-5°C pochmurno z przejaśnieniami

Podlasie dostanie pół miliarda na drogi z PO Polska Wschodnia. O 95 milionów mniej niż planowało

Wiadomości, Podlasie dostanie pół miliarda drogi Polska Wschodnia milionów mniej planowało - zdjęcie, fotografia

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła listę ośmiu projektów zakwalifikowanych do oceny merytorycznej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Na liście są 3 projekty zgłoszone przez województwo podlaskie na wartość prawie 442 milionów złotych. Oznacza to, że w styczniu Komisja Oceny Projektów zajmie się oceną merytoryczną wniosków z Podlasia.Na jakie drogi i ile pieniędzy otrzyma nasze województwo okaże się na przełomie stycznia i lutego.

Informowaliśmy, że w pierwszym naborze wniosków województwo podlaskie nie uzyskało ani złotówki. W pierwszej alokacji Polski Wschodniej aplikował tylko Białystok, który otrzymał pieniądze na Trasę Niepodległości. Projekty z Podlasia odpadły w tajemniczych okolicznościach na ocenie formalnej a Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ze swoim szefem Józefem Sulimą oskarżał urzędników wojewody o opieszałość w wydawaniu decyzji administracyjnych niezbędnych do wniosku. PZDW przygotowało wnioski na drugi konkurs, w którym do podziału zostało 800 milionów złotych.

Przejście przez ocenę formalną podlaskich projektów to niewątpliwie krok do przodu, bo wartość wszystkich zakwalifikowanych projektów to około 790 milionów. Oznacza to, że podlaskie drogi otrzymają zastrzyk pieniędzy z Polski Wschodniej. Jest też i gorsza wiadomość: w Regionalnym Planie Transportowym województwa podlaskiego zarząd założył, że dotację z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia otrzymają cztery projekty, a szacunkowa wartość dotacji to prawie 537 milionów. Oznacza to, że zabraknie dofinansowania prawie 95 milionów. W planach marszałków dofinansowanie z Polski Wschodniej miały otrzymać obwodnica Księżyna, odcinek Zabłudów - Nowosady, Białystok - Supraśl oraz Markowszczyzna - Łapy - Roszki Wodźki. Nie wiemy, który z czterch projektów z RPT nie znalazł się na liście PARP ani dlaczego. Środki na brakujący projekt pochodzić będą prawdopodobnie z Regionalnego Programu Operacyjnego i - co za tym idzie - dofinansowania nie otrzyma któraś z dróg z końca listy (są tam Łapy - Poświętne, Augustów - Lipsk oraz Kolno - granica województwa).

(Joachim Wróbel/ Foto: K.)

Podlasie dostanie pół miliarda na drogi z PO Polska Wschodnia. O 95 milionów mniej niż planowało komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl