Gospodarka, Podlaskie firmy rosną siłę prestiż pieniądze - zdjęcie, fotografia

Dla przedsiębiorców zrzeszonych w Klastrze Obróbki Metali ostatnie miesiące były bardzo intensywne: targi, szkolenia, wyjazdy na zagraniczne spotkania biznesowe, walne zgromadzenie, a do tego starania o dotację na ekspansję międzynarodową i odnowienie statusu Krajowego Klastra Kluczowego. Jednocześnie działalność organizacji została doceniona w ogólnopolskim badaniu klastrów, otrzymała też nagrodę od organizatorów Warsaw Industry Week.

Dziś uczestnictwo KOM wiąże się z prestiżem, ale też większymi możliwościami rozwoju firm. Te widzą potencjał, jaki tkwi w członkostwie i szanse na pozyskiwanie większej liczby kontrahentów czy budowanie wizerunku. Końcówka roku była dla wielu z nich pracowita, a funkcjonowanie samego klastra, wywodzącego się zresztą z Białegostoku, zostało wyróżnione. Wszystko dzięki odpowiedniemu zarządzaniu i koordynowaniu działań oraz zaangażowania jego członków.

Pomijamy udział w konferencjach, szkoleniach czy spotkaniach z przedsiębiorcami z zagranicy. Istotnym wydarzeniem był w listopadzie 2018 r. udział w Międzynarodowych Targach Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week, których KOM był partnerem i organizatorem imprezy towarzyszącej - Warsztatu Lidera Zmian Przemysłu. Na wspólnym stoisku zaprezentowało się 14 firm członkowskich, jak i samo biuro KOM. Sześć z nich wzięło udział w wydarzeniu dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich. Dostrzeżono wkład klastra w rozwój WIW i przyznano mu nagrodę w postaci statuetki Tytanowe Skrzydła. To już drugie tego typu wyróżnienie.

- Faktycznie, to już druga nagroda Tytanowych Skrzydeł przyznana przez organizatora targów, szybko ten czas mija - komentuje Janusz Poulakowski, dyrektor biura KOM. - Otrzymaliśmy ją za udział w rozwoju imprezy, byliśmy też przy jej "narodzinach". Co roku nasz udział jest większy, nie tylko jeśli chodzi o ekspozycje firm, ale i inne działania realizowane w czasie targów, w tym roku byliśmy partnerem wystawy. Każda nagroda cieszy, nobilituje. Ta jest nasza. Nasza, bo przyznana klastrowi i grupie firm, które współtworzą nasze sukcesy.

Również w listopadzie Klaster Obróbki Metali wygrał konkurs na ekspansję międzynarodową. Blisko 10 milionów złotych wynosi wartość projektu "SF 4.0 KOM - Inteligentna Super Fabryka", wybranego do dofinansowania przez Polską Agencję Przedsiębiorczości na lata 2019 - 2021. Dzięki temu KOM wraz z firmami członkowskimi, będzie aktywniej uczestniczyć i promować polski biznes podczas największych imprez wystawienniczych oraz zaoferuje szeroki wachlarz wsparcia eksportu, aby rywalizować z potentatami rynkowymi z całego świata. Do projektu przystąpiło 11 małych i mikro przedsiębiorstw, cztery średnie i siedem dużych, które otrzymają ponad 60 proc. dofinansowania do planowanych działań.

W ramach projektu klaster będzie świadczyć kompleksowe usługi swoim członkom, związane z wprowadzaniem konkretnych produktów na wybrane rynki zagraniczne, aktywizować przedsiębiorstwa na rynkach międzynarodowych, oferować kompleksową organizację wystąpień targowych.

W ostatnich latach KOM realizował podobny projekt, dzięki któremu znacząco wzrósł stopień internacjonalizacji firm członkowskich. Prawie połowa firm członkowskich eksportuje swoje produkty, zaś średni udział przychodów z eksportu zbliża się do 50 proc. W ostatnich trzech latach firmy klastra wzięły udział w 104 wydarzeniach: międzynarodowych targach, misjach gospodarczych i spotkaniach z kontrahentami.

- Internacjonalizacja to dużo więcej niż uczestnictwo w targach za granicą - mówi Sebastian Rynkiewicz, koordynator KOM. - Staramy się zmieniać jakość wyjazdów na międzynarodowe wydarzenia. Symbolami rewolucji w sposobie ekspozycji i uczestnictwa była obecność firm członkowskich w Hanowerze, Subcontracting w Poznaniu czy też tegorocznym Warsaw Industry Week.

Częścią nowego projektu są usługi szkoleniowe w zakresie umiędzynarodowienia. W związku z tym przewidziano kolejną edycję Akademii Klastra, czyli programu szkoleniowego przygotowywanego w oparciu o rzeczywiste potrzeby rozwojowe i kompetencyjne pracowników.

W obecnie realizowanym cyklu szkoleń, które zostały wysoko ocenione przez uczestników, wzięło udział ponad 200 pracowników firm członkowskich. Szkolenia są realizowane w trzech blokach tematycznych: kompetencje interpersonalne, handel i współpraca zagraniczna, planowanie i zarządzanie kosztami produkcji.

- Nowy projekt przewiduje także specjalistyczne usługi związane z badaniami wyrobów, niezbędnymi dla ich certyfikacji i sprzedaży na rynkach zagranicznych, poprzez dostęp do zagranicznych laboratoriów oraz organizację pokazów produktowych dla wyselekcjonowanych partnerów z doradztwem technicznym, które będą realizować niemal na wszystkich kontynentach - wskazuje Janusz Poulakowski, odpowiedzialny za internacjonalizację w Klastrze Obróbki Metali.

Są wśród nich m.in. nowe wzory mebli metalowych stosowanych w przemyśle, rozwiązania optymalizujące system instalacji LPG, rozwiązania optymalizujące urządzenia mobilne w technice spawalniczej, narzędzia i systemy IT służące optymalizacji i zarządzaniu produkcją czy też nowy produkt wytwarzany z tytanu, stosowany w implantologii.

Tym razem konkurs podzielony był na rundy. W czwartej rundzie konkursu złożono cztery wnioski na łączną kwotę dofinansowania 15 754 520,04 zł, pieniądze otrzyma trzy z nich (60 proc. to projekt KOM).

Nieco później kolejny sukces. Klaster Obróbki Metali zajął drugie miejsce w ogólnopolskim projekcie badawczym "Benchmarking klastrów w Polsce - edycja 2018".

- Wyniki uzyskane w badaniu  wskazują na bardzo wysoki poziom rozwoju klastra i jego ciągły dynamiczny rozwój - czytamy w podsumowaniu raportu. - Klaster Obróbki Metali jest obecnie klastrem o ponadprzeciętnej pozycji i wysokiej ocenie na tle badanej grupy 40 klastrów.

W ogólnej ocenie KOM zajmuje drugą pozycję na tle wszystkich badanych w klasyfikacji generalnej, z minimalną stratą do lidera. Klaster uzyskał także bardzo wysokie oceny w trzech obszarach: zasoby,  internacjonalizacja oraz wyniki i procesy. W pozostałych obszarach, takich jak oddziaływanie na otoczenie, wyniki klastra także plasują się w czołówce.

- Cieszymy się z dobrych wyników uzyskanych w benchmarkingu, ponieważ jest to ważny element oceny naszej pracy - podkreśla Sebastian Rynkiewicz. - Badania pokazują ogromny rozwój naszej działalności w porównaniu z poprzednim badaniem w 2014 roku.

Podsumowaniu projektu poświęcone było spotkanie z udziałem wszystkich badanych oraz z przedstawicielami PARP i instytucji badawczych. Odbyły się sesje plenarne z udziałem przedstawicieli instytucji państwowych odpowiedzialnych za kształtowanie polityki klastrowej w Polsce.

W 2018 realizowano czwartą edycję benchmarkingu, w którym uczestniczyło 40 klastrów z całej Polski. Badanie jest prowadzone dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przez konsorcjum firm ResPublic sp. z o.o. i Policy&ActionGroupUniconsult sp. z o.o, zaś projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 - 2020 Pomoc Techniczna.

Najważniejszym chyba sukcesem było odnowienie statusu Krajowego Klastra Kluczowego. Certyfikat, ktory ma obowiązywać przez kolejne trzy lata, wręczyła 17 grudnia Jadwiga Emilewicz, szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie.

Konkurs o odnowienie statusu KKK, organizowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, był dedykowany klastrom, którym w 2018 roku wygasa status Krajowego Klastra Kluczowego, a które chcą pozostać  w tym elitarnym gronie.

Nabór wniosków trwał od 13 lipca do 27 września 2018 roku. Pozytywna ocena merytoryczna wniosku, czyli spełnienie wszystkich kryteriów, skutkowała zakwalifikowaniem się do drugiego etapu, tj. oceny merytorycznej parametrycznej realizowanej przez dwóch niezależnych ekspertów zewnętrznych. Trzecim  etapem oceny była prezentacja  działań i strategii klastra w ramach Panelu Ekspertów.

W klasyfikacji łącznej Klaster Obróbki Metali otrzymał 128 na maksymalną liczbę 140 punktów. Jest to najwyższy wynik w kraju. Warto zaznaczyć, że z siedmiu klastrów tylko cztery uzyskały recertyfikację.

- Odnowienie statusu Krajowego Klastra Kluczowego, który uzyskaliśmy w 2015 roku, jest dla nas potwierdzeniem ogromnej pracy, którą wykonaliśmy w ostatnich latach wraz z firmami członkowskimi - tłumaczy Sebastian Rynkiewicz. - Oznacza też, że nasz potencjał ma strategiczne znaczenie dla gospodarki kraju.

Kluczowe kryteria, brane pod uwagę podczas oceny, to m.in.: wielkość i struktura klastra, zatrudnienie w firmach członkowskich , specjalizacja, badania i rozwój, innowacyjność, zasoby materialne, ludzkie, finansowe i infrastrukturalne, potencjał gospodarczy, tworzenie i transfer wiedzy, orientacja na klientów, działania na rzecz polityk publicznych, obecność klastra i firm klastrowych na rynkach zagranicznych, rozpoznawalność krajowa i międzynarodowa, a także rola koordynatora i zarządzanie klastrem.

- Koncepcja wyłaniania Krajowych Klastrów Kluczowych jest związana ze wzmacnianiem innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki w oparciu o intensyfikację współpracy, interakcji i przepływów wiedzy w ramach klastrów oraz wspieranie rozwoju strategicznych specjalizacji gospodarczych - wyjaśnia Janusz Poulakowski.

Polityka klastrowa zakłada zintegrowanie dostępnego wsparcia publicznego wokół wybranych klastrów o kluczowym znaczeniu i potencjale konkurencyjnym dla gospodarki kraju i poszczególnych regionów, wpisujących się w inteligentne specjalizacje krajowe i regionalne. Strategiczne znaczenie dla gospodarki kraju mają klastry generujące wartość dodaną zarówno dla swoich członków, jak też dla gospodarki kraju.

(Piotr Walczak)

Reklama

Podlaskie firmy rosną w siłę. Jest prestiż, są i pieniądze komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ddb24.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Grupa Optima Sp. z o.o. z siedzibą w Białystok 15-866, Zagumienna 9/1/47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"