16°C słabe opady deszczu

Podlasie drugie od końca pod względem organizacji imprez sportowych

Sport, Podlasie drugie końca względem organizacji imprez sportowych - zdjęcie, fotografia

Aż 47 proc. wszystkich imprez sportowych zorganizowanych w ubiegłym roku odbyło się w czterech województwach: śląskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim i dolnośląskim. Podlasie pod tym względem plasuje się niemal na samym końcu. Mniej niż u nas takich imprez odbyło się tylko w województwie świętokrzyskim.

Główny Urząd Statystyczny, na podstawie informacji zebranych z urzędów miast i gmin, właściwych ze względu na miejsce przeprowadzania imprezy masowej, policzył, że w 2016 roku odnotowano 6 480 imprez masowych (artystyczno-rozrywkowych, interdyscyplinarnych i sportowych), czyli o 3,2 proc. więcej niż w roku 2015. Łącznie uczestniczyło w nich przeszło 24 mln osób.

Ponad połowę tych wydarzeń (51 proc.) stanowiły imprezy sportowe i interdyscyplinarne (łączące imprezy sportowe i artystyczno-rozrywkowe).

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najwięcej imprez o charakterze sportowym odbyło się w województwach: śląskim (503 imprezy; 15,6 proc. imprez sportowych ogółem w Polsce w 2016 roku), kujawsko-pomorskim (425, 13,2 proc.), małopolskim (304, 9,4 proc.) oraz dolnośląskim (294, 9,1 proc.). W czterech wyżej wymienionych województwach przeprowadzono łącznie ponad 47 proc. wszystkich imprez takiego typu.

Średnia liczba zorganizowanych masowych imprez sportowych w ciągu 2016 roku wyniosła 201 na województwo i była niewiele mniejsza niż w 2015 roku (215 imprez).

Autorzy badania wskazują, że w samych tylko województwach śląskim i kujawsko-pomorskim odbyło się prawie 3/10 ogółu masowych imprez sportowych w Polsce. Znacznie mniej tego typu wydarzeń miało miejsce w województwach: świętokrzyskim (18 imprez), podlaskim (67), warmińsko-mazurskim (69), opolskim (74) i lubuskim (104). W sumie w pięciu wyżej wymienionych województwach zorganizowano jedynie 10,3 proc. ogółu masowych imprez sportowych.

Taki wynik naszego województwa skłaniać powinien do przemyśleń. Chodzi głównie o analizy pod względem posiadanych obiektów, które mogłyby gościć sportowców, czy innych uczestników wydarzeń. Kolejna sprawa, to dostępność komunikacyjna oraz bazy noclegowe – niezbędne do organizacji tego rodzaju imprez.

GUS zwraca też uwagę na małą aktywność gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w organizacji imprez sportowych – na ich terenie odbyło się jedynie 7,4 proc. masowych imprez sportowych, podczas gdy udział gmin miejskich wyniósł w 2016 roku 92,6 proc.

(Źródło: www.kurier.pa.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: BI-Foto)

Podlasie drugie od końca pod względem organizacji imprez sportowych komentarze opinie

  • gość 2017-09-12 10:47:55

    A może znaczący wpływ ma ustawa o imprezach masowych, która zmusza do organizowania imprez sportowych do 1000 uczestników zeby nie generować dodatkowych kosztów dla organizatora takiej imprezy. Biorąc pod uwagę zasobność portfeli mieszkańców poszczegolnych wojewodztw taki wskazniuk wydaje się być istotny.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl