16°C słabe opady deszczu

Podlasianie żywo zainteresowani zasłużonym odpoczynkiem

Gospodarka, Podlasianie żywo zainteresowani zasłużonym odpoczynkiem - zdjęcie, fotografia

Pierwsze wnioski w związku z obniżeniem wieku emerytalnego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął już 1 września. Od października tego roku wchodzą bowiem w życie przepisy, które przywracają niższy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn (odpowiednio: 60 i 65 lat). Pisaliśmy o tym, teraz czas na krótkie podsumowanie. Okazuje się, że spora liczba mieszkańców województwa podlaskiego jest zainteresowana zakończeniem pracy zawodowej i przejściem na zasłużony odpoczynek. Pytań jednak i pojawiających się wątpliwości nie brakuje.

Ponad 1620 osób odwiedziło siedziby ZUS w województwie podlaskim tylko 1 września. Sporo było złożonych wniosków o emerytury, ale dużo osób potrzebowało też informacji. Podlasian interesuje przede wszystkim, na jakich zasadach naliczana będzie wysokość emerytury od października, kiedy najlepiej przejść na emeryturę i jakie dokumenty trzeba złożyć, w jakim terminie należy złożyć wniosek zgodnie z nowymi przepisami, czy nabywając prawo do emerytury konieczne jest rozwiązanie umowy o pracę, czy też nadal można kontynuować zatrudnienie, czy wymagany jest staż pracy do przyznania emerytury w wieku określonym w ustawie obniżającej wiek emerytalny, jak długo trzeba będzie czekać na decyzję emerytalną, gdy wszyscy uprawnieni klienci złożą wnioski o emeryturę we wrześniu i październiku etc.

Mimo tak dużego natarcia na jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obsługa interesantów poszla sprawnie.

- Nie czekali godzinami w kolejkach - zapewnia rzeczniczka prasowa tej instytucji w województwie podlaskim Katarzyna Krupicka.

Należy pamiętać, że prawo do emerytury przysługuje po spełnieniu pewnych warunków, a najważniejszym jest wiek. Wnioski możnaskładać na sali obsługi klientów w ZUS, przesłać pocztą lub poprzez platformę usług elektronicznych PUE ZUS, o ile posiadany jest podpis elektroniczny i ustalony kapitał początkowy.

Poprzez PUE ZUS można też umówić się na konkretny dzień i godzinę w ZUS.

- Zakład ze swojej strony zapewnił jak najlepszą i sprawną obsługę klientów. Pracownicy sali obsługi klientów obsłużyli w białostockim ZUS (1 września - przyp. red,) 636 osób, a w całym województwie 1625 klientów. Zaangażowana została dodatkowa pomoc i średni czas oczekiwania wyniósł około pięciu minut, a nikt z naszych klientów nie czekał dłużej niż 15-20 minut - podsumowuje Krupicka.

Warto przypomnieć, że ci, którzy nie mają ustalonego kapitału początkowego, powinni razem z wnioskiem o emeryturę (druk EMP) złożyć komplet dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 r. i dołączyć wysokość wynagrodzenia. Jeśli kapitał został ustalony, a nie wystąpiono w ostatnich latach o jego przeliczenia po wprowadzonych zmianach do ustawy, to ZUS przy rozpatrywaniu wniosku emerytalne zrobi to z urzędu i uwzględni wszystkie zmiany.

Klienci obsłużeni 1 września w poszczególnych jednostkach:
Białystok - 636,
Augustów - 91,
Bielsk Podlaski - 77,
Hajnówka - 83,
Siemiatycze - 50,
Sokółka - 82,
Suwałki - 215,
Łomża - 135,
Zambrów - 71,
Wysokie Mazowieckie - 51,
Kolno - 47,
Grajewo - 87,
Razem - 1 625.

(Piotr Walczak)


Podlasianie żywo zainteresowani zasłużonym odpoczynkiem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl