Wiadomości, Podlasie mosty buduje wzdłuż drogi! - zdjęcie, fotografia

Wielu mieszkańców zarówno Białegostoku, jak i Supraśla, puka się w czoło widząc potężną instalację, którą po ukończeniu będzie można mknąć zaraz za Ogrodniczkami. Tu nie ma zdań podzielonych, ponieważ chyba wszyscy zwracają uwagę, że to pierwszy most w Europie, który będzie prowadził wzdłuż istniejącej drogi.

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 676 na odcinku granica miasta Białystok – Supraśl jest bez wątpienia najbardziej oczekiwaną przez mieszkańców Supraśla inwestycją. Tu nie ma co się spierać, ponieważ faktycznie dotychczasowa droga wymagała przebudowy i remontu. Coraz większe obciążenie ruchu pomiędzy Białymstokiem i Supraślem by się nie skończyło. Kolejne lata przyniosłyby jeszcze większy tłok zarówno na szosie, jak też i na drodze dla rowerów.

Z tym, że to co zafundował w tym miejscu Podlaski Urząd Dróg Wojewódzkich, który jest odpowiedzialny za tę inwestycję, nakazuje zastanowić się, czy urzędnicy są aby na pewno zdrowi, zwłaszcza na umyśle. Już zaraz po wyjeździe z Białegostoku zbudowano ogromne rondo, które nie wiadomo czemu ma służyć. Nieco dalej widać kolejne zawijasy i też w sumie nie za bardzo wiadomo do czego. Ale największe wrażenie robi estakada za Ogrodniczkami. Jest monstrualna i co najbardziej dziwi – prowadzi wzdłuż istniejącej drogi.

- W końcu będzie do czego ściągać tu tłumy turystów. Będą mieli okazję zobaczyć pierwszy most zbudowany wzdłuż drogi, a nie w poprzek. Normalnie, na świecie takie mosty buduje się, żeby przejechać przez rzekę, staw, albo góry. Nie wiem przez co tutaj kierowcy mają przejechać? Bo ten most prowadzi tym samym torem co droga pod nim. Gratuluje pomysłu – mówi naszej redakcji Edyta, mieszkanka Supraśla.

- W Supraślu to wszyscy chyba zrywają boki ze śmiechu, że będzie można do nas dojechać jedynym mostem zbudowanym wzdłuż drogi. Mam tylko nadzieję, że na nim będzie zrobiony jakiś taras widokowy, żeby turyści mieli dobry punkt do fotografowania czubków drzew. Można jeszcze gdzieś tam na balustradzie zawiesić zdjęcia tych urzędników, którzy takie coś zafundowali. To będzie dla turystów jeszcze drugi zestaw czubków do fotografowania – dodaje Wojciech, także mieszkaniec Supraśla.

Trudno się nie zgodzić z takimi opiniami mieszkańców, ponieważ przyglądając się tej inwestycji z boku, każdy zastanawia się o co tu chodzi. Dlaczego urzędnicy zdecydowali się wydać prawie 135 milionów złotych na takie rozwiązanie, a nie inne, które z powodzeniem można by było zrealizować taniej i z większym sensem? Odpowiedź na to pytanie to rzecz nieodgadniona.

Głównym wykonawcą jest grupa Unibep, zaś inwestorem – jak już wspomnieliśmy – Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. W ramach inwestycji wartej 134 691 602,46 zł powstaje nie tylko estakada, ale też nowe ciągi rowerowe, ronda na wyjeździe z Białegostoku oraz w Nowodworcach i obwodnica Ogrodniczek.

Aktualnie na trasie wciąż miejscami obowiązuje ruch wahadłowy i pokonanie kilkunastu kilometrów zajmuje około pół godziny. Prace miały zakończyć się w listopadzie tego roku. Jednak patrząc na postęp prac, jest to termin nierealny. Unibep zwrócił się już do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich o przesunięcie tego terminu. Możliwe, że pierwszym w Polsce, a może i w Europie, mostem wzdłuż drogi, pojedziemy dopiero wiosną przyszłego roku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: suprasl.pl)

Reklama

Podlasie. Tu się mosty buduje wzdłuż drogi! komentarze opinie

 • Robert - niezalogowany 2018-09-07 08:57:53

  To najbardziej poroniona inwestycja w Podlaskiem zaraz po kolejnej rewitalizacji dworca głównego PKP w Białymstoku aby przypominał ten z czasów carskich (komuś się chyba zabory marzą?) i po wiadukcie kolejowym za miliony też w Białymstoku, po którym nie jeździły pociągi bo po jego wybudowaniu PKP zlikwidowała połączenia a teraz przejeżdża po nim jeden pociąg od wielkiego dzwonu. Tak właśnie wydawane są unijne pieniądze, czyli bez sensu niestety. Zostaniemy z tymi potworkami jak Himilsbach z angielskim.

 • gość 2018-09-07 09:59:34

  bo my jako konsultanci mamy od tego 2% kosztów, więc im ten "Miś" jest droższy tym......

 • Adrian - niezalogowany 2018-09-07 10:25:23

  A przyszłość to ma nigdy nie nastąpić, czy coś takiego jak myślenie o niej już nie istnieje, bo jesteśmy przyzwyczajeni, że najpierw domy, sklepy i przedszkola a potem trzeba kombinować jak do tego dojechać, no i walory widokowe dojazdu do jedynego w naszej okolicy uzdrowiska.

 • Snara - niezalogowany 2018-09-07 11:08:19

  Ktoś w łapę wziął i o to tu chodzi moim zdaniem. Dziekuje

 • gość 2018-09-07 11:24:56

  aby zrobić drogę " na dole" , trzeba byłoby wyciąć sporo drzew. Na to nikt nie pozwoli. Jeśli się nie wie czegoś to lepiej nie pisać głupot.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-07 11:45:21

  Będzie bezpieczny przejazd i to najważniejsze.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-07 12:23:24

  Jak wyciąć sporo drzew???? Przecież i tak zostało sporo wycięte a wydaje mi się że aby zbudować ten most potrzeba znacznie więcej terenu pod same maszyny niż zajęło by to dla drogi nawet czteropasmowej

 • Kris - niezalogowany 2018-09-07 14:30:04

  A nie pomysleliscie o tym ze w tym miejscu teren opada i po drugiej stronie jest staw, a przez droge jakis ciek wodny przepływa. Wiec po pierwsze zrobienie drogi normalnej wymagalo by podwyzszenia terenu, dwa zaburzylo stosunki wodne. Ponadto w tym rozwiazaniu dolem moze sobie dalej biegać zwierzyna ktorej w supraskich lasach nie brakuje. Sens to jakis ma, choc faktycznie mozna bylo to zrobic taniej.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-07 16:47:16

  Nie pierwszym, a jednym z wielu rozwiązań na swiecie. Np amsterdam autostrada A5 przy węźle z A10. Druga sprawa ze pewnie taniej i szybciej to wyszło niż równanie terenu i przygotowanie pod droge.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-07 17:00:32

  Jak czytam komentarze niektorych ludzi to wyraźnie widzę jak zidiocenie spoleczeństwa osiaga szczyty. Ktoś napisał, że aby zrobic droge to trzeba wyciać duzo drzee a na to nikt nie pozwoli, pytam grzecznie, a na estakade nie trzeba bylo wycinać. Kolejny pisze, przynajmniej będzie bezpieczny przejazd i tu zapytuję, a w czym był on niebezpieczny w tym miejscu ? Ludzie myślcie, ktoś zrobił walek i kasę i tyle.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-07 17:00:57

  Jak czytam komentarze niektorych ludzi to wyraźnie widzę jak zidiocenie spoleczeństwa osiaga szczyty. Ktoś napisał, że aby zrobic droge to trzeba wyciać duzo drzee a na to nikt nie pozwoli, pytam grzecznie, a na estakade nie trzeba bylo wycinać. Kolejny pisze, przynajmniej będzie bezpieczny przejazd i tu zapytuję, a w czym był on niebezpieczny w tym miejscu ? Ludzie myślcie, ktoś zrobił walek i kasę i tyle.

 • gość 2018-09-07 17:33:20

  Panie Kris tylko,że do tej pory była tam droga dołem , mało tego pewnie nadal będzie , będziemy mieć dwie jedna górą druga dołem, zwierzyna to pewnie została wypłoszona na kilkanaście lat w związku z dewastacja terenu pod tym mostem.Je nie jestem przeciwny wiele takich konstrukcji jest np w górzystej Italii czy Bawarii, ale czy naprawdę warto było ? Przecież przepustowość drogi do Supraśla nie zwiększy się , dalej będzie od Ciasnego jeden pas ruchu.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-07 18:18:42

  Buduja wam nieuki z suprasla bezpieczna estakade NIE ZADEN MOST i jeszcze zle. Zapierdzielac lasami jak sie nie podoba. Nikt sie nie zna ale wszyscy udaja ekspertow, a autor tekstu to typowy niedouczony pismak, no chyba ze ma pod deklem cos nie teges - wszystko na to wskazuje.

 • gość 2018-09-07 19:10:55

  Protestuję to nie jest pierwszy most w Europie, który będzie prowadził wzdłuż istniejącej drogi.Pierwszy taki most wybudował sołtys Wąchocka.

 • gość 2018-09-07 22:15:34

  No cóż przykra sprawa z tą estakadą zmarnowane ogromne pieniądze i wielka dewastacja przyrody,zwolennikom proponuję przejażdżkę pod tą budowlą, przecież wszystko co żywe zostało tam zniszczone,minie wiele lat zanim przyroda zatuszuje straty wywołane przez szal;onego projektanta.

 • lolek - niezalogowany 2018-09-08 03:11:35

  Po pierwsze mosty są nad rzekami, to jest wiadukt.

  Po drugie to wcale nie wiadomo czy ta droga będzie tam dalej istniała po zakończeniu inwestycji. Zanim zaczniesz pisać głupoty polecam sprawdzić dalsze plany. Wejdź sobie na zamówienia publiczne instytucji na która się powołujesz i poszukaj przetargu i dokumentacji z mapami.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-08 13:06:40

  Koszt 135 mln to dokładnie 1/3 kosztu podlaskiego międzynarodowego lotniska dla normalnych samolotów. Czyli co, nie stać regionu na lotnisko, jak stać na wiadukt wzdłuż drogi???

 • gość 2018-09-08 14:34:33

  Może miał ktoś czas zajrzeć do dokumentacji i powie tutaj czy ścieżka rowerowa będzie teraz pod tym mostem wzdłuż drogi czy na górze na estakadzie i czy ta droga na dole będzie nadal czy ją zasypią ale przecież dojazd do tych kilku domków musi jakiś być i ten cały rozjeżdżony teren pewnie uporządkują ale drzewa i tak zostały wycięte a ta wielka estakada i te betonowe filary nie pasują do okolicy

 • gość 2018-09-08 17:14:01

  A gdyby tak jeszcze ze cztery wiadukty w lesie postawić i to za kasę z unii to by nie przepadło 100 mil euro i mielibyśmy piękne konstrukcje,można byłoby promować region jako kraina wiaduktów.

 • Supraślak - niezalogowany 2018-09-08 18:01:34

  Ta estakada potrzebna jak psu piąta noga. Ronda to dobre rozwiązanie ale zamiast mostu powinni zrobić cztery pasy aż do Supraśla. W weekendy będzie się i tak korkować zaraz za Nowodworcami.
  Co do terminu to szkoda komentować. Moczymordy i menele tam robią co chleją i podpierają łopaty to po pierwsze a po drugie jakby Unibep nie ciągną kilku srok za ogon to już dawno skończyliby tą inwestycję . Budowa nieraz kompletnie pusta była i tylko cieć się plątał to jak mają skończyć na czas?

 • Supraślak - niezalogowany 2018-09-08 18:03:53

  Ta estakada potrzebna jak psu piąta noga. Ronda to dobre rozwiązanie ale zamiast mostu powinni zrobić cztery pasy aż do Supraśla. W weekendy będzie się i tak korkować zaraz za Nowodworcami.
  Co do terminu to szkoda komentować. Moczymordy i menele tam robią co chleją i podpierają łopaty to po pierwsze a po drugie jakby Unibep nie ciągną kilku srok za ogon to już dawno skończyliby tą inwestycję . Budowa nieraz kompletnie pusta była i tylko cieć się plątał to jak mają skończyć na czas?

 • Gość - niezalogowany 2018-09-09 10:14:02

  Co za idiotka pisał ten tekst jeśli się na czymś nie znasz to nie zabieraj głosu takie estakady są w całej Europie jeśli by wycieli mnóstwo drzew to byście pilowali ryja czemu drzewa wycieli. Ciemnota

 • aaaa - niezalogowany 2018-09-09 14:29:10

  a zapytaliście pomysłodawców tej inwestycji co mieli na myśli projektując to
  trochę ubogi ten artykuł

 • aaaa - niezalogowany 2018-09-09 14:31:04

  a zapytaliście pomysłodawców tej inwestycji co mieli na myśli projektując to
  trochę ubogi ten artykuł

 • Gość - niezalogowany 2018-09-09 17:25:56

  brawo dla Białegostoku za kolejną inwestycję ktòra napewno wyjdzie na dobre dla wszystkich. Czas już żeby Polska rozwijała się tak jak Europa no jeszcze 30 lat temu byliśmy skansenem

 • Drogowiec - niezalogowany 2018-09-09 18:51:01

  Wiele remontów dróg w Podlaskim jest prowadzonych ,,bezsensownie,, estakady do Supraśla nawet nie warto komentować to ewidentny przykład rozrzucania publicznych pieniędzy oczywiście zarobił projektant i ,,ktoś,,jeszcze . Kolejny przykład przebudowy obecnie to droga od Zabudowa w stronę Hajnówki pieniędzy wystarczy zaledwie na 7 km i niema się co dziwić skoro ,,budujemy od początku,, wydając miliony a można było dokonać remontu i miejscowej przebudowy wraz z ,,dołożeniem,,ścieżki rowerowej wtedy pieniędzy wystarczy nie na 7 km a 14 ! Jest to skandaliczna NIEGOSPODARNOŚĆ Władz Lokalnych !

 • gość 2018-09-09 20:39:40

  jaka władzę wybieracie, taka macie. Na ręce nie patrzycie. Teraz jesteś mądry jeden z drugim, trzeba bylo reagować, kiedy powstawał projekt. Podpuszczanie ludzi.

 • gość 2018-09-10 00:44:12

  Ale jeden gość napisał komentarz , uśmiałem się po pachy , powinno być 4 pasy bo w weekendy droga będzie się korkować. Człowieku drogi do Supraśla z Białegostoku to można dojść piechotą , nawet z małymi dziećmi,nie mówiąc o rowerze. A zamiast estakad w środku lasu można byłoby pomyśleć nad tramwajem, linią kolejową, tak wiem ,że niektórzy będą sie śmiać, ale dlaczego nie , unia kasę by pewnie dała na taki projekt i byłaby to atrakcja turystyczna i rozwiązanie komunikacyjne,. Trzeba było myśleć ale kto ma zrobić te miernoty w urzędach wojew ódzkich czy marszałkowskich? A 4 pasy ruchu do Supraśla , ludzie to miasto żyje z turystyki a nie ze smrodu waszych diesli.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ddb24.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Grupa Optima Sp. z o.o. z siedzibą w Białystok 15-866, Zagumienna 9/1/47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"