Polityka, Podlaska lista Sejmu gotowa - zdjęcie, fotografia

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło dziś swoją pełną listę kandydatów do Sejmu. Wśród nich znaleźli się niemal wszyscy obecni parlamentarzyści, wojewoda podlaski oraz kilku samorządowców. Wygląda na to, że PiS chce utrzymać liczbę obecnie posiadanych mandatów.

Prawo i Sprawiedliwość najwyraźniej postawiło na dotychczasowy stan posiadania mandatów poselskich i raczej nie myśli o zwiększeniu tej liczby. Patrząc na listę kandydatów i jej układ, można wysnuć domniemanie, że partia nie myśli o powiększeniu elektoratu. Nawet w sytuacji, kiedy sondaże dają jej znacznie większe poparcie niż cztery lata temu, kiedy startowała kampania wyborcza. Liderzy listy nie zaskakują, za to niższe pozycje już i owszem.

Wśród kandydatów znaleźli się bowiem obecni parlamentarzyści, ale także kilku samorządowców, a nawet i ci, którzy w zeszłorocznych wyborach samorządowych nie uzyskali mandatów od wyborców. Czy tym razem zdołają przekonać wyborców do siebie? To się okaże po 13 października i po zamknięciu urn wyborczych.

Z pewnością może dziwić, że dopiero na ósmym miejscu znalazła się pierwsza kobieta, obecna posłanka Bernadetta Krynicka, która jest dość rozpoznawalna nie tylko na Podlasiu, ale także i w Polsce. Jeszcze za nią, bo na dziesiątym miejscu o głosy wyborców będzie prosił popularny i bardzo rozpoznawalny polityk, obecny wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. Tuż za nim jest Agnieszka Muzyk, która przegrała z kretesem wybory na prezydenta Łomży. Listę zaś zamyka też bardzo rozpoznawalna na swoim terenie radna wojewódzka Aleksandra Szczudło.

Wydaje się, że lokalne władze Prawa i Sprawiedliwości nie są zainteresowane powiększeniem elektoratu, ponieważ cała lista jest ułożona tak, aby zachować status quo z wyborów sprzed czterech lat. Dziwić to może tym bardziej, że dotychczas pokazana lista Platformy Obywatelskiej – głównego konkurenta politycznego PiS – nie powala. Zaś lewica zanim jeszcze powstała jako wspólny komitet trzech ugrupowań, zaczęła się sypać, bo działacze odchodzą stamtąd w kraju dość hurtowo. Na takim układzie zyskać może Polskie Stronnictwo Ludowe, które przy dobrym rozstawieniu może sięgnąć po mandat, w przypadku przekroczenia progu wyborczego. Gdyby PiS postawił bardziej na ludzi związanych z elektoratem wiejskim, PSL raczej nie uzyskałby żadnego mandatu.

Czy nasze spekulacje były słuszne? O tym przekonamy się po 13 października, kiedy po głosowaniu zostaną zliczone wszystkie głosy. Poniżej zamieszczamy pełną listę nazwisk wszystkich kandydatów do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Dodamy jeszcze, że kandydatami do Senatu z Podlasia, według naszych informacji mają być: Mariusz Gromko z okręgu białostockiego, Jacek Bogucki z południa regionu oraz Kornel Morawiecki z okręgu obejmującego Suwałki i Łomżę. O mandat senatora będzie walczył z Białegostoku również obecny senator PiS – Jan Dobrzyński, startujący tym razem jako niezależny.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Flickr.com/ DrabikPany)

Podlaska lista PiS do Sejmu już gotowa komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-08-16 20:05:25

  Droga Redaktor masz 100 % racji. Jedyny kojarzony na wsi kandydat PIS na tej liscie to Siekierko. Reszta to bialostoccy "intelektualisci" . Przy takiej liscie Leszczynski i Krajewski z PSLu zgarna full glosow. Tak to jest jak Warszawka o Podlasiu decyduje, zamiast zaufac miejscowym, ze znaja swoj elektorat

 • gość 2019-08-16 21:16:55

  Dobrzyński ... poparcie w promilach !!!

 • gość 2019-08-16 21:21:07

  Dobrzyński.... wynik w promilach !!!

 • gość 2019-08-16 22:24:10

  Same tuzy , nie ma co ! Czesc z nich : - Piontkowski - nauczyciel orzel / spokojnie okna mozna otworzyc,nie wyleci / Zielinski - z posypana glowa konfetti i popiolem ,wozacy sie z grubasem w sutannie kareta niczym Kopciuszek/Bernadetta Krynicka z wypielegnowanym jezykiem bez cienia empatii dla niepelnosprawnych,chcaca wieszac ludzi na stryczku... w przeszlosci oddzialowa w szpitalu czy obozie ..../Jan Dobrzanski - co to na konskich przyjaciol sie obrazil i stadninom w M. i J. zaszkodzil .... i cala grupa ktora juz zaistniala w polityce krajowej przynoszac wstyd Bialostoczanom...Inni sie pchaja w nadziei ze tez cos ugraja na swoje konto wizerunkowe i z publicznej kasy,nie tylko na waciki!

 • Karolc - niezalogowany 2019-08-17 22:02:24

  Dinozaury jeszcze nie wyginely...

 • gość 2019-08-18 22:13:11

  Niestety PIS nie zaskakuje i gra aby ktoś nowy nie wypłynął. Szkoda że brak stawiania na młodych i oczywiście wieczny vice minister. Ale za dwa lata powstanie partia prezydenta Dudy on zbierze młodych ambitnych a wtedy panowie z PIS u polityczna emerytura.

 • gość 2019-08-18 22:13:48

  Niestety PIS nie zaskakuje i gra aby ktoś nowy nie wypłynął. Szkoda że brak stawiania na młodych i oczywiście wieczny vice minister. Ale za dwa lata powstanie partia prezydenta Dudy on zbierze młodych ambitnych a wtedy panowie z PIS u polityczna emerytura.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama