczne zwolnienie lub lekarz, który chce wystawiać zwolnienia przez internet, może zgłosić się do doradcy od e-ZLA. Można tam uzyskać pełną informację o zasadach obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich, a także dowiedzieć się o korzyściach, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie.

Pomoc ze strony ekspertów skierowana jest także do pracodawców. Specjaliści ZUS wyjaśnią wszystkie wątpliwości dotyczące obsługi, zatwierdzania i przekazywania takiego dokumentu w trybie on-line. Żeby w pełni korzystać z elektronicznego obiegu zwolnień, zarówno lekarz jak i pracodawca muszą mieć założone swoje indywidualne konto na platformie elektronicznej ZUS. To właśnie doradca założy profil na PUE, aktywuje i nauczy jak je obsługiwać, a przy okazji odpowie na wszystkie nurtujące pytania.W przypadku lekarza pomoże pobrać również certyfikat, który ZUS bezpłatnie udostępnia do podpisywania zwolnień.

- Lekarze w naszym województwie znajdują się w czołówce pod względem liczby wystawianych zwolnień elektronicznych. W kwietniu na 45 tysięcych wydanych zaświadczeń o niezdolności do pracy, ponad 15 tysięcy było przekazanych w formie elektronicznej. Oddział w Białymstoku jest jednym z nielicznych, w którym liczba wystawionych e-zwolnień przekroczyła 30 proc. wszystkich - chwali Katarzyna Krupicka.

System elektronicznych zwolnień jest bardzo dużym ułatwieniem dla pracodawców. Każdy z nich, gdy założy swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, będzie widział e-ZLA wysłane przez lekarza do zakładu pracy. Może również skorzystać z możliwości wystawienia wniosku do ZUS o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia. Tą czynność także wykona sieci globalnej.

Ułatwienia, które niesie ze sobą cyfrowy postęp, nie oznaczają, że poprzednie metody przestają już funkcjonować. Papierowe zwolnienia medycy będą mogli wystawiać jeszcze do końca listopada, jeśli wejdzie w życie ustawa zmieniająca termin wycofania druczków potwierdzających absencję chorobową z 1 lipca na 1 grudnia 2018. Obecnie lekarz może wystawić zwolnienie według dotychczasowych zasad - na papierowym blankiecie ZUS ZLA bądź w formie elektronicznej e-ZLA.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)


Podlascy lekarze przekonują się do zmian komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl