19°C słabe opady deszczu

Podlascy ludowcy chcą zniesienia zmiany czasu. Ustawa już za chwilę będzie w sejmie

Wiadomości, Podlascy ludowcy chcą zniesienia zmiany czasu Ustawa chwilę będzie sejmie - zdjęcie, fotografia

Ludowcy chcą jak najszybciej przeprowadzić przez parlament ustawę, której głównym celem jest zakończenie jesiennych i wiosennych zmian czasu. Chcą zdążyć przed tegoroczną zmianą czasu, która ma nastąpić w ostatni weekend października. PSL jest zdania, że skończenie ze zmianami czasu korzystnie wpłynie zarówno ludzi jak i na zwierzęta.

Obecnie wszystkie jesteśmy w czasie letnim, który - jeśli przepisy nie ulegną zmianie - zmienimy na zimowy w nocy z 28 na 29 października. Wtedy właśnie dokonamy przechodząc na czas zimowy cofając zegarki o godzinę do tyłu. Kolejna zmiana czasu nastąpi w końcu marca (wtedy powinniśmy wracać do czasu letniego). Ta zmiana czasu obowiązuje w Polsce od 1977 roku i została przejęta od naszych sąsiadów ze wschodu czyli z ZSRR.

- Zdania na temat zmiany czasu są podzielone. Wiele osób uważa, że nawet raz w roku dłuższy sen jest przyjemny, a zmiany czasu dostosowują naszą aktywność do wcześniejszych zachodów i wschodów słońca. Częstsze jest jednak zdanie, te te zmiany rozregulowują nasz zegar biologiczny. Na wioskach może mieć to znaczenie, bo zmienia też nagle o godzinę obyczaje zwierząt - to opinie psychologów i socjologów, którzy wypowiadali się ostatnio w różnych programach telewizyjnych na temat projektu PSL.

PSL powołuje się na własne badanie, które przeprowadził wśród mieszkańców wsi i małych miast. Zdaniem ludowców przeciwnikami zmian czasu jest ogromna większość ankietowanych.

- Okazuje się, że jest ogromne zainteresowanie tym tematem. W różnych sondach około 80% ankietowanych odpowiada, że tej zmiany nie powinno być. To jest tak naprawdę relikt przeszłości. Żeby do niej nie dochodziło, wystarczy zmiana legislacyjna na poziomie kraju i do tego będziemy dążyć – mówił Stefan Krajewski, szef ludowców w województwie.

PSL liczy w tej sprawie na poparcie nie tylko swojej partii, ale na wsparcie wszystkich posłów niezależnie od opcji politycznej. Powody tego poparcia - są ich zdaniem - pragmatyczne i powinny kończyć z "tym komunistycznym reliktem". Złożony w sejmie projekt miałby być rozpatrzony jeszcze przed najbliższą zmianą czasu.

- Zmiana czasu prowadzi do dużego zamieszania, wielu problemów zdrowotnych – rozdrażnienie, nerwowość. Inna rzecz to przecież zmiany w komunikacji, problem dla ludzi, którzy pracują w systemie dwuzmianowym. Jest to wszystko niepotrzebne. Ma to też negatywny wpływ na zwierzęta hodowlane – zmienia się godzina udoju, zmienia się czas karmienia. Teraz wszystkie te czynności są przeprowadzane bardzo skrupulatnie. Nie ma żadnych merytorycznych argumentów za pozostaniem przy zmianach czasu - tłumaczył Krajewski.

PSL jest otwarty na ewentualne poprawki do swojej ustawy, które zakładałyby - po październikowej zmianie czasu - pozostanie Polski w czasie zimowym. Ich zdaniem, najważniejsze jest, aby zakończyć niepotrzebne zmiany czasu dwa razy w roku. Ich wprowadzenie w 1977 roku było związane z oczekiwanymi przez ówczesne władze oszczędnościami na energii i świetle, które nie byłoby tak wykorzystywane przy dostosowanym do czasu, kiedy jest światło słoneczne. czasie pracy.

Ludowcy zapowiadają jeszcze jedną inicjatywę ustawodawczą. Chcą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o niepodwyższaniu wieku emerytalnego dla rolników. Od 1 października ten wiek zmienił się dla rolników i został dostosowany do ogólnych zasad przechodzenia na emeryturę. Oznaczają one, że mężczyźni pracujący w rolnictwie mogą przechodzić na emeryturę dopiero w wieku 65 lat, a kobiety w wieku 60. Dotąd te progi wynosiły odpowiednio: 60 i 55 lat.

- Te nowe, niesprawiedliwe, prawo przykuwa rolników do ziemi niemal dożywotnio. Stare przepisy powodowały to, że demografia na wsi była zachowana. Aktualnie polskie rolnictwo boryka się z takim problemem, który najbardziej widoczny będzie za kilka lat. Nowa ustawa spowoduje, że nie będzie zmiany pokoleniowej w rolnictwie. Jeśli rolnik przejdzie na emeryturę w wieku 65 lat, to jego potomkowie przejmą gospodarstwo w wieku lat 40-45. Nie każdy chce tyle czekać. To jest wielka obawa rolników, że nie będzie miał kto przejąć ziemi – mówił Wojciech Grochowski, wiceprezes podlaskiego PSL.

PSL zamierza nazbierać pod obywatelskim projektem kilkaset tysięcy podpisów. Do złożenia w sejmie projektu niezbędne jest aby było ich 100 tysięcy. Już od przyszłego tygodnia rozpocznie się akcja zbierania podpisów. Ludowcy liczą na poparcie w tej sprawie nie tylko ze strony mieszkańców wsi.

(PS/ Foto: sxc.hu)


Podlascy ludowcy chcą zniesienia zmiany czasu. Ustawa już za chwilę będzie w sejmie komentarze opinie

  • gość 2017-10-11 17:55:47

    Zniesienie sezonowości zmiany czasu jest właściwe, ale należało znieść czas letni a nie środkowoeuropejski (zimowy) zob. http://serwis21.blogspot.com/2017/10/komisja-sejmowa-za-zniesieniem-zmiany.html

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl