Styl życia, Podlasie gorsze swój zamek puszczy tylko Narwią - zdjęcie, fotografia

Od kilku dni trwają gorące dyskusje w internecie, ale zapewne już obecnie i w instytucjach państwowych, włącznie z CBA. Dotyczą one monumentalnej budowy w Puszczy Noteckiej. Realizowany jest tam ogromny zamek, do budowy którego wykarczowano sporo lasu i na rok osuszono jezioro. Tuż pod Białymstokiem mamy swój zamek, dla którego nie trzeba było osuszać jeziora, ani wycinać hektarów lasu. Zamek w Tykocinie prezentuje się równie okazale.

O tym jak doszło do tego, że w środku Puszczy Noteckiej ktoś pozwolił na budowę tak monstrualnej budowli, będą wyjaśniać zapewne śledczy oraz inne instytucje państwowe uprawnione do kontroli. Na razie zewsząd słychać głosy oburzenia na istniejący stan rzeczy. Najwięcej obrywa się organizacjom ekologicznym, które nie podjęły tematu odpowiednio wcześniej. Tym bardziej, że przecież wiedziały o tym, bo jeden z takich działaczy wydał pozytywną opinię, która miała być może kluczowe znaczenie dla realizowanego tam projektu.

Tymczasem na Podlasiu można mieć wiele zastrzeżeń do zagospodarowania terenu. W samej tylko stolicy województwa podlaskiego chaos urbanistyczny widać w zasadzie na każdym osiedlu. Jednak tu, z jakiegoś powodu, ekolodzy pilnują żabek, kwiatuszków i kornika, a nawet drogi potrzebnej mieszkańcom kilku wsi na terenie Puszczy Białowieskiej. Droga Narewkowska na razie stanęła w miejscu, ponieważ na wniosek Komisji Europejskiej oraz ministra środowiska trwa w tej chwili zbieranie materiałów i dokumentacji, które wraz z opisem i uzasadnieniem tej inwestycji zostaną przekazane właśnie Komisji Europejskiej.

Jednak są miejsca, które warto zobaczyć, bo cieszą oko. Jedno z nich to Tykocin. To niewielkie miasteczko położone malowniczo nad rzeką Narew, do którego z Białegostoku jedzie się około 20 minut samochodem. Co w Tykocinie jest do zwiedzania? Sporo. Ale między innymi można też zobaczyć zamek, który może nie jest aż tak monstrualny, ale z pewnością do jego budowy nie trzeba było osuszać ani jeziora, ani wycinać hektarów lasu.

Zamek w Tykocinie został zrekonstruowany na fundamentach XVI wiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy – Zygmunta Augusta. Rekonstrukcja bryły została przeprowadzona na podstawie danych archeologicznych i źródeł historycznych. Teren zamku został także dokładnie zbadany pod kątem archeologicznym. Aktualnie funkcjonująca część zamku obejmuje – skrzydło południowe z basztami: Turmą i Rogową oraz część skrzydła północno-zachodniego. W odbudowie jest baszta Biała i część skrzydła północnego. W zamku znajduje się Muzeum, Restauracja oraz Pokoje Gościnne” – czytamy na stronie internetowej.

Podajemy tę informację przede wszystkim z tego powodu, że właśnie rozpoczął się kolejny wakacyjny weekend i jeśli ktoś zechce wybrać się gdzieś niedaleko, to polecamy Tykocin i zamek. Kilka miesięcy temu mieliśmy okazję pokręcić się trochę na zamku, który okazał się bardzo gościnnym miejscem. Jest nie tylko co zwiedzać, bo można tam również przenocować i zjeść tradycyjne polskie dania.

Dodamy jeszcze, że co roku na tykocińskim zamku odbywają się rekonstrukcje bitew, na dziedzińcu z kolei, co jakiś czas odbywają się zloty fanów motoryzacji. Tym, którzy jeszcze nie gościli w tym miejscu, polecamy wizytę z przewodnikiem. Oprowadzi zwiedzających i opowie niejedną ciekawą historię. A trzeba wiedzieć, że tych historii jest sporo. Więcej informacji o Zamku w Tykocinie znajdziecie na tej stronie internetowej: http://zamekwtykocinie.pl/zamek/.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Podlasie nie gorsze, swój zamek ma. Nie w puszczy, tylko nad Narwią komentarze opinie

  • gość 2018-07-15 07:03:08

    Tak to jest, kiedy zagraniczne mafie finansują lokalnych pożytecznych idiotów od żabek, kwiatków w celu blokowania rozwoju województwa podlaskiego. A taki Kurier Poranny robi tym hienom klakę. Oby DDB24 kiedyś zastąpił porannego szmatławca.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama