Podlasie niemal na szarym końcu w rankingu sportowców

Sport, Podlasie niemal szarym końcu rankingu sportowców - zdjęcie, fotografia

Czy Podlasie to dobre miejsce dla miłośników sportu? Na to pytanie przecząco odpowiada najnowszy ranking porównujący sportowy potencjał polskich województw. Podlaskie dotarło do mety dopiero na 11. miejscu.

Sportowy ranking województw przygotowany przez 50style.pl porównuje dane opublikowane przez samorządy i GUS oraz informacje zawarte w innych niezależnych opracowaniach. Autorzy porównali m.in. dostępność obiektów sportowych w każdym regionie, wydatki samorządów na kulturę fizyczną, a także poziom aktywności mieszkańców województw. Na tej podstawie określono perspektywy i możliwości, które każde województwo zapewnia miłośnikom sportu.

Jak na tle innych województw poradziło sobie Podlasie? Dość słabo. Najgorzej region wypadł pod względem dostępności dużych obiektów sportowych: na 10 tys. mieszkańców łącznie przypadają niecałe 2 takie miejsca. Wymowny będzie fakt, iż na terenie całego regionu nie znajdziemy ani jednej dużej hali sportowo-widowiskowej (to jedyny taki przypadek w kraju).

Podlasie zajęło też trzecie miejsce od końca pod względem organizowanych tu dużych imprez sportowych (6,3 eventu na 100 tys. mieszk.). Niskie są również samorządowe nakłady na krzewienie kultury fizycznej: z ubiegłorocznego budżetu na ten cel każdemu mieszkańcowi przypadło 2,46 zł. Kwota ta jest znacznie niższa od krajowej średniej na tym polu (4,1 zł) i stawia Podlasie na dziewiątym miejscu w tej kategorii.

Nie w każdej konkurencji region radził sobie jednak tak źle. Nieźle prezentuje się oferta edukacyjna dla młodych sportowców, którą wyraża duży odsetek szkół posiadających co najmniej dwie klasy sportowe (lub klasę mistrzostwa sportowego). Chociaż w całym regionie tego typu placówek nie ma zbyt wiele, to w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wspomniany odsetek wynosi 4,39 – to całkiem niezły wynik, zauważalnie wyższy od krajowej średniej (3,52).

W całym rankingu słabiej poradziły sobie tylko inne województwa położone w centralnej i wschodniej Polsce. Oprócz Podlasia były to województwa łódzkie, lubelskie i świętokrzyskie, które nie błyszczały w żadnej kategorii, zamykając klasyfikację generalną. Pomimo małego sukcesu Podlasia na polu oferty edukacyjnej dla juniorów, publiczne szkolnictwo sportowe w tej części Polski prezentuje się kiepsko. Raport wykazał bowiem, że cztery te województwa posiadają mniej szkół z klasami sportowymi niż sam tylko Górny Śląsk.

Pełny opis rankingu można znaleźć na blogu 50style: https://50style.pl/sportowy-ranking-wojewodztw-podlaskie

(BL/ Foto: bialystok.pl/ oprac. ASM)

Podlasie niemal na szarym końcu w rankingu sportowców komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama